5 pofonegyszerű trükk, amivel megfiatalíthatod az elhasznált tapétát

Filléres, bevált praktikák

Egy zsíros folt vagy szakadás miatt még nem kell újratapétáznod a szobát.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A tapéta különleges, mutatós, és újra reneszánszát éli. A szokatlan anyagok és minták megragadták a lakberendezők fantáziáját, így a tapétával borított fal ismét divatosnak számít.

Ugyanakkor vitathatatlan, hogy tapétázni macerásabb művelet, mint kifesteni a szobát, így érthető, ha egy apró szakadás vagy folt miatt nem szeretnéd újracsomagolni az egész helyiséget.

Van néhány ötletünk, amivel megmentheted a sérült tapétát, eltüntetheted a foltokat, illetve a megfakult színeket is felélénkítheted - anélkül, hogy lecserélnéd a régi burkolatot.

Szakíts vele!

A kisebb sérüléseket, csavarok vagy szögek ütötte lyukakat egyszerűen eltüntetheted a tapétáról. Persze, ha nagyítóval vizsgálod, meg lehet találni a javítás helyét, de összességében nem látszik majd, hogy a kárpit szakadt volt, arról nem is beszélve, hogy ez a módszer jóval egyszerűbb és persze olcsóbb, mintha újratapétáznád a szobát.

Szükséged lesz hozzá egy kevés tapétaragasztóra és egy darabka maradék tapétára.

Ha a fal burkolatát még az előző lakók tették fel, és nem hagytak rád tartalékot, nézz szét néhány tapétaboltban - hacsak nem valami különös, ritka tapétád van, jó eséllyel találsz hasonló anyagot, egy kis szerencsével pedig ingyen is kaphatsz egy darabkát egy tekercs megmaradt végéből.

12 munka, amit szerelő nélkül is elvégezhetsz

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ha beszerezted a hozzávalókat, két módszer közül is választhatsz, hogy eltüntesd a falon esett csorbát.

Szakítós módszer

Vedd elő a maradék tapétát, és tépj le belőle egy kis darabot. Látni fogod, hogy ez tulajdonképpen két összeragasztott lap: az egyik a mintás felső réteg, a másik a sima hátsó lap. A letépett rész legyen nagyobb, mint a falon lévő hiba. Óvatosan fejtsd le a sima, fal felé néző lapot, hogy a kezedben csak a mintás rész maradjon. Tegyél egy kevés ragasztót a tapéta hátuljára, és várj néhány percet, amíg magába szívja azt. Végül egyszerűen ragaszd fel a falra, ügyelve, hogy a minta tökéletesen illeszkedjen.

Vágós módszer

Ez az eljárás egy kicsit bonyolultabb, de szebb az eredménye is. Vegyél a hibánál nagyobb, négyzet alakú tapétadarabot, és ragaszd a mintának megfelelően a falra. Hagyd pár napig száradni.

Ezután egy fémvonalzó mellett egy kés segítségével metszd körbe a négyzetet úgy, hogy a vágás a régi és az új tapétát is érintse. Tarts a körbevágott rész fölé meleg, nedves ruhát, vagy, ha van megfelelő eszközöd, gőzöld fel, amíg a ragasztó enged, és óvatosan húzd le a felső tapétaréteget. Távolítsd el az alsó, sérült tapétát is. Ragasztózd be az új tapétadarabot, a mintáknak megfelelően illeszd a helyére, és erősen nyomd oda, majd hagyd megszáradni.

Por, zsír, foltok ellen

A textillel borított fal egyik hátránya, hogy könnyen magába gyűjti a szennyeződéseket, a tisztítása viszont nem egyszerű, mert könnyen elszakad, illetve elveszti a színét. Létezik néhány házi praktika, amivel megtisztíthatod az elhasználódott tapétát, de ezeket mindig egy kevésbé látható, kisméretű felületen próbáld ki, és csak akkor vesd be őket az egész falon, ha a tapéta sértetlen maradt.

A portól vagy dohányfüsttől elszíneződött tapétát a legegyszerűbben a minden kisboltban beszerezhető, jól ismert fehér kenyérrel tisztíthatod meg.

Csak tépj ki egy darabot a kenyér puha tésztájából, és dörzsöld át vele a tapétát, hogy leradírozd az elszíneződést okozó szennyeződéseket.

Ha a tapéta maga még jó állapotban van, de folt került rá, készíts sűrű masszát keményítőlisztből és hideg vízből, majd kend rá a pecsétes részre. Várj, amíg megszárad, végül egy puha kefével egyszerűen söpörd le a lisztet.

Ha aggódsz a tapéta színe miatt, és nem szívesen kensz rá bármit is a kényes anyagra, akkor próbáld ki a következő módszert: tegyél egy itatóspapírt a szennyezett területre, majd egy vasalóval simítsd át a tapétát. Cseréld tisztára az itatóst, és ismételd a műveletet addig, amíg a folt el nem tűnik. Vigyázz, hogy a vasaló ne legyen túl meleg, nehogy megpörkölődjön a kárpit.

Cikkünk megírásában Paula Lamb Csináld magad - Nem csak nőknek című könyve segített, mely a Taramix Kiadó gondozásában jelent meg.

Ezt is szeretjük