4 dolog, amit mindenképpen most végezz el a kertben – Mutatjuk, mire figyelj a szakértő szerint

Amit márciusban megteszel a kertedben, az megalapozza az év hátralévő időszakát is.

Kerti munkák márciusban
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az év első tavaszi hónapjában el lehet kezdeni az intenzív munkát a kertekben. Vannak dolgok, amiket márciusban mindenképpen el kell végezni ahhoz, hogy nyáron a birtok csodálatos legyen, és gyönyörködhess benne. 

A kora tavaszi munkálatoknak az év hátralévő részére nézve nagy jelentősége van. Szőke Tamás kertépítő és -fenntartó szakembert kérdeztük arról, hogy melyek azok a feladatok, amiknek most van itt az ideje, és mire kell figyelni ezek elvégzése közben.

Kerti munkák márciusban

Milyen kerti teendők vannak márciusban?

 Március az egyik legfontosabb és legszorgosabb hónap a kertészek számára, ilyenkor kell felkészíteni és elindítani jószerivel az egész kertet az év hátralevő részére. Ezzel biztosítva az egészséges növekedést, gazdag virágzást és ez alapozza meg a munka könnyebbé tételét az évre.

Nézzük sorban a növényeket, milyen feladatokat adnak a fák?

– A fákkal a metszés és lemosó permetezés után most sok dolog nincs, leginkább annyi, hogy várjuk és gyönyörködjünk virágzásukban, és új hajtásaikban.

A cserjékkel mennyi tennivaló van ebben a hónapban?

 Most jött el az idő az érzékenyebb cserjék visszavágására, mint például a levendula, a hortenziák vagy éppen a rózsák. Utóbbiak metszése sem ördöngösség, de gyakorlatot igényel és bizony a technikája picit eltérő a rózsák életkorától és különböző típusaitól függően. Érdemes szakember segítségét kérni ebben, illetve van néhány alapszabály, amit mindenképp be kell tartani, minden fajtánál.

kerti-munkak-tavasszal
Fotó: Creative-Family / Getty Images Hungary

Az év ezen szakaszában bátran, alaposan lehet metszeni rózsákat. A száraz, keresztbe növő vagy beteg részeket tőből kell kimetszeni, a megtartandó erős és egészséges hajtásokat pedig 3-5 szemre  a rügyek eredési pontját hívjuk így  kell visszametszeni. Mindezt úgy, hogy a legfelső szem lehetőleg ne a tő közepe felé nézzen, de minden esetben ügyelni kell arra, hogy az elágazás vagy a meghagyni kívánt rügy felett hagyjunk 1-2 centi  fajtától függően  visszaszáradási részt, nehogy éppen a kiszemelt értékes részt veszítsük el a rózsák ezen tulajdonsága miatt. Mindig ferde metszlapot érdemes hagyni, hogy a harmat vagy a csapadék ne tudjon megállni rajta.

A levendulát is bátran meg lehet metszeni, nem kell óvatoskodni, egy szabályt kell betartani, mégpedig, hogy a körülbelül ceruzánál vastagabb ágak nem hajtanak már ki és visszaszáradnak, ezért mindenképp a vékonyabb hajtásokra kell visszametszeni. Az ifjítás már előretekintőbb és tapasztaltabb metszést igényel, jobb szakemberre bízni.

A hortenziáknál pont fordított az eljárás, itt a vékony és keresztbe növő hajtásokat kell kivenni és a vastagabbakat minimum 20-30 centiméterre visszavágva meghagyni. Kivéve a kerti hortenziát, ahol felülről az első életerős páros rügyig kell visszametszeni.

kerti-munkak-tavasszal
Fotó: Jeffoto / Getty Images Hungary

A tél után mi az első feladat, amit a gyep gondozásával kapcsolatban meg kell tenni?

 A tavasz első hónapjainak egyik legfontosabb feladata a gyep felkészítése az évre. Ilyenkor lehet megalapozni az ellenállóságát a gyomokkal és egyéb betegségekkel szemben, valamint ilyenkor lehet leggyorsabban felturbózni és eltüntetni a kikopott foltokat vagy ritkásabb helyeket. Érdemes ekkorra időzíteni a drasztikusabb beavatkozásokat is, mint például a gyepszélvágás, mely karakteresebbé és rendezettebbé varázsolja a gyepek körvonalait.

A szép gyephez elengedhetetlen ilyenkor az alapos gyepszellőztetés, amivel el lehet távolítani az elhalt részeket, mohás foltokat, és fel lehet lazítani picit a talaj felső rétegét, ami hatékonyabbá teszi a felülvetés és tápanyag-utánpótlás eredményét. Érdemes ezt a hónap második felére időzíteni, amikor már elmúlnak az apróbb éjszakai mínuszok is, amik kárt tehetnek a fűmag csírázásában. Ilyenkor lehet elvégezni a kisebb egyenetlenségek feltöltését, homok és fűmag keverékével, majd hengerezéssel.

Kell-e ilyenkor már a tápanyagok utánpótlására gondolni?

 Az egyik, ha nem a legfontosabb feladat. A szerves vagy műtrágyák is megfelelnek, lehetőleg a szerves, komplex és hosszú hatástartamú trágyákat érdemes választani, mind a gyep, mind a kert összes növényével kapcsolatban. Ilyenkor nitrogénben gazdagabb tápanyagokat érdemes alkalmazni, amik segítik a növekedést és virágzást.

A szerves trágyák a kert egész ökoszisztémáját támogatják, ami összességében egészségesebbé teszi a növényeket és a benne élő szervezeteket a legkisebbtől a legnagyobbakig.

Javítják a talajszerkezetet, a talaj flóráját és faunáját, vagyis a lebontó szervezetek, gyökér-gomba kapcsolatokat, ami javítja a növény tápanyag- és vízfelvételének hatékonyságát. Nem utolsósorban a műtrágyák előállításának ökológia lábnyoma  egyéb, hosszú távú nem kívánatos hatásaival együtt  sem elhanyagolható tényező, szóval ezek mellőzése kertünkön túlmutató érdekünk is.

–  Mit lehet ültetni ebben a hónapban?

 Ültetni továbbra is bármit lehet, nincs ilyenkor nagyon speciális, amit érdemes lenne megjegyezni. Haszonkertbe, a bátrabbaknak már lehet bizonyos zöldségeket vetni szabad földben is, amik bírják a hűvösebb időt és csírázni is képesek. Ilyenek a sárgarépa, petrezselyem, spenót vagy a a borsó.

(Képek: Getty Images Hungary)
39070119 deba965d5fdacfa6e7f2a2522a0d1d20 wm

Szőke Tamás tájrendező és kertépítő mérnök

22 éve foglalkozik a kertekkel, mind fenntartással, mind építéssel. Szakmai hivatásában a fenntarthatóságot, a kert és az ember igényeinek összehangolását, az ökológiai rendszerszemléletet tartja szem előtt.

.

Felismered ezt a csodás pici virágot? 8 kérdés, amire illik tudni a választ

A tavaszi kertben tél végén megjelennek az első virágok. Felismered őket?

Elolvasom

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük