A 10 legerősebb egészségvédő szobanövény: nem csak a levegőt tisztítják!

Szépek, bájosak, és meg is eheted őket.

Ehető szobanövények
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A lakásban tartott növények számtalan jó tulajdonsága közé tartozik a levegő tisztaságára és a lakás páratartalmára gyakorolt jótékony hatás, jóval többre is képesek lehetnek azonban az ott élők egészsége szempontjából, nevelgethetsz például olyan változatokat is, melyeket akár el is lehet fogyasztani. Erre ráadásul korántsem csak a fűszernövények alkalmasak, de számos zöldségféle is jól tűri a beltéri termesztést. Persze nem hatalmas ládasorokat kell elképzelni a lakásban, a bent tartott zöldségek éppúgy dekoratív kiegészítői lehetnek otthonodnak, mint bármely más szobanövény. Nézd meg a képeket!

Érdemes csírákat és mikrozöldeket nevelgetni a lakásban, amellett ugyanis, hogy bájos dekorációt jelentenek, rendkívül egészségesek, vitaminokban és antioxidánsokban gazdagok. Ilyen lehet a rukkola, a cékla, a lucerna friss hajtása, melyet ollóval kell majd szüretelni. Laza, jó vízelvezetésű földet alkalmazz, és szinte bármilyen dekoratív edénnyel kísérletezhetsz.

A fűszernövényekről sem szabad megfeledkezni, melyek közül az egyik legegészségesebb a rozmaring, melyet kerti rozmaring dugványából is szaporíthatsz. Jól bírja a benti körülményeket, de kell neki a napfény, az öntözésnél pedig vigyázz, mert sokszor a szárazabb talajt kedveli.

A búzafű nagyon gazdag ásványi anyagokban és vitaminokban, emellett nagyon erős antioxidáns-forrás. Lapos tálba vesd, melynek lyukacsos az alja, és ne öntözd túl, nehogy rothadni kezdjenek a gyökerek. Ha egyszer kicsírázott, nagyon erős lesz, és folyamatosan aratható.

A saláták közül a lollo rosso például alkalmas beltéri termesztésre, közepes méretű, műanyag virágcserép és zöldségföld a legjobb hozzá. Öntözd kétnaponta, miután pedig már növekszenek a levelek, inkább alulról.

A répát is lehet bent termeszteni, de olyan fajtát válassz, ami erre alkalmas, vagyis inkább kisebb és gömbölyűbb répát. Sok hely kell neki, és legalább 30 centis mélység.

Spenótból szintén termeszthetsz bizonyos fajtákat a lakásban, elsősorban olyanokat, melyeket bébilevélként is lehet fogyasztani.

A rákmegelőző kapszaicinben gazdag erős paprika is csinos dísze lehet a lakásnak vagy a balkonnak. Érdemes habanero vagy jalapeno típust választani, emellett ügyelni arra, hogy hő- és vízigényes növényről van szó.

Kisebb méretű paradicsomokkal is érdemes próbálkozni, elsősorban a balkonon. Fontos, hogy sok napot kapjon, és locsold is rendszeresen.

Céklát is termeszthetsz, ha kisméretű típust, például bébicéklának való verziót választasz, így is tartsd azonban szem előtt, hogy sok helyre van szüksége.

A citromfa a lakás és a balkon legszebb dísze lehet. Nyáron mindenképp tartsd kint, ősszel pedig vidd be, és ügyelj rá, hogy magas páratartalom és körülbelül 10-12 fok legyen biztosítva számára.

Cikkünk Elizabeth Millard Kiskert a konyhában című könyve alapján készült.

Szeretnél saját termesztésű zöldségeket, csírákat fogyasztani, de nincs kerted? Ez nem akadály: a könyvben ajánlott trükkök és technikák segítségével akár egy parányi lakásban is remek eredményeket érhetsz el. Kíváncsi vagy, milyen növényeket érdemes választanod, és hogyan neveld őket, hogy alacsony költségek mellett is bőséges termésben legyen részed? A szerző hasznos tanácsokat ad a különböző ültetőedények, a talaj, a megvilágítás, az öntözés és a kártevők elleni védekezés kérdéseiben is, illetve bemutatja az egyes növények esetében a leggyakrabban előforduló problémákat, és azok orvoslását is.

Kiadja a Bioenergetic Kiadó.
A könyv ára 3700 forint.
A könyvet itt rendelheted meg.

5 szobanövény, amit tegyél ki penész ellen

Segítenek csökkenteni a levegő nedvességtartalmát, így pára és gombák ellen is nagyon jók. Nézd meg a képeket!

Tedd ki őket penész ellen: 5 szobanövény, ami pára és gombák ellen is nagyon jó

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük