Így működik az okosáram: egy vadonatúj rezsicsökkentő módszer

Jönnek az intelligens villanyórák: olcsóbb és átláthatóbb lesz a szolgáltatás.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Hamarosan Magyarországon is elterjedhetnek az intelligens villanyórák, melyek teljesen átszabják majd az áramfogyasztási szokásokat.

Ha végre bevezetik, kevesebbet kell majd fizetni, nem kell óraállást bejelenteni, és az áramtolvajokat is hamarabb nyakon csíphetik. Az új módszer körülményeinek és lehetőségeinek az Origo járt utána.

Lényegesen olcsóbb

Az Origo megkereste Huber Krisztiánt, a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. - Mavir - tanácsadóját, aki elmondta a részleteket: alapvetően kétféle áramfogyasztó működik, az egyiknél folyamatos áramellátásra van szükség, a másiknál viszont nem gond, ha valamennyi időre nem kap áramot.

Az áramszolgáltató és a rendszerirányító szempontjából a folyamatos rendelkezésre állás a legdrágább. Ha pedig a szolgáltató azzal a feltétellel is tud villamos energiát szolgáltatni, hogy azt bármikor megszakíthatják, akkor ez árcsökkentést tesz lehetővé. Így sokkal olcsóbb lehet az az áram, amit a nem folyamatos ellátást biztosító konnektorból vesz a fogyasztó. Az okos mérőóra pedig lényegében az eltérő tarifájú villamosenergia-koncepció továbbfejlesztett változata - az olcsóbb éjszakai áram nyomán.

Így működik

Az okos hálózat lényege, hogy a rendszer mérő- és vezérlőberendezései online kapcsolatban állnak az áramelosztó központtal, amely korlátozottan távvezérelni is képes lehet a berendezéseket.

Több százan költöznek a föld alá: nézd meg, milyen lakásokban élnek!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Mivel a mérőóra adatai közvetlenül juthatnak el a szolgáltatóhoz, nincs szükség sem megbecsült fogyasztási nagyságra, sem telefonos bediktálásra, ahogyan ez jelenleg zajlik. A tarifák is jóval rugalmasabbak lesznek, hiszen a koncepció már házra vetítve is létezik, ezekben az otthonokban pedig az automatikus vezérlés akkor kapcsolja be a mosógépet, amikor a legolcsóbb az áram - ez a praktika képes 10-15%-kal csökkenteni a villanyszámlát. A mérőóra kommunikációja még nem teljesen tisztázott, a tervek szerint mobilhálózaton, illetve az erősáramú hálózaton keresztül lenne kapcsolatban a szolgáltatóval.

Mikor jöhet az új rendszer?

A Mavir kísérleti üzemmódban tervez úgynevezett pilot programot, amikor 10-15 ezer háztartás megkaphatja tesztelésre az intelligens mérőórákat, de a teljes rendszer legkorábban csak 2014-ben kerülhet bevezetésre szélesebb körben.

Korábbi információk szerint a szolgáltatók közül az E.ON Hungária Zrt. is gondolkodott kísérleti program szervezésén az órák tesztelésére, a tervek szerint a résztvevők egy évig próbálnák ki a mérőket. A fogyasztókat reprezentáló mintát már összeállították a Magyar Energia Hivatal koordinációja mellett.

A hivatal arra számít, hogy az okos mérés eredményeként országosan 3-4%-kal csökken az energiafelhasználás, legalábbis a kísérletnek ezt kellene majd igazolnia.

Mit szólsz az új ötlethez?

Ezt is szeretjük