Válni készültök?
A válás önmagában is fájdalmas, a dolgot csak tovább nehezíti a közös lakás feletti huzakodás. Kinek a javára dönt a bíróság, és miért?
Nem egy hajléktalanokról szóló riporttal találkozni az újságokban, olyan emberekkel a főszerepben, akik egyetlen bírósági döntés következtében kerültek utcára.
Az esetek szélsőségesnek tűnhetnek - pedig egyáltalán nem azok. Elég ugyanis egy csúnya válás, egy bírósági végzés arról, hogy ki marad a közös lakásban, és máris oda az addig biztonságot nyújtó tető.
3 jel, hogy nyert ügyed van
A lakáshasználat tekintetében maga a családjogi törvény lehetőséget biztosít arra, hogy a felek közös megegyezéssel dönthessenek a használat jogáról. Ebben a körben többféle szituáció is elképzelhető, így megállapodhattok abban, hogy a párod az ingatlant térítési és elhelyezési igény nélkül hagyja el - általában erre van a legkisebb esély -, de általában a maradó fél kompenzálja a távozót. Ez utóbbi a szerencsésebb választás, mindkét esetben formai követelmény azonban a közokirat, illetve a jogi képviselő által ellenjegyzett magánokirat.
Ha az ominózus közös lakás a te különvagyonod vagy önálló albérleted, téged illet meg a használati jog. Ellenkező esetben akkor maradhatsz a lakásban, ha nálad kerül elhelyezésre a közös gyermek.
A bíróság komolyan veszi a kiskorú gyermekek jogait és érdekeit. Fontos hát szem előtt tartanod, hogy bármilyen megoldás mellett is döntesz, az ingatlan csak abban az esetben kerülhet a te tulajdonodba, ha azzal a gyermek érdekei nem sérülnek.
Azt is fontos tudnod továbbá, hogy harmadik személy esetében az egyezségetek nem biztos, hogy érvényes. Ilyen eset az, amikor magánszemélytől béreltek ingatlant, és úgy döntötök, hogy nem a bérleti szerződésben szereplő marad a lakásban. Ilyenkor a bérbeadó nem köteles a kontraktus megkötésére, ezzel ellentétesen is dönthet - érdemes hát jóban lenned vele.
Ha te maradsz a lakásban, a párodat megilleti a használati jog ráeső része. Nem kizárt, hogy egyes vagyontárgyakat - mondjuk egy személygépkocsit - számoljanak el az ellenérték fejében. Elfogadott az a megoldás is, hogy a használati jog ellenértékét beszámítással rendezik, vagyis azt a párod által fizetendő gyermektartásdíj hátralékába számítják be. Ez nagyon jellemző és tömegesen előforduló tapasztalat a hazai bírósági gyakorlatban.
Kérd a bérlőtársi viszony megszüntetését!
Ha nem a saját tulajdonotokban van a lakás, hanem közösen bérlitek, lehetőség van arra, hogy azt két másikra cseréljétek, hogy ne maradjatok fedél nélkül. Ha emellett döntötök, és a csere folytán mindketten megfelelő otthonhoz juttok, úgy a bíróság - bármelyikőtök kérésére - megszüntetheti a bérlőtársi jogviszonyt. Ebben az esetben a bíróság meghatározza, hogy melyik lakásba melyikőtök költözzön.
A bérlőtársi jogviszony cserével történő megszüntetéséhez nem szükséges az, hogy mindketten egyetértsetek ezzel a megoldással. A bíróságnak lehetősége van arra, hogy bármelyikőtök kérelmére elrendelje azt. Ez azonban csak akkor lehetséges, ha a lakáscseréhez harmadik személy - például a bérbeadó - hozzájárulása szükséges, és ő beleegyezik mindebbe.
A használati jog ára - ha te maradsz a lakásban
Ha sikerül megegyeznetek abban, hogy a közös tulajdonú ingatlanban te maradhass, ahogy említettük is, kompenzációban kell részesítened a kiköltöző felet.
Az őt megillető összeg a használati jog ellenértékének - a lakás beköltözhető és lakott forgalmi értékének különbözete - ráeső része.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Fontos azonban tudnod, hogy a távozó fél ebben az esetben igényt tarthat az értéknövelő, meg nem térült ráfordítások költségére is, amennyiben a ráfordítás nem fejeződik ki a használati jog ellenértékében.
A jogosultnak járó összeg - néhány kivételtől eltekintve - a használati jog ellenértékének egyharmadánál kevesebb nem lehet. Ezalatt az összeg alatt megállapítható a lakás elhagyásáért járó térítés összege is akkor, ha a volt közös lakásban az egyik fél tulajdoni illetősége a másikét lényegesen meghaladja.
Ha te maradsz a lakásban, de nem vagy képes az ellenérték megfizetésére, kérheted, hogy a házastársi közös vagyon rád eső részét az ellenérték összegével csökkentsék.
OLVASD EL EZT IS!
- reklám
- pénz
3 csalóka bankreklám, aminek ne dőlj be!
- pénz
- bank