Mennyivel megy a Mikulás szánja? - Kapaszkodj meg, kiszámolták!

A numerikus analízis egyik szaktekintélye kiszámolta, mekkora sebességgel vontatják Rudolfék a Mikulás szánját.

A Mikulás sebessége
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Retikül
Top olvasott cikkek

Sok történet él a köztudatban a piros ruhás, fehér szakállú, rénszarvasszánnal közlekedő, joviális lappföldi öregúrról.

Ezeknek nagy részét felnőttként már nemigen vesszük komolyan, ám akadnak olyan gyermeklelkű tudósok, akik némelyiket megpróbálták bizonyítani.

Mennyivel megy a Mikulás szánja?

Bizonyára minden gyereknek megfordult már legalább egyszer a fejében, hogyan is lehet Lappföldről egyetlen nap alatt bejárni a világot, illetve kiosztani azt a rengeteg ajándékot.

Stefan Lemurellt, a Gothenburgi Egyetem matematika tanszékének vezetőjét, a numerikus analízis egyik szaktekintélyét még felnőttként is foglalkoztatta a kérdés, így kiszámolta, mennyivel mehet a Mikulás szánja, hogy mindezt véghez tudja vinni.

Körülbelül 2 milliárd gyermek él a Földön, ám a Mikulás nem látogatja meg a muzulmánokat, a hindukat, a zsidókat és a buddhistákat, így csak nagyjából 380 millió gyereknek visz ajándékot. Feltéve, hogy egy átlagos családnak 2,5 gyereke van, a becslések szerint mintegy 152 millió házhoz kell ellátogatnia a Mikulásnak.

- Ez másodpercenként 900 látogatásnak felel meg, ha feltételezzük, hogy a Mikulás beveti azt a stratégiai trükköt, hogy nyugat felé halad, némiképp meghosszabbítva ezzel a nap 24 óráját - mondja Stefan Lemurell.

Duci, piros alakok, fehér szakállal: a legédesebb Mikulás-figurák

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ha feltesszük továbbá, hogy a házak átlagosan száz méter távolságra vannak egymástól, illetve azt is, hogy időre van szükség a szán leparkolásához, a kéményen keresztül bejutni a házba, valamint az ajándékok cipőkbe, illetve zsákokba való becsempészéséhez, végül az épület elhagyásához, akkor bizony, nagyon gyorsnak kell lennie a rénszarvas vontatta szánnak.

90 ezer kilométer/óra

Stefan Lemurell számításai szerint a Mikulás 90 kilométer/másodperc sebességgel közlekedik, ami - kapaszkodj meg - a hangsebesség 265-szöröse.

- Ennek eléréséhez olyan gyorsulásra van szükség, mely közben 14 milliószoros gravitációs erő hat rá. Egy vadászpilóta hétszeres gravitációs erő hatására eszméletét veszíti. Fizikusként érdekes lenne megtudni, hogyan viseli el a Mikulás ezt a sebességet, mivel ez jelentős áttörést hozhatna az űrutazás terén - mondja Maria Sundin, a Gothenburgi Egyetem fizika tanszékének vezetője.

Ezt is szeretjük