Lejárhat az alkohol? Ennyi ideig fogyasztható felbontás után a bor
Kiderül, jók-e még az ismerősöktől kapott tömények, amik érintetlenül árválkodnak a kamrában.
Valld be, a te hűtőd is tele van ősrégi piákkal, amikbe az ember néha beleszagol, majd elgondolkozik: "Vajon jó még? Túlélem, ha beleiszom?" Nos, itt a válasz, azonban a kérdés maga összetettebb, mint elsőre hinnénk.
A jó hír, hogy az alkoholos italok - ellentétben a műanyag flakonokkal - általában olyan palackban vannak, amik nem szabadítanak ki magukból vegyi anyagokat (nem ajánlatos tehát PET-palackban tartani a szülők házi pálinkáját).
Alkohol lejárati ideje
Viszont az egy másik kérdés, hogy maga az alkohol megromlik-e. A legegyszerűbb és legközismertebb válasz az, hogy minden alkoholos italt hűvös, sötét helyen kell tárolni. 30% feletti alkoholtartalomnál nem kell aggódni, ezek ugyanis a végtelenségig elállnak - ez azonban nem jelenti azt, hogy nem történik bennük változás. A 20% alatti italokat jobb hűtőben tárolni és pár hét, maximum hónap után elfogyasztani.
Persze a képlet sokban függ attól, hogyan is készült az adott ital, ehhez pedig muszáj megérteni pár folyamatot. Az alkoholt két nagy kategóriába szoktuk sorolni: erjesztett italok (bor, sör, szaké) és szeszes italok (tömények). Utóbbiakat úgy állítják elő, hogy az erjesztett italokból magasabb alkoholtartalmú változatokat desztillálnak. Bár technikailag bármilyen erjesztett ital áteshet desztilláción, a desztillált szeszes italok általában az olyan klasszikus szeszes italok, mint a gin, brandy vagy tequila. Ezeket a 30-50 százalékos alkoholokat megízesítve és cukrozva kapjuk a különböző likőröket.
Ha az ital kevesebb mint 20 százalék alkoholt tartalmaz, akkor kétféle lebomlási folyamat játszódik le benne, mikrobiális és oxidatív. Előbbi a baktériumok növekedése, ami gyakran savasodáshoz és bomláshoz vezethetnek - ilyen például a bor ecetté alakulása.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Magasabb alkoholtartalmú italoknál ez a folyamat nem megy végbe, hiszen nincs olyan baktérium vagy élesztő, ami növekedni tudna. 20% felett csak az oxidatív romlás lép életbe, ami az oxigénnek való kitettség okozta kémiai reakciókat jelenti. Az oxidáció mindig korlátozza az eltarthatóságot, ez azonban egy hosszú folyamat.
Meddig áll el, illetve őrzi meg eredeti minőségét a felbontott bor, dugózva és a hűtőben tárolva?
- Pezsgő, habzóbor: 2-3 napig
- Könnyű fehér és rozé bor: 6-7 napig
- Testes fehérbor: 4-5 napig
- Vörösbor: 4-5 napig
- Erősített bor (pl.: portói): 28 napig
A palackozott termékek esetében is végbemegy az oxidatív öregedés, ugyanis a söröskupak vagy a parafa zárószerkezeténél is bekúszik az oxigén. Az enyhébb alkoholokat ezért érdemes nem a végtelenségig őrizgetni. A töményeket, ha például ízesített egy ital, szintén fogyaszd el hamarabb, mivel az aromák idővel vegyszeres ízűvé, keserűbbé válhatnak.
8 élelmiszer, ami a lejárat után is nyugodtan fogyasztható - Ki ne dobd őket a kukába!
Néhány étel a csomagolásán feltüntetett lejárati dátum után is biztonságosan elfogyasztható.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)