Tízezrekkel csökkenti a rezsidet: így működik az energiatermelő ablak

Az új energiatermelő ablakkal hosszú távon sokat lehet spórolni. Ismerd meg az új találmányt!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Retikül
Top olvasott cikkek

Egyre több olyan találmánnyal igyekeznek a tudósok, kutatók előállni, melyek a napi kiadások mértékét csökkenthetik.

Az egyik legújabb őrület az energiatermelő ablak, melynek kivitelezése ugyan nem olcsó, de számos előnnyel jár, és hamar behozza az árát.

A DSC rendszer

A Queenslandi Műszaki Egyetem kutatói nemrégiben kifejlesztettek egy napelemet, melynek segítségével a napfényt energiává lehet alakítani. Az úgynevezett Dyesol - röviden DSC - segítségével az energiatermelés új korszaka nyílik meg, hiszen így olcsó, de folyamatos energiaellátást lehet biztosítani.

A rendszer nagyon egyszerűen kialakítható egy sima üveg- vagy fémfelületen, ahol a napelemek működésbe léphetnek. A DSC működési elve a biológiaórákról biztosan ismerős fotoszintézisen alapszik: fény hatására az ablak mesterséges fotoszintetizálásba kezd, és ezáltal elektromosságot gerjeszt.

Arról van szó, hogy két üveglap közé rejtenek egy titániumréteget, melynek elektronjait a fény gerjeszteni kezdi, ezáltal pedig áramot generál.

Van, amelyik csak 200 forint

Nézegess képeket!

Elolvasom

Előnyök és hátrányok

A rendszer egyik legnagyobb előnye, hogy ez az egybefüggő napelemes felszín nemcsak napos, hanem ködös, felhős időben is képes ellátni a feladatát, így akár árnyékos helyen is termel annyi energiát, amennyire a mindennapi életvitelhez szükség van.

Így lehet megszabadulni a szolgáltatóktól
Egyre több olyan ház épül a világban, melynek célja a szolgáltatóktól való függetlenedés. Kattints ide, és nézd meg, milyenek az Eartship-házak!

Nem beszélve arról, hogy a klasszikus napelemtől eltérően - ami egyes fekvési szögekben nem működik 100%-osan - függőleges területre is felszerelhető. Ráadásul nemcsak az elektromosáram-szolgáltatást oldja meg, hanem a fűtéshez is hozzájárul, hiszen napsütés télen is előfordul.

Szabálytalan spórolás

A rezsicsökkenést ígérő módszerek többsége ártalmatlan, mégsem árt résen lenni, mert ha mégis illegális vállalkozásba kezdenél - akár tudtodon kívül is -, könnyen megbüntethetnek!

Az egyelőre kísérleti szakaszban lévő találmány a kutatók szerint néhány év múlva elérhető lesz az átlagember számára is, azonban itt kell megjegyezni a szerkezet hátrányát: sajnos elsősorban nagyobb méretű épületek, például felhőkarcolók esetében térül meg az amúgy drága befektetés.

Ezt is szeretjük