Ingyenessé tették, mégis fizetni kell érte: fontos tény, amit tudnod kell a kéményseprésről
Nem mindenkinek ingyenes, és nem is minden esetben.
A kémények, illetve a háztartások ideális hőmérsékletének kialakítását és melegvíz-ellátását szolgáló berendezések használata nem kevés kockázatot rejt magában, amit azonban jelentős mértékben csökkenthet, ha szakemberek rendszeresen ellenőrzik őket. Erre szolgál a kéményseprés, hivatalosan kéményellenőrzés, melyet kötelező elvégeztetni bizonyos időközönként.
2016. július 1-jétől díjmentes a kötelező kéményellenőrzés, nem mindenki tudja azonban, hogy ez csak bizonyos ingatlanokra vonatkozik, mint ahogy azt sem, hogy az első két sikertelen próbálkozás után a harmadikért már fizetni kell. Ha pedig valaki nem tesz eleget a törvényi előírásoknak, meg is bírságolhatják.
Nem mindenkinek ingyenes
A kéményseprő-ipari tevékenységről szóló 2015. évi CCXI. törvény 2. § (1) a) pontja határozza meg, mely ingatlanok esetében ingyenes a kötelező kéményellenőrzés. Ide tartoznak az olyan családi házak, melyek magánszemély tulajdonában vannak, fontos kitétel azonban, hogy oda ne legyen bejegyezve székhely, telephely.
Társasházak esetében pedig ott ingyenes, melynek egységeire, lakásaira előbbi szintén igaz, vagyis, ahol egyik albetétben sincs bejegyezve székhely, telephely, és ahol az égéstermék-elvezető társasházi osztatlan közös tulajdonban van. Más társasházak esetében sem kell azonban fizetni azon albetétek után, melynek természetes személy a tulajdonosa, és ahová nincs bejegyezve székhely, telephely, fióktelep.
A harmadik alkalomért már fizetni kell
Előbbi ingatlanok, vagyis a lakossági kémények esetében felmerülő ellenőrzésért nem kell fizetni, azonban ez csak akkor igaz, ha azt sikerül elvégezni a közszolgáltató által meghirdetett első két időpont valamelyikében. Ha az ellenőrzésre a harmadik időpontban kerül sor, kiszállási díjat kell fizetni, mégpedig a helyi önkormányzat rendeletében meghatározott közszolgáltatási díj 30%-ának megfelelő összegben.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Otthon kell lenni, és be kell engedni a kéményseprőt
Az első két ellenőrzés sormunka jelleggel történik, az időpontot nem az ingatlantulajdonosok kérik, és megrendelési kötelezettségük sincs. Nem érkezik azonban az időpontokról személyre szabott levél, hanem hirdetményben közlik azt. Az első alkalommal ezt a társasházak kapualjában, családi házas övezetnél pedig az utcasarkon helyezik el, az időpont előtt minimum 15 nappal. A második alkalommal, 15-30 nappal az aktuális időpont előtt, az ajtóra, illetve a kapura ragasztanak hirdetményt, vagy a postaládába dobják.
Nem hiszed, hogy kevés pénzből is lehet gyönyörű otthont varázsolni? Akkor nézd meg a következő képeket!
Bírság is járhat, ha meghiúsul az ellenőrzés
Az időpont megváltoztatására nincs mód, otthon kell lenni, és be kell engedni a kéményseprőt, aki az ellenőrzéshez szükséges megfelelő fényviszonyok miatt 8 és 16 óra között érkezik. Ha az első két időpont meghiúsult, a harmadik ellenőrzés esetében már megrendelési kötelezettsége van a tulajdonosnak, ami ugyanúgy igaz azon ingatlanok esetében, ahol nem ingyenes az ellenőrzés. Ha ezt valaki nem teszi meg, és ezzel akadályozza vagy meghiúsítja az ellenőrzést, a tűzvédelmi hatóság 30 ezer forintig terjedő bírsággal is sújthatja. További információt ide kattintva olvashatsz.