A filmesek szerint ilyen egy igazán csúnya ember - Dühítő az egész
Mit tegyen az átlagos ember, ha még egy gnómot is jó pasi játszik.
Patrick Süskind Parfüm című regénye egy ronda kis gnómról szól, akit nem vesznek észre, nem bántanak, mert érzékelhetetlen a környezete számára, ugyanis nincsen semmilyen illata, semmilyen szaga.
A visszataszító külső ellenére egyik különleges parfümjével eléri, hogy az emberek imádják. Ennek mondjuk nem lesz jó vége, de ez nem a témához tartozik. Ki játssza a filmvásznon a rondaságot?
Csúnyából szépet, szépből csúnyát
Nos, a képen szereplő fickó Ben Whishaw, akit elég nehéz lenne gnómnak vagy visszataszítónak nevezni. Lehet, hogy van, akinek nem zsánere az elnagyolt arcvonás és a kisfiús báj, de azt, hogy csúnya, senki nem mondaná rá.
Ramsay Bolton, lánynevén Havas, pattanásos, heges arcú, gusztustalan figura a Trónok harca könyvekben. Helyette a sorozatban kaptuk Iwan Rheont, aki finoman szólva sem csúnya. Szintén ízlés kérdése, hogy valakinek tetszik-e, de az biztos, hogy nincsenek gilisztaszerű, undorító ajkai.
Az első esetben szinte semmivel sem védhető, hogy egy szép embert kértek fel a szerepre, hogy alapjaiban változtatták meg az egészet, hiszen lényeges, hogy a könyv főszereplője visszataszító. A második esetben még valamennyire érthető, és szavunk nem lehet a gonosz Ramsay-t játszó walesi színész ellen, mert remekül alakította a pszichopatát, de azért itt is felvetődnek kérdések.
A filmiparban a fentiek ellentettjére is láthatunk példát, mondjuk Charlize Theront, aki Oscarját A rém című filmért kapta, amiért felszedett jó néhány kilót, de a maszkmesterek is sokat dolgoztak rajta, és Nicole Kidman is kapott egy műorrot Virginia Woolf megformálásához.
Csak a szép számít
Ezek az alakítások mind csodálatosak, a mögöttes üzenet azonban már kevésbé. A filmvásznon vagy szép emberek vannak, vagy a szépet csúnyítják el. Az átlagos, a csúnya, a kövér legtöbbször komikumforrásként jelenik meg, nem pedig a mindennapok részeként. Elég Melissa Mccarthyra gondolni, akit ünnepelnek, mert túlsúlyosként az egyik legtöbb bevételt hozó színésznő, de a sok pénzt az hozza, hogy kifigurázza saját magát, a kövérségét, az esetlenségét, mintha ezek a jellemzők csak vicc forrásai lehetnének.
Természetesen nem véletlenül nevezik álomgyárnak Hollywoodot, tisztában vagyok vele, hogy nem a valóság leképezését nézem popcornnal a kezemben. És azt sem gondolom, hogy mindenkinek mindent el kellene fogadnia önmagában. De őrült jó dolog lenne, ha nem csak a svéd művészfilmekben kapna helyet az, ami normális, átlagos, úgy, ahogy mindennap látjuk, és esetleg olyan emberek is játszanák ezeket a szerepeket, akik nem a legszebbek, de ugyanolyan tehetségesek.