Ebben bezzeg elsők vagyunk Európában: nálunk a legdrágább az áram
A magyarországi lakossági áram az egyik legdrágább az EU-ban.
Nemrég jelentek meg az Európai Bizottság legfrissebb adatai a 2011-es uniós villamosenergia-árakról, mely szerint Magyarország az élmezőnyben végzett, legalábbis ami a borsos árat illeti, ugyanis a magyarországi lakossági áram az egyik legdrágábbnak számít az Európai Unió tagországai között. Az uniós energiaár-különbségekről a Napi Gazdaság cikke számolt be.
Európai áramár-körkép
Az árak tekintetében figyelembe kell venni a vásárlóerő-paritást is, vagyis, hogy mennyi terméket és szolgáltatást lehet vásárolni egy valutában egy másik valutához mérve. Eszerint pedig még akkor is a legdrágább a magyarországi áram, ha euróban kifejezve átlagosnak számít az értéke.
A legdrágábbak közé Magyarország mellett Szlovákia és Németország tartozik, Franciaországban és a finneknél viszont olcsónak számít az áram. Abszolút értéket tekintve a magyar tarifa nem kiemelkedő, még el is marad az EU-27 átlagától, bár régiónkban az uniós tagok közül csak Ausztriában magasabb.
A különbségeket jól érzékelteti, hogy egy átlagos dán család háromszor annyit fizet egységnyi villamos energiáért, mint egy bolgár háztartás. Az áram árát Nagy-Britanniában mindössze 4,8% adó terheli, ami a legkisebb Európában, Dániában viszont ez 57%, itt a végső tarifa több mint felét teszik ki az elvonások.
Az adatok arról is számot adtak, hogy mely uniós országokban volt a legnagyobb az áremelkedés a 2011 közepéig eltelt 12 hónapban.
Eszerint Németországban és Cipruson egyaránt 11%-kal drágultak a tarifák, míg Magyarországon hasonló mértékben, 10%-kal csökkent az árszint, ezzel vezetjük a rangsort, megelőzve Romániát, ahol -5%, illetve Spanyolországot, ahol -3%.
Mi befolyásolja az energiaárakat?
2010-2011-ben növekedtek az európai lakossági tarifák, míg korábban, 2009 folyamán általánosságban stagnáltak, sőt, kismértékben csökkentek is, a válságévben, 2008-ban pedig szintén növekedtek. Az energiaárakat egyébként számos tényező befolyásolja: az árfolyamok változása, a helyi kereslet-kínálati viszonyok alakulása, a geopolitikai helyzet, az importfüggőség mértéke, a hálózati és környezetvédelmi költségek, az adókörnyezet, de akár az időjárási viszonyok is szerepet játszanak az energiaárak alakulásában.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A legolcsóbb itthon
Magyarországon tavaly is a paksi atomerőmű termelte a legolcsóbb áramot, részesedése pedig nőtt az országban előállított, illetve felhasznált villamos energia terén is. A társaság tavaly 11,66 forintért állított elő egy kilowattóra áramot, az ország villamosenergia-termelésén belül 43,26%-os részesedése volt, a felhasznált áramnak pedig - kissé növekvő hazai áramigény mellett - 36,55%-át adta.
Te sokallod az áramdíjakat?
OLVASD EL EZT IS!
- villanyszámla
- spórolás
Így csökkentheted legegyszerűbben a villanyszámlát: ezt kell felszerelned hozzá
- illegális
- villanyszámla
Így csökkentik illegálisan a rezsit: súlyos büntetés jár érte
- villanyszámla
- spórolás