4 óriási tévhit a karácsonyról, amit a legtöbben rosszul tudnak - Tényleg három bölcsről ír a Biblia?

Mindenki ismeri a következő, karácsonyhoz kötődő legendákat, de vajon tényleg igazak, vagy csak a képzelet szüleményei?

Tévhitek a karácsonyról
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A keresztény világ több mint 2000 éve Jézus születését ünnepli karácsony idején, de vajon a köré fonódott szokásoknak mennyi a valóságalapja? Az alábbiakban kiderül, hogy nem minden úgy történt, ahogy a karácsonyi történetekben fennmaradtak, de persze ettől még fontos elemei az ünnepnek. 

4 óriási tévhit a karácsonyról, amit a legtöbben rosszul tudnak

Már kisgyermekkortól kezdve hallunk karácsonyhoz kötődő történeteket, szóljanak azok Jézus születéséről vagy Szent Miklósról, aki az angolszász kultúrában már csak Santa Clausként ismert. Bár a legtöbb igaz történéseken és személyeken alapul, sok minden kiszíneződött bennük az elmúlt századok során.

A három bölcs

Kezdjük is mindjárt Jézus születésével, amit azóta is minden évben eljátszanak különféle karácsonyi darabokban. Mindenki jól ismeri a három napkeleti bölcs legendáját, Menyhértet, Gáspárt és Boldizsárt, akik teveháton lovagolva, egy fényes csillagot követve jutottak el a betlehemi jászolhoz, ahol Jézus született. 

bölcsek
Fotó: Bashar Shglila / Getty Images Hungary

Nos, valójában csupán egyetlenegy helyen szerepelnek a Bibliában, Máté evangéliumában. Ott viszont csak annyi említés van róluk, hogy bölcs férfiak jelentek meg Heródes királynál, akik a zsidók királyát keresték. Végül egy házban találták meg az anyjával, ahol odaadták neki az aranyat, fűszereket és mirtuszt. Arról, hogy hárman voltak, és királyok voltak-e, semmi említés nincs. Ezek a részletek csupán később, a 2-3. század környékén adódtak a történethez. 

A karácsony a kereszténységgel együtt terjedt el

Sokan összekapcsolják Jézus születését a kereszténység elterjedésével, pedig utóbbi már bőven azelőtt is létezett. Az első említés Jézus születésének napjáról csupán a 2. században esett meg egy egyiptomi írásban. De ekkor még május 20-ra tették ezt az időpontot. Csak a negyedik század közepén módosult a dátum december 25-re egy római évkönyvben egy egyházi dalra alapozva. Korábbi cikkünkben még többet olvashatsz Jézus lehetséges születésének napjáról.

A karácsonyi betlehem eredete

Elengedhetetlen eleme a karácsonynak a karácsonyi betlehem, pedig a Jézus születését ábrázoló pillanat kicsit sem pontos. A Bibliában Máté mellett csupán Lukács evangéliumában van említés erről a napról, de ő is csak az újszülött Jézust meglátogató pásztorokról írt, akik viszont nem egyszerre voltak jelen a keleti bölcsekkel. Lukács állatokról sem tett említést, és a születésnél jelen lévő angyalról sem szólt egy ének sem. 

A mai formában ismert betlehem alapját korai festmények adták, amik kicsit szabadabban ábrázolták a pillanatot. Az élő betlehemezés 1223-ban kezdődött, mégpedig Assisi Szent Ferenc jóvoltából. Aki így akarta eljuttatni a latinul nem beszélő egyszerű emberekhez Jézus születésének történetét. 

Szent Miklós és a rénszarvasok

Valljuk be, hogy egy szenthez nem igazán illik a rénszarvasok által húzott szán, és természetesen nem is szerepel egy bibliai leírásban sem. A Sierra College Főiskola professzora, John Rush szerint a rénszarvasok egy pöttyös gomba eredményei. Ugyanis szibériai otthonukban sok található belőlük, amit az ott élő törzsek is szívesen fogyasztottak. A piros-fehér gomba hallucinációkat okozott, amiben repülő és ajándékot szállító rénszarvasokat láttak. 

Mások az 1822-ben, Clement Clarke Moore által íródott Karácsony előtti éjszaka című vershez kötik a mai Mikulás alakjának a megszületését. Az eredetileg a Látogatás Santa Claustól címet viselő költeményben jelentek meg először a rénszarvasok és a Mikulás Északi-sarkon lévő műhelye is. 

Olvass tovább - Kepler meglepő elmélete a betlehemi csillagról: különleges égi jelenséget követtek a napkeleti bölcsek a tudós szerint

Johannes Keplernek érdekes elgondolása volt a betlehemi csillagról.

Kepler meglepő elmélete a betlehemi csillagról: különleges égi jelenséget követtek a napkeleti bölcsek a tudós szerint

Johannes Keplernek érdekes elgondolása volt a betlehemi csillagról.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük