4 tárgy a lakásban, ami hosszú távon rákot okozhat: nem is gondolnád

Ismered az otthonod rejtett veszélyforrásait?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Amikor az utcai szmogtól vagy éppen a dohányfüsttől a saját otthonodba menekülsz, legtöbbször eszedbe sem jut, hogy utóbbiakat ugyan ki tudod iktatni, ám számos mérgező veszélyforrás rejtőzhet akár a saját lakásodban is.

A háztartás alattomos méreganyagai közelebb vannak, mint gondolnád: nemcsak a fűtés vagy a tisztítószerek veszélyét kell szem előtt tartani, de építőanyagokból és lakásfelszerelésből sem árt a környezetbarát változatot előnyben részesíteni. Íme, néhány tipikus veszélyforrás a lakásodban, melyet, ha odafigyelsz, akár ki is iktathatsz.

A lábad alatt: szőnyeg

Ha a pihe-puha szőnyeg mellett döntesz, első pillantásra tökéletes választásnak tűnhet, ám nem árt, ha ismered a veszélyeket is, melyek a körültekintés nélkül vásárolt - vagy nem megfelelően tisztított - szőnyegekkel járhatnak.

Mivel könnyen magukba szippantják a port, a poratkát vagy a polleneket, allergiásoknak rengeteg vesződséget okozhatnak. Ráadásul bármilyen hiperolcsó és praktikus, a műszálas szőnyegekkel még óvatosabban kell bánnod: ezek ugyanis mérgező, illékony szerves vegyületeket tartalmazhatnak, melyek kipárologva légzőszervi problémákat, nyugtalanságot, szédülést idézhetnek elő.

Emellett a műszálas szőnyegekből éveken át párologhat a rákkeltő formaldehid, ami roncsolhatja a tüdőt. Még rosszabb a helyzet, ha a padlószőnyeget le is ragasztják, mivel a ragasztóanyag ugyanígy párologhat hosszú ideig.

Fáradt vagy, és sokat fáj a fejed? Ezt a 7 színt ne használd a lakásban

Nézegess képeket!

Elolvasom

A legjobb megoldás, ha műszálas szőnyeg helyett például gyapjút választasz, ami biológiailag teljesen lebomlik, nem szennyezi a környezetet, és, mivel természetes, nem esik át semmiféle vegyszeres kezelésen, és az egészségedet sem károsítja.

A falon: festék vagy tapéta

Már a fal festésénél sem mindegy, milyen anyaggal dolgoznak, érdemes utánajárni, és jó minőségű, kevésbé veszélyes verziókat választani, ugyanis megeshet, hogy a festék kadmiumot vagy krómot tartalmaz, ami daganatok kialakulásához is vezethet. A legjobb, ha a nyílászárókhoz használatos lakkokat vagy festékeket vízben oldódó változattal helyettesíted, előbbiek oldószere ugyanis a benzol, mely szintén mérgezést okozhat. Ha úgy döntesz, hogy a falakat inkább tapétába burkolod, akkor is számolnod kell a tapétaragasztóban található formaldehid jelenlétével, ráadásul a tapéta problémás lehet a páratartalom miatt is, mivel nagyon kicsi a légáteresztő képessége.

A levegőben: illatosítók

Talán eszedbe sem jut, hogy veszélyben lehet az egészséged, amikor a kellemetlen szagok elűzésére vagy éppen stresszoldás céljából meggyújtasz például egy illatgyertyát.

Képeken 8 légtisztító növény az egészséges otthonért

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ezek a mesterséges anyagokat tartalmazó illatosítók ugyanis nagyobb mennyiségben, gyakori használat mellett károsíthatják, mérgezhetik a szervezeted. Ide tartoznak egyes elektromos párologtatók, gélek, spay-k vagy füstölők is, melyek az egészségre ártalmas illékony szerves vegyületeket, naftalint, formaldehidet vagy benzolt tartalmazhatnak. Ezek hosszú távon károsíthatják a vörösvérsejteket, és növelhetik a rák kialakulásának kockázatát.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Helyettük használj inkább természetes módszereket: szellőztess minél többet, és vesd be a levegőtisztító hatással bíró szobanövényeket, amelyek megkötik a szén-dioxidot, oxigént termelnek, és nagy mennyiségű benzolt, formaldehidet, illetve triklóretilént képesek kiszűrni a levegőből - ilyen a zöldike, a filodendron vagy a fikusz is. Illatosításra pedig alkalmazd a levendulát, a mentát, citrom- vagy narancshéjat, esetleg szárított virágszirmokat, sokkal természetesebb és teljesen veszélytelen.

Te mivel illatosítasz otthon?

Ezt is szeretjük