Így csökkentsd havonta 10 ezer forinttal a költségeidet!
A lakásfenntartás költségei a fizetésed háromnegyedét is elnyelhetik.
Egy 2010-es szakértői tanulmány szerint akár a fizetésed 75%-át is felszippanthatja a lakás rezsije. Ha az árakat nem is, de a felhasználást tudod befolyásolni: a tudatos spórolás nem kell, hogy kisstílű garasoskodást jelentsen, csupán a fogyasztási szokásaidon kell változtatnod, amiket te szabályozol, az apró lépésektől a gyökeres átalakításig.
Léteznek ugyanis olyan módszerek, amelyek nem húzzák meg drasztikusan az életszínvonalat, a pénztárcádban mégis több marad a hónap végén.
Vezess költségnaplót - ha feljegyzed a kiadások részleteit, egy hónapos próba után rögtön látni fogod, mennyit sikerült lefaragnod a kötelezőkből, és mi az, amire még mindig aránytalanul sokat költesz.
Teszteld le, mennyi pénzt nyel el a lakásod!
Már az interneten elérhető, online kalkulátor segítségével is letesztelheted otthonod energetikai állapotát - vagyis azt, hogy pazarló vagy éppen energiatakarékos kategóriába tartozik a lakás, amelyben élsz.
Csupán válaszolnod kell az otthonodat érintő gyakorlati kérdésekre, és megkapod az eredményt a becsült energiaosztályra, de az is kiderül, mennyit nyerhetnél, ha például megcsináltatnád a szigetelést, illetve bevetnél egyéb költség- és energiacsökkentő módszereket.
Csípd el a kiszökő energiát!
Az ökootthonokban megspórolt energia forintban is hasznosul, ráadásul a zöld szemlélettel a pénztárcádon kívül a környezetet is kíméled.
Az áram az egyik legnagyobb tétel a rezsiköltségek között, ezért elsősorban az energiatakarékosságra kell ügyelned ahhoz, hogy lefaragj a fizetendő összegből. Az energiatakarékos izzó és háztartási gépek használata már alap, de a stand by pluszokat - ami a normál üzemmód 5-10%-át jelenti - is kikerülheted, ha kapcsolós áramelosztót használsz: így egy kattintással kikapcsolsz több áramnyelő masinát is. Arra is figyelj, hogy a villany gyakori fel-lekapcsolgatásával több energia fogy, mintha égve hagynád öt percig. A töltőt pedig ne légy lusta kihúzni a konnektorból, ha már nem használod, ugyanis üresben is fogyaszt.
Még több spórolós tipp
Szeretnél még több költségkímélő tippet hallani? Nézd meg videónkat!
Leszorított klímaköltség
Ami a leginkább megdobja az áramköltséget nyáron, az a klímaberendezés. Háromszor több energiába kerül egy fokkal csökkenteni a lakás hőmérsékletét, mint egy fokkal emelni. Így egy átlagos légkondi nagyjából 250 kWh-val dobja meg az áramfogyasztást, ez pedig hat-nyolcezer forint pluszt jelent havonta.
Ha a mesterséges hűtést árnyékolóra és legalább tíz centiméter vastag szigetelésre cseréled, öt-hét fokkal lenyomhatod a hőmérsékletet. Ha mégis ragaszkodsz a klímához, lehetőleg szereltess fix berendezést - a mobil klímák teljesítménye kisebb, a fogyasztás pedig nem mindig aránylik ehhez.
Ügyelj a karbantartásra, tisztításra, különben jóval több energiára lesz szükség a hűtéshez. Az sem mellékes, milyen hőfokot állítasz be: egy tízfokos különbség lestrapálja a szervezetet és a pénztárcát is, de az is csúcsjáraton pörgeti a berendezést, ha tévé és számítógép egész napos melegítő hatását kell kiküszöbölnie.
Elfolyó forintok
A tudatos vízfogyasztás alapját már talán mindenki kívülről fújja: a fogmosáskor és zuhanyozáskor spórolt köbméterek ezreket fognak jelenteni a számlában. Egy 300 literes kád megtöltése körülbelül 70 forintba kerül alkalmanként, ami egy négyfős család esetében napi 280 forintot jelent, havi szinten pedig 8400-at.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ha ezt zuhannyal váltod ki, az a 300 helyett nagyjából 70 liter, vagyis tusolásonként 16, naponta 64, havonta 1920 forint költség a családnak. A vécénél válassz kétgombos tartályt, így szabályozhatod a mennyiséget. Ha pedig a hagyományos tartályba vízzel teli, lezárt pillepalackot teszel, a palack térfogatának megfelelő mennyiségű vizet takaríthatsz meg minden lehúzáskor, ami évi öt-hét köbmétert is jelenthet. Akkor is spórolsz, ha a csaptelepbe perlátort szereltetsz, ami levegővel dúsítja a vizet, így kevesebb is elegendő lesz belőle.
OLVASD EL EZT IS!
- tippek
- gázszámla