Sok magyar lakásban szertartásosan ragaszkodnak a fehér vagy krémszínű falakhoz, és a szobák minden falának ugyanolyan színűnek kell lennie. Legfeljebb akkor mutatkozik egy kis engedékenység, ha egy másik szobáról van szó. Pedig egy eltérő színű fal elképesztően felfrissíti az egész helyiséget.
Az úgynevezett hangsúlyos fal feladata az, hogy vonzza a tekintetet, és kihangsúlyozza azt a bútort, amely mellette áll, így ki lehet vele emelni egy különösen szép kanapét, ágyat vagy kandallót, de akár a tévét is. A hangsúlyos fal általában az oldalfalak egyike, de ez nem törvényszerű, akár a plafon vagy az ablak, ajtó fala is lehet fókuszban. Ilyenkor viszont ügyelni kell, különösen a kis belmagasságú lakásokban, hogy a sötétebb szín, textúra ne nyomja össze a teret.
Így hangsúlyozhatod a falat
A fal hangsúlyozásánál a lényeg a kontraszt megteremtésében áll. Ezt el lehet érni egyetlen élénk színnel, de akár úgy is, hogy az ember az anyagokkal, mintákkal és formákkal játszik, a lényeg az, hogy a kiválasztott fal vagy falszakasz élesen elkülönüljön a szoba többi részétől, és így magára vonja a belépő figyelmét. Ha szeretnéd kipróbálni az otthonodban a módszert, mutatunk néhány ötletadó képet, amik alapján elindulhatsz.

Egy vibráló szín azonnal fókuszt teremt a szobában. Bármi, amit az ember egy ilyen módon kiemelt fal elé helyez, a figyelem középpontjába kerül. A képen a törtfehér és a rózsaszín ügyes színválasztás az ágynak, mert a kontrasztnak köszönhetően szinte kiugrik a kék falból.

A tapéta is remek eszköze a kiemelésnek. Egy egyszínű falon egy tónusban passzoló, de mintás tapéta szép fókuszt teremt. A képen a zöld leveles tapéta és a fehérre festett téglafal versengenek a figyelemért, így az egész sarok kiemelésre kerül.

A fehér szín idén reneszánszát éli, de még egy egybefüggő fehér falon is remek fókuszt lehet teremteni fehérre festett téglák segítségével, melyek vonzzák a tekintetet.

Ugyanígy alkalmas a kiemelésre a kő is. A hatás pedig egészen rusztikus lesz.
Fotó: Image Source / Getty Images Hungary

Ha valami kevésbé kontrasztosra vágysz, akkor is nyugodtan kísérletezhetsz a textúrákkal. Ez a fehér, koptatott faburkolat romantikus hatást kelt a fehér szobában. A modern és a régi keveredése pedig egyéniséggel fűszerezi a teret.

Nem csak az oldalfalakat lehet kiemelni. A padló vagy a plafon is kaphat hangsúlyt, azonban érdemes vigyázni, mert ha mindkettő sötétebb, mint a fal, az szűkítheti a szobát. Néha megéri ez a kis áldozat, ha elég izgalmas a hatás.
Fotó: Klaus Vedfelt / Getty Images Hungary

A túl sok sötéttel óvatosan kell bánni, ugyanis a kontraszt teremti meg a fókuszhatást, de sötét falakon nem elég szembeötlőek a különbségek a textúrában. A képen szinte elvész a gyönyörű téglafal, a figyelem az ágyra irányul. Ez sem baj, minden azon múlik, milyen hatást szeretnél elérni.

A sötét szín akkor jön jól, ha az ablakfalat szeretnéd hangsúlyozni, ilyenkor ugyanis nagyon jól érvényesül az imént emlegetett kontraszt. A fény-árnyék ellensúlynak köszönhetően egészen különleges a hatás.

Könnyű azonban túlzásba vinni a hangsúlyozást. A képen szereplő tapéta mintája például megjelenik a függönyön és a párnákon is, és ez, kiegészülve a jellegzetes szőnyeggel szétszórja a figyelmet, elveszik a fókusz, így a szoba kisebbnek, zsúfoltabbnak hat.
A képek forrása: Getty Images