4 igénytelen, de álomszép növény sötét lakásokba

Egy szép, de kevés gondoskodást igénylő szobanövény sokat dobhat az otthonod hangulatán, ha a lakásodat minimális mennyiségű fény éri.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha eddig minden növénytartással kapcsolatos kísérleted kudarcba fulladt, vagy az otthonod adottságai miatt meg sem próbáltál beszerezni szobanövényt, akkor itt az ideje változtatni. A lakás díszének számító virágok közül ugyanis nem mindegyik igényel tágas és fényes teret. Bőven akad közöttük olyan, amelyik egy apró és sötétebb lakásban is kiválóan érzi magát.

Kehelyvirág
Lándzsarózsa
Tarkalevél
Szobalián

Gyönyörű és dekoratív: kehelyvirág

Az ájtatos növényként is ismert kehelyvirág Dél-Amerika esőerdeiből származik. A növény gyönyörű, dekoratív levelei azt a hatást keltik, mintha kézzel festették volna az ezüstzöld alapra a sötétzöld foltokat. Az akár 60-80 centiméteresre is megnyúló növény fény-, víz- és tápanyagigénye közepes, és kimondottan kedveli a meleg, kicsit párásabb helyeket. Annak ellenére, hogy nem igényel extra gondoskodást, ügyelj arra, hogy lehetőleg ne öntözd meszes és kemény vízzel.

Hogyan tartsd?

A kehelyvirágot a márciustól szeptemberig tartó növekedési időszakban tartsd félárnyékos helyen. A minimális gondoskodást igénylő növénykének jót tesz, ha egy kaviccsal töltött vizes tálcára helyezed, tápoldatozod, és bőségesen - langyos, lágy vízzel -, kéthetente meglocsolod. Csak annyira öntözd, hogy a talaja nedves legyen, és ne álljon a cserép alatt pangó víz.

Ügyelj arra, hogy a leveleit ne érje nedvesség, és lehetőleg ne a lakás egyik huzatos és hideg pontján találj neki helyet.

Színpompás broméliaféle: lándzsarózsa

A lándzsarózsa - a kehelyvirághoz hasonlóan - Közép- és Dél-Amerikában őshonos broméliaféle. A növény kemény, zöldesszürke és keresztcsíkos leveleinek hossza elérheti a 60 centimétert is.

A növény jellegzetessége, hogy a levélrozetták közepén kis víztároló, egy ciszternaszerű mélyedés található. A levélrozetták közepéből tör elő a lándzsarózsa rendkívül dekoratív, buzogányformájú virágzata, melynek rózsaszínű levelei a rövid ideig nyíló világoskék virágokat takarják. A kehelyvirágnál valamivel több fényt igényel, de víz- és tápanyagigénye közepesnek nevezhető.

Hogyan tartsd?

A legjobban 15-20°C körüli hőmérsékleten érzi magát, és, bár kedveli a fényt, kissé sötétebb helyen is jól eléldegél. A tűző naptól viszont kifejezetten óvni kell a legigénytelenebb broméliafélének számító, színpompás lándzsarózsát.

Igénytelen, de gyönyörű szobanövények

Nézegess képeket!

Elolvasom

Annak ellenére, hogy ez a növény minimális gondoskodást igényel, javasolt tavasztól a nyár végéig havonta kétszeres hígítású tápoldattal megöntözni úgy, hogy a levélrozetta közepén található ciszternába is locsolj egy kevés vizet. Ügyelj arra, hogy télen csak annyira öntözd, hogy a növény talaja nedves legyen, és ne fázzon meg, különben a levelei megbarnulnak, és a belső levélrozetta rothadásnak indul.

Pompázó piros erezet: tarkalevél

A közepes víz- és tápanyagigényű növény levelei húsos levélszáron ülnek, formájuk nyílvállú, szív alakú, a levéllemez pergamenszerű. A tarkalevél nem véletlenül kapta a nevét: a növényt a változatos színekben pompázó és mintákkal díszített levelek teszik a lakás egyik legszebb díszévé. A bohókás növény levelei lehetnek zöld alapon piros erezetűek, illetve fehér-krémszínű alapon rózsaszínűek is.

A Brazília esőerdeiből származó növényt mérete a 60 centimétert is elérheti. Tartása nem igényel nagy szakértelmet, ám néhány dologra érdemes figyelned, ha azt szeretnéd, hogy jól érezze magát.

Hogyan tartsd?

A színpompás eredmény érdekében februárban vedd ki a cserépből úgy, hogy az egészséges gyökérgumókat meghagyod. Ha gumók oszthatók, akkor kettesével-hármasával rakd külön cserépbe, lehetőleg jó tőzeges, humuszos virágföldbe.

A kihajtás időszakára tedd meleg, párás, körülbelül 25°C-os helyre, és a talaját tartsd nedvesen. Ha a növény teljesen kihajtott, fokozatosan szoktasd a hűvösebb szobalevegőhöz. A teljes kihajtástól augusztusig hetente tápoldatozd, és bőségesen öntözd. Ügyelj arra, hogy a leveleit ne érje víz. Párás körülményeket igényel, ezért helyezd kaviccsal töltött, nedves tálcára. A hagymás növényekhez hasonlóan gyökérgumó formájában kell teleltetni 16-18°C-os hőmérsékletű helyiségben.

Ezüstfehér pettyek: szobalián

A malajziai esőerdőkből származó szobalián szív alakú levelei kissé féloldalasak, fénytelenek, világos- vagy sötétzöld alapon ezüstfehér pettyezéssel és a levél szélén ezüstös szegélyezéssel.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A kis fényigényű kúszónövény amilyen lassan, olyan magasra nő: idősebb korára hajtásai 1,5 méterre is nyújtózhatnak.

Hogyan tartsd?

A kevés fényért cserébe a szobalián gondozásakor ügyelni kell arra, hogy a talaja mindig nedves legyen. A legjobban a 18-24°C közötti hőmérsékleten érzi magát, és meghálálja, ha kaviccsal töltött, vizes tálcára helyezed, vagy fölé akasztod azt. Téli időszakban kevesebb vízzel öntözd, de ügyelj arra, hogy a gyökérzónája mindig nyirkos legyen.

Ezt is szeretjük