Találd meg a hozzád illő fenyőfát!
A tökéletes fenyőt nem könnyű megtalálni. Vajon a hosszú tűlevelű az igazi, vagy a rövid? A mű tényleg giccses? Eláruljuk!
Ma már kivágott és gyökeres fenyők legkülönbözőbb válfajai, valamint az élőhöz megtévesztésig hasonlító műfenyők között válogathatsz. Ám mielőtt meghoznád a végleges döntést, érdemes átgondolnod, hogy mi a legfontosabb számodra: a praktikum, az esztétikum, netán a gazdaságosság.
Vágott fenyők
A vágott fenyők toplistáját évtizedek óta a megfizethető, ugyanakkor dekoratív közönséges lucfenyő vezeti, ez azonban meglehetősen korán elkezdi hullatni a tűleveleit. A jegenyefenyő még rosszabbul tűri a meleget.
Elegáns, ám ennél fogva drágább is a valódi ezüstfenyő, de sajnos, ez sem éppen a tartósságáról híres.Viszonylag strapabíró a coloradói lucfenyő és a duglászfenyő. A Pinus fenyő különböző fajtái szintén nem túl kényesek, ráadásul relatíve olcsók is, viszont nem túl attraktívak, ráadásul folyatják a gyantát.
Gyökeres fenyők
Abszolút környezettudatos megoldás a gyökeres fenyő vásárlása, alapvető feltétele persze az, hogy legyen kerted. Ha a fa befejezte karácsonyi pályafutását, még akkor se ültesd ki azonnal, ha éppen nem fagy, a hirtelen klímaváltozást ugyanis szinte biztosan nem éli túl.
Néhány hétig - akár egy-két hónapig is - tárold alig fűtött vagy fűtetlen helyiségben, de a hőmérséklet ne menjen 0°C alá. Ideális tranzitállomás lehet a gyökeres fenyő számára a garázs vagy a tároló.
Műfenyők
Nem a legolcsóbb, de hosszútávon mindenképpen gazdaságos megoldás a műfenyő, nem beszélve arról, hogy így számos igazi fa életét megmentheted. Valamikor a műviség és a giccs szinonimája volt, ma már azonban ízléses, az eredetihez szinte a megtévesztésig hasonlító darabokat lehet kapni. Ha természetes hatást kívánsz elérni, díszítsd a műfenyőt termésekkel, szárított narancskarikákkal, fahéjdarabokkal.
A karácsonyfa története a 16. századig nyúlik vissza. Az első példányokat Németországban állították fel, és színes papírfigurákkal, gyümölccsel és édességgel díszítették. Ez a szokás idővel egész Európában, majd a tengerentúlon is elterjedt. Magyarországra a bécsi udvarból gyűrűzött be ez a szokás, első körben a nemesi kúriákba, majd a gazdagabb parasztok portáira is. Az első nyilvános karácsonyfát valószínűleg Brunszvik Teréz állíttatta 1824-ben.
OLVASD EL EZT IS!
- ünnep
- fenyő
Milyen a karácsonyfád?
- karácsonyfa
- olcsó
Stílusos karácsonyfa fillérekből
- jövő
- babona
10 szerencsét hozó karácsonyi szokás
- arany
- advent