Megkezdődtek a karácsonyi ellenőrzések
A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság megkezdte a vizsgálódást.
A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság és megyei kormányhivatalok hétfőn megkezdték ünnepek előtti ellenőrzéseiket a kereskedelemben, amelynek célja a biztonságos karácsonyi vásárlások feltételeinek biztosítása - közölte a szervezet az MTI-vel.
Termékbiztonságra törekedve
A hatóság laboratóriumban vizsgálja egyebek között a karácsonyi fényfüzérek biztonságosságát, és az üzletekben és a piacokon is végez ellenőrzéseket a veszélyes termékek kiszűrésére.
A közlemény szerint az idei év ellenőrzéseinek középpontjában a termékbiztonság, valamint a fogyasztók vagyoni érdekeinek védelme áll. A november 26-tól az év végéig tartó ellenőrzések során a felügyelőségek munkatársai több területen és témakörben tartanak fokozott ellenőrzéseket.
Akciós ajánlatok nyomában
Például vizsgálják az árfeltüntetés megfelelőségét: a cél annak biztosítása, hogy a fogyasztók a vásárlás előtt megfelelő tájékoztatást kapjanak a termék vételáráról, a ténylegesen fizetendő ellenértékről. Igyekeznek kiszűrni a vásárlókat megkárosítókat: a hatóság ellenőrzi, hogy a vásárló valóban azt az árat fizeti-e, amit az akciós újságban vagy a polccímkén feltüntettek.
Ellenőrzik az akciós ajánlatok valóságtartalmát is: a felügyelőségek vizsgálják az árengedmények, az akciós csomagok tartalmát, és szankcionálják azt, ha fiktív árkedvezményekkel, vagy megtévesztő tájékoztatással találkoznak.
Az ellenőrzések elsősorban a széles fogyasztói tömegeket vonzó nagy áruházláncok üzleteire, hiper- és szupermarketekre, bevásárlóközpontokra koncentrálnak, de a felügyelők jelen lesznek a kitelepüléseken, a vásárokon és a piacokon is.
Ilyen büntetésre számíthatnak
A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság szóvivője, dr. Fülöp Zsuzsanna lapunknak elmondta, hogy a kiszabott szankciók nagyban függnek attól, hogy kis-, közép- vagy nagyvállalkozás esetében történt-e a szabálysértés. Előbbi kettőnél a kisebb súlyú vétségek esetén - mint például az árfeltüntetés hiánya - csak szóbeli figyelmeztetésre számíthatnak a vállalkozások. Ezt követően felülvizsgálat történik, ám ha továbbra sem tettek eleget a jogszabályokban foglaltaknak, akkor már a pénzbüntetés lehetősége is felmerül. Mindez azonban felülíródik, ha a fogyasztók védelméről, testi épségéről és egészségének megóvásáról van szó.
A szóvivő hangsúlyozta, hogy nem lehet egy konkrét összeget megállapítani, és azt megfizettetni azokkal, akik áthágták a szabályokat. A pénzbüntetést mindig mérlegelés alapján szabják ki, melyben sok tényező szerepet játszik. Ugyanakkor elmondta, hogy beszélhetünk határokról, ami alsó hangon 15 ezer forint, de minden esetben a cég éves bevételének bizonyos százalékát jelenti. Kiemelte azt is, hogy a maximum kiszabható összeg 2 milliárd forint, de ekkora összegű pénzbüntetést még soha nem róttak ki a cégekre. Általánosságban az a jellemző, hogy 100 ezer forintos díjat kell megfizetniük a szabálysértőknek.
Dr. Fülöp Zsuzsanna elmondta, hogy a fogyasztók védelme a legfontosabb szempont minden esetben. Az olyan termékek árusítása, amelyek valamilyen szempontból fenyegetést jelentenek a fogyasztókra - például meghibásodott elektromos termékek vagy balesetveszélyes, mérgező gyerekjátékok - azonnali intézkedést, beavatkozást igényelnek a fogyasztóvédelem részéről.
OLVASD EL EZT IS!
- csokoládé
- ünnep
Mérgező anyagra bukkantak a csoki adventi naptárakban
- csalás
- meglepetés