10 karácsonyi illemszabály, ami sosem fog elévülni – Nem csak a tukmálás tilos
Vendégként és vendéglátóként is fontos figyelembe venni néhány ünnepi illemszabályt.
A karácsony a családban és az emberi kapcsolatokban megélt szeretet ünnepe is, aminek tapasztalására az ilyenkor megsűrűsödő összejövetelek is lehetőséget adnak, akár vendégként, akár vendéglátóként.
Az ilyen alkalmak azonban, akarva-akaratlanul, sokszor súrlódásoktól és konfliktusoktól sem mentesek, hisz sok különféle személyiség, életút és érzelmi állapot találkozhat össze, különösen, ha ritkábban látott ismerősök, rokonok is felbukkannak.
Karácsonyi illemszabályok vendégségben
A legközelebbi családtagokkal, barátokkal együtt töltött idő általában szeretettelibb és informálisabb annál, minthogy a karácsonyi vendéglátás illemszabályaira különösebb figyelmet kelljen fordítani, mégis érdemes talán felsorakoztatni őket, különösen, ha más típusú vendégséget is szervezel, vagy te vagy hivatalos valahová.
Néhány dolgot már a vendégség előtt beszéljetek meg
A kellemetlenségek elkerülése érdekében érdemes már a vendégség előtt megbeszélni bizonyos dolgokat, például pontosítani az időpontot, ha korábban csak körülbelüli időszak volt megadva, illetve szót ejteni arról, ki mennyi ideig tud maradni, illetve van-e bárkinek speciális diétás igénye vagy ételallergiája.
Ha gyerekek is érkeznek, és nincs gyerekszoba, vendéglátóként érdemes lehet egy kis játéksarkot vagy rajzasztalt elkülöníteni nekik, hátha unatkoznának, illetve kisebbek esetében megfelelő ülőhelyről is célszerű gondoskodni. Ülésrendet is praktikus előre kialakítani, különös tekintettel a gyerekek mellett az idősek vagy épp a balkezesek kényelmére.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Érdemes üdvözlőajándékot vinni?
Egy kevés dekoráció, a szép teríték, az alkalomhoz illő ruha vagy a halk karácsonyi zene gyorsan ünnepi hangulatot teremt, csakúgy, mint érkezéskor egy kis aperitif vagy aprósütemény. Vendégként, ha nem a legközelebbi családtagokhoz mész, jelképes üdvözlőajándékot is illik vinni a házigazdának, legyen az egy ital, édesség, virág és valami apróság a gyerekeknek. Kivételt jelenthet persze, ha eleve ajándékozni mész.
Pár perc késés még beleférhet
Vendégként nem illik túl sokat késni, 5-10 perc azonban esetleg beleférhet, főként, ha kötetlenebb a találkozó, ez gyakran a vendéglátónak is könnyebbséget jelent, ha kissé megcsúszott a teendőkkel. Túl korán épp emiatt nem célszerű érkezni, de 5 perc ebben az esetben sem jelenthet túl nagy problémát. Ha viszont a vendég előre tudja, hogy késni fog, jó, ha jelzi ezt akár csak egy üzenet formájában a vendéglátónak.
Egy kis segítség jól jöhet érkezéskor
Érkezéskor jóleső szokás megköszönni a vendéglátást, illetve a látogatást, és szintén fontos az újonnan érkezők szívélyes fogadása. Illik segíteni a lepakolásban, megmutatni, hova tegyék a ruháikat, merre menjenek, hol foglaljanak helyet. Ha nem maradnak cipőben, jó, ha van vendégpapucs, amit fel lehet kínálni nekik. Ha a vendégek nem ismerik egymást, az újonnan érkezők bemutatására is legyen gondja a vendéglátónak.
Ne erőltesd az ételt és az italt
Sokak számára nagyon kellemetlen lehet, ha az kerül a fókuszba, mennyit esznek, vagy nem esznek, ezért nem mindegy, hogyan kínál a vendéglátó, a tukmálás például kifejezetten illetlen, egy adott étel esetében elég egyszer megkérdezni a vendégeket, kérnek-e belőle, majd utána még egyszer, ha látványosan elfogyott minden a tányérjukról.
A vendégség ideje alatt rendszeresen kínáld meg a vendégeket, de ne nyomaszd őket, ha pedig nemet mondtak, azt el kell fogadni, ami ugyanígy igaz az alkoholos italokra is. Legyen mindig alkoholmentes lehetőség is, ha pedig valaki nem eszik semmit, érdemes megkérdezni tőle szolidan, kívánna-e esetleg valami mást.
Vendégként kommunikáld őszintén, ha valamiből nem szeretnél enni, ha viszont valami nagyon ízlik, a dicséretnek egész biztos örül majd a házigazda. Második adagot lehetőleg csak akkor vegyél, ha már mindenki vett magának, és marad, vagy ha a vendéglátó kínálja.
Legyen terv, de a rugalmasság is fontos
Házigazdaként a vendégség teljes ideje alatt fogd össze a csapatot és a különféle programokat, legyen egy menetrend, de csak finoman irányíts, és maradj annyira rugalmas, hogy a spontán ötletek is beleférjenek, és a kötetlenebb időtöltésre is maradjon idő, például, ha egyszerűen csak beszélgetnének a vendégek. Ha mindenki megérkezett, érdemes pohárköszöntővel indítani, majd jöhet egy kis beszélgetés, ajándékozás, ezt követően az étkezés, egy kávé, utána pedig szintén kötetlen társalgás, játék, bármi, amihez kedve van a társaságnak. Ha valami nem sikerül úgy, ahogy eltervezted, rá se ránts, próbáld lazán kezelni, a precíz kivitelezésnél sokkal fontosabb az örömteli hangulat, ugyanakkor ne félj segítséget kérni, ha szükség van rá.
Telefonok és fényképek csak mértékkel
A vendéglátó és a vendégek oldaláról is a jelenlétről szól elsősorban a találkozás, a telefonok használatát ezért érdemes a minimumra szorítani. Ha üzenet érkezik, esetleg nézd meg, vagy vedd fel, ha fontos hívásod van, lehetőleg elnézést kérve és elvonulva a társaságtól, de semmiképp se kerüljenek központba a digitális eszközök. Ez a fényképek esetében is így van, készülhetnek szép számmal, de ne legyen folyamatos a fotózás, már csak azért se, mert sokak számára ez feszélyező hatású lehet.
Ha képet szeretnél készíteni, kérdezd meg a rajta szereplőket, és ugyanez igaz a megosztással kapcsolatban is, csak akkor tölts fel képet például a közösségi médiában, ha erre engedélyt adnak, ami még kritikusabb pont gyerekek esetében. Róluk jobb csak privátban megosztani a képeket, az ő vagy szüleik engedélye nélkül pedig ne is készíts.
Odafigyelés és tisztelet egymás iránt
Egy ünnepi összejövetel minden egyes résztvevőről egyformán szól, és mindenki esetében azt szolgálja, hogy az illető jól érezze magát. Épp ezért tilos bárkit kellemetlen helyzetbe hozni, akár olyan megosztó témákkal, mint a vallás, a politika vagy épp a magánéleti kérdések. Érdemes egyszerűen csak érdeklődni a másik hogyléte felől, megkérdezni, akar-e mesélni, faggatózni viszont nem szabad, hiszen nem lehet tudni, a másik épp milyen érzelmeket, feszültségeket hozott magával. Persze más lehet a helyzet, ha nagyon közeli ismerősökről, családtagokról van szó, akik egyébként is tudnak egymásról szinte mindent.
Fontos lehet a segítség felajánlása
Vendégként érdemes észrevenni, ha a házigazdának segítségre van szüksége, például az asztal leszedésében, a pakolásban, a desszert elkészítésében vagy bármiben, de vendéglátóként se hagyd magukra a vendégeket, ha problémájuk adódik, például kisebb baleset történik, kiborul valami, vagy épp szüksége van valakinek valamire. Ha a vendég kisgyerekkel, totyogóval vagy babával érkezik, hasznos például megmutatni, a szülők hova vonulhatnak el a kicsivel, ha egy kis egyedüllétre van szükségük.
Meddig tartson a vendégség?
Egy átlagos vendégség is eltarthat kettő-négy óráig, a kötetlenebb karácsonyi találkozók pedig ennél tovább is, különösen, ha messziről érkeztek a látogatók. Az, hogy meddig tart az ünneplés, megbeszélés kérdése, amire akár előre is érdemes lehet rákérdezni. Hacsak nem éjszakába nyúló buliról van szó, az este 19-20 óra tájéka lehet a határvonal, különösen gyerekes családok esetében.
De érdemes figyelni a jeleket is, ha csökken a csapat energiája, lassul a beszélgetés, véget értek a tervezett programok, és a gyerekek is fáradtak, ideje lehet lassan elindulni. A házigazda viselkedése is utalhat erre, például, ha elkezd pakolni, vagy épp megkérdezi, kinek csomagolhat el süteményt. Ha már mindenki szedelőzködik, csak akkor illik maradni, ha a házigazdának külön kérése vonatkozik erre. Ha különösen közel álltok egymáshoz, akár segítségére is lehetsz a pakolásban, rendrakásban.
Így élhető túl az ünnep antiszociálisként – 6 tipp, ha kiráz a hideg a karácsonyi ünnepléstől
Zseniális menekülőutak, ha már eleged van a jópofizásból.
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary.