Egyedülálló anyuka vagy?

Így vegyél saját lakást!

Egyre több nő neveli hazánkban egyedül a gyermekét, lakni azonban nekik is kell valahol. De vajon hogyan jutnak lakáshoz?

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Hogy pontosan mi az oka annak, hogy hazánkban évről évre egyre több nő marad egyedül a gyermekével, nem tudni, az azonban biztos, hogy az egyedülálló szülők élete jóval nehezebb.

Sokan viszont egészen kilátástalannak tartják a helyzetüket azok közül, akik már évek óta albérletben tengődnek, hiszen a saját lakáshoz szükséges önerőt többségük képtelen előteremteni, ráadásul abban a tévhitben élnek, hogy egyedülállóként sem támogatást, sem hitelt nem kaphatnak.

Pedig ez nem teljesen igaz, a hitelintézetek ugyanis többségében nem tesznek különbséget egyedülálló és házastársi kapcsolatban élő között, ráadásul az állam is igyekszik segítséget nyújtani a gyermeküket egyedül nevelőknek. Ismerd meg a lehetőségeidet!

Az állam is segít

Jó, ha tudod, hogy a gyermeküket egyedül nevelő szülők is igénybe vehetik 2005 februárja óta az állami kezességvállalás lehetőségét, melynek segítségével csökkenthető a hitelfelvételhez szükséges önerő összege, és jóval kedvezőbb feltételekkel lehet lakáshitelhez jutni.
Az állami kezességvállalással biztosított hitelt minden egyedülálló anya igénybe veheti azzal a feltétellel, hogy még nem töltötte be a 35. életévét, és sem neki, sem pedig kiskorú gyermekének nincs másik lakástulajdona, állandó lakáshasználati joga, illetve önkormányzati tulajdonban lévő vagy szolgálati jogviszonyhoz, munkakörhöz kötött lakásra bérleti jogviszonya. További feltétel az ingatlan értéke: a támogatás csak olyan lakás megvásárlása esetén igényelhető, amelynek vételára Budapesten, használt lakás esetén nem haladja meg a 12 millió forintot vagy új lakás esetén a 15 millió forintot, más településeken pedig a 8, illetve 12 millió forintot.

Önerőt szocpolból

Fontos beszélni a szocpolról is, sokan ugyanis megfeledkeznek erről a lehetőségről, pedig a szükséges önerő előteremtésében nagy szerepe lehet. A szocpol ugyanis nemcsak építkezés, hanem lakásvásárlás esetén is igényelhető, ráadásul szintén nemcsak házastársak számára elérhető.

A szocpol összege
  • az első gyermek után 900 ezer forint,
  • a második gyermek után 1,5 millió forint,
  • a harmadik gyermek után 1,4 millió forint,
  • a negyedik gyermek után 800 ezer forint,
  • minden további gyermek esetében 200 ezer forint,
  • más eltartott családtagok után személyenként 30 ezer forint.

Fontos azonban tudnod, hogy a támogatás csak azon gyermek után vehető igénybe, aki még nem töltötte be a 16. életévét, vagy ha be is töltötte, nappali tagozaton tanul és még nincs 25 éves. Fontos továbbá, hogy csak akkor tekinthető kedvezményezett a gyermek, ha a szülővel egy háztartásban él – kivétel a tanulmányai miatt távollévő gyermek -, és ha rendelkezik is rendszeres havi jövedelemmel – például munkanélküli segéllyel -, annak összege nem haladja meg az öregségi nyugdíj legkisebb összegét.

Használt lakást támogatással

2005. február óta vehető igénybe a fiatalok otthonteremtési támogatása is, amely a szocpolhoz hasonlóan egyszeri, vissza nem fizetendő támogatást jelent. Mindazon, a gyermekét egyedül nevelő szülő igénybe veheti, aki még nem töltötte be a 35. életévét, és aki használt, de legalább komfortos lakás vásárlását tervezi, és aki az ehhez szükséges önerőt szeretné növelni.

Fontos azonban, hogy a megvásárolandó ingatlannak a vételár tekintetében ebben az esetben is bizonyos kritériumoknak kell megfelelnie: a lakás vételára nem haladja meg Budapesten és a megyei jogú városokban a 12 millió forintot, vidéken pedig a 8 millió forintot.

A fiatalok otthonteremtési támogatásának összege
  • az első gyermek után 450 ezer forint,
  • a második gyermek után 750 ezer forint,
  • a harmadik gyermek után 700 ezer forint,
  • a negyedik gyermek után 400 ezer forint,
  • minden további gyermek esetében 100 ezer forint.
Ezt is szeretjük