A rákot túlélte, a szekálást nem: 11 éves kislány lett öngyilkos társai miatt
Az iskolatárs vagy a szülő felelős?
Egy 11 éves ohiói kislány, aki csecsemőkorában túlélte az agydaganatot, október 19-én öngyilkos lett, mert nem volt képes elviselni a több mint egy éve tartó, folyamatos szekálást.
A szülők és az iskola vezetése döbbenten állnak a történtek előtt. Hogyan fordulhatott ez mégis elő?
Bethany Thompson szomorú esete
Bethany hatodik osztályba járt, ahol édesanyja, Wendy Feucht szerint folyamatosan egy csapat fiú kínozta, inzultálta féloldalas, furcsán tekeredő mosolya miatt. Az anya szerint a fiúk leállíthatatlanok voltak, élvezték, hogy a kislányból durva reakciót képesek kiváltani.
A furcsa mosoly azonban Bethany korábbi betegségének maradványa volt. 2008-ban, háromévesen agydaganattal diagnosztizálták, a műtét és a sugárkezelés megmentette a kislány életét. Az idegsérülések azonban azt eredményezték, hogy furcsán tartotta a száját.
Az utolsó napon Bethany az iskolabuszon hazafelé elmondta legjobb barátjának, hogy mire készül. Amikorra azonban sikerült egy felnőttet értesíteni, addigra Bethany megtalálta az otthon tartott fegyvert, és a teraszon végzett magával.
Az anyát sokként érte az eset. Feucht elmondása szerint nem érti, miért gondolta a lánya, hogy olyan rossz a helyzet, hogy ez az egyetlen kiút. Miért nem mondott semmit azoknak, akik igazán szerették őt?
Korábban az iskola és az anya megpróbálták elintézni, hogy a szekálódó fiúk ne járjanak Bethanyval egy osztályba, ám ez nem sikerült teljesen. Az iskola vezetése azt állítja, a fiúk további bántalmazásairól ők nem kaptak hírt, hiszen minden ilyen ügyet alaposan kivizsgálnak. Mindez azonban láthatóan messze nem volt elég, noha belegondolva talán néhány dolgot még meg lehetett volna tenni Bethanyért.
A gyermekpszichológus nem szégyen
Sajnos még mindig nagyon erősen él az a tévképzet, hogy a pszichológus pszichopatákkal foglalkozik, holott ez valójában a pszichiáter feladatköre. A pszichológus ezzel szemben sokkal gyakrabban kezeli bántalmazások áldozatait vagy a depressziót. Ennek ellenére a páciensek gyakran szégyennek érzik a terápiát, holott erre semmi okuk. Ugyancsak nem helytálló azt gondolni, hogy az érzelmi, mentális problémák nem valósak, aki ezekből ügyet csinál, az csak hisztizik, nyavalyog, fel akarja hívni magára a figyelmet.
Valójában azonban ezek a dolgok a jólét nagyon fontos részei felnőttként és gyermekkorban is, így igenis fontos pszichológushoz fordulni ilyen súlyos problémákkal. A gyermekpszichológus segíthet a társak bántalmazásának feldolgozásában vagy akár egy válás megélésében, ami nagyon erősen hat a gyerekekre. Ugyanígy nagyon fontos, hogy egy gyermek folyamatosan érezze, van kihez fordulnia a problémáival, ami elsősorban a szülők feladata.
A környezet azonban nem mindig megértő. Éppen ezért, hogy a hiányzások, a pszichológushoz járás ne legyen stigma, szükséges lehet, hogy a szülők az osztályfőnök és a tanárok szolidaritását kérjék, és ne váljon nagy hírveréssé, hogy a gyermek mától pszichológushoz jár, így jótékony hatást fejthet ki a terápia.
Mikor van szükség iskolaváltásra?
Noha fontosnak tűnhet, hogy ne legyen messze az iskola, vagy egy jó hírű intézményben tanuljon a gyerek, mégis úgy gondolom, hogy ezekkel szemben elsődleges fontosságú, hogy jól is tudja magát érezni ott, ahol tanul. Ha az érzelmi jólétről van szó - különösen tinédzserkorban -, a barátok, iskolai kapcsolatok szerepe kiemelkedő.
Éppen ezért nagyon is szükséges döntés lehet az iskolaváltás. Ha valaki nap mint nap rettegve indul az óráira, az hátrányosan befolyásolhatja az iskolai teljesítményt, sőt, hosszú távon is rossz hatással van a személyiség alakulására. Amennyiben tartósan nem sikerül megoldani a problémát, egy ilyen döntés akár életmentő lehet, mint ahogy Bethany esetében is sokat számíthatott volna, ha kikerül a káros közegből.
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.