Hány fokon kell mosni az ágyneműket? Ennyi lenne az ideális betegség után
Milyen gyakran és milyen hőmérsékleten mosd az ágyneműket?
Nincs is jobb, mint egy fárasztó nap végén bebújni a friss, pihepuha ágyneműbe. Különösen a télen gyakori megfázásos, influenzás megbetegedések után esik jól, ha végre gyógyultan, tiszta ágyban hajthatjuk álomra a fejünk. A vírusos és bakteriális fertőzések után azonban különösen fontos, hogy alapos tisztításon essen át az ágynemű.
Ennyi fokon kell mosni az ágyneműket
Az ágynemű alapesetben is tele van elhalt hámsejtekkel, poratkákkal, de a betegségek után még az izzadság és a kórokozók is indokolják az alapos tisztítást. Fontos, hogy a lepedőt, takaró- és párnahuzatot mindig a címkén feltüntetett legmagasabb hőfokon mosd, hiszen így több vírustól, baktériumtól szabadulhatsz meg. Amennyiben pamut ágyneműről van szó, nyugodtan moshatod 60 °C-on. Ha kényesebb, például kevert pamut-szatén anyaggal van dolgod, úgy elegendő lesz a 40 °C is, hiszen magas hőfokon tönkremegy, sérül, kifakul a kényesebb ágynemű. Selyem esetében azonban legfeljebb 30 °C és kézi mosás megengedett. Tehát mosás előtt feltétlenül érdemes megnézni az ágynemű belsejében lévő címkét, mely tartalmazza többek között a mosás hőfokára vonatkozó útmutatást is. Hogy pontosan miként is kell értelmezni a ruhacímkéket, arról korábbi cikkünkben bővebben olvashatsz.
Ha a mosógéped rendelkezik külön ágyneműmosási funkcióval, használd azt. Amennyiben nincs ilyen program rajta, indíts el egy normál mosást – a nagy teherbírású opciót ne alkalmazd, mert összegyűrődnek az ágyneműk.
Ilyen gyakran mosd az ágyneműt
A hőfok mellett az sem mindegy, hogy milyen rendszerességgel mosod a lepedőt, takaróhuzatokat. Alapesetben elegendő kéthetente cserélni az ágyneműt. Ha azonban kisállattal alszol együtt, erősen izzadsz – például betegség esetén vagy nyáron –, esetleg porallergiád van, hetente egyszer mosd a huzatokat, lepedőket.
Anyámtól a modellekig - Mit tudtam meg a nőkről életem első 50 évében?
Kajdi Csaba influenszer, saját élményeiből és tapasztalataiból kiindulva osztja meg gondolatait a női szerepek alakulásáról, az anyai minták hatásáról és arról, hogy hogyan határoznak meg minket. A Femina Klub januári előadásán körbejárjuk, hogyan befolyásolják a női szépségideálok és elvárások a nők önképét és döntéseit. Milyen női minták segítik vagy éppen gátolják az önmegvalósítást?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. február 19. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Gyakori hiba
Valószínűleg egyszerre több ágyneműt is mosol, de mindig ügyelj rá, hogy ne tömd meg nagyon a mosógépet. A lepedőnek és a huzatnak keringenie kell a mosógépben. Ha ehhez nem áll rendelkezésükre elegendő hely, a mosószer nem tudja kellőképpen átmosni őket, így nem lesznek elég tiszták.
Vér a lepedőn
Előfordulhat, hogy az ágyneműből apróbb vérfoltot kell kimosni. Ilyenkor a régi szabály érvényes: még mindig a hideg víz és szappan a legjobb módszer. Ha pedig bevizezted és átdörzsölted az anyagot, majd amennyire tudtad, sikerült kivenni a foltot, már mehet az ágynemű a mosógépbe.
A mosás után is mérgezőek maradhatnak a ruhák – Ezeket az egészségre káros anyagokat találták bennük
Nem szabadít meg a BPA-szennyeződésektől a ruhák mosása, érdemes inkább körültekintően vásárolni.
Elolvasom(Kép: Getty Images Hungary.)