Pezsgő városi élet, meghitt karácsonyi forgatag és romantikus kis települések - Mindez közvetlenül a szomszédban

Horvátország nem csak tengerparti nyaralásokhoz tökéletes úti cél: Zágráb és környező települései télen-nyáron várják azokat a turistákat, akik elmerülnének az ország valódi esszenciájában.

Horvátország télen
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha Horvátország, akkor nyár és tenger - gondoljuk sokan. Pedig meglepő, mennyi kincset rejt ez az ország egész évben, ha hajlandóak vagyunk elhagyni a part menti régiót.

Horvát Idegenforgalmi Közösség jóvoltából volt szerencsénk 2023 decemberét egy csodás hosszú hétvégével kezdeni, ahol betekintést kaphattunk Szamobor kisvárosi hangulatába, majd megszálltunk a zágrábi Amadria Park Hotel Capitalben, másnap pedig elmerültünk a horvát főváros nyüzsgő karácsonyi forgatagában is.

Szamobor, ahol nem csak kirándulni érdemes

Utunk első napján a Zágrábtól 25 kilométerre eső Szamoborba látogattunk el. A Száva jobb partján fekvő, Zsumberk-Szamobori-hegység keleti lábánál elhelyezkedő város közkedvelt célpont a kirándulni vágyóknak, azonban nem csak természeti adottságai miatt olyan értékes.

Karácsonyi díszítés Szamoborban, kilátással a Szent Anasztázia-templomra.
Karácsonyi díszítés Szamoborban, kilátással a Szent Anasztázia-templomra.
Fotó: Bassa Mirtill/Femina

Szamobor látképe számomra picit Eger hangulatát idézte, a hasonlóságra pedig rájátszott az is, hogy ez a város rendkívül erős a gasztronómiában - különösen ami a bort, a mustárt és az édességeket illeti. A város december elsejétől ünnepi ruhát ölt, és olyan hihetetlenül szép fényárban pompázik, hogy garantáltan elvarázsol minden odalátogatót.

Gasztronómiai sokszínűség Szamoborban

A borkészítést itt rengeteg hagyomány övezi, a különböző pincészetek történelme gyakran generációkon ível át. Ilyen például A Philipecz család műhelye is, akik már a 19. század óta őrzi a Bermet, illetve a szamobori mustár készítésének tradícióját - ami azóta nem mellesleg a város két védjegyévé vált.

A Philipecz pincészet bejárata, illetve belülről.
A Philipecz pincészet bejárata, illetve belülről.
Fotó: Bassa Mirtill/Femina

A Samoborski Bermet Közép-Horvátország ízesített őshonos bora, amelyet régen szinte minden szamobori család készített, ma azonban már csak pár kistermelő őrzi készítésének hagyományát. Ez az aperitifként is fogyasztható bor első ízlelésre édesnek hat, majd a hozzáadott mustármagnak köszönhetően végül mégis kesernyés ízt hagy a szájban. A Philipecz pincészet a bor mellett mustárt is készít, ami az általunk megszokottnál egy picit édeskésebb és lágyabb.

Szamobor másik híres borászata a Jagunić családhoz köthető, és szintén a régmúltra nyúlik vissza. A Plešivicán fekvő műhelyben egy testvérpár osztja el a teendőket, így minden bor, amit legyártanak, különös figyelemmel és odaadással készül. A Jagunić pincészet nemcsak bort, hanem pezsgőket is gyárt, tehát szó szerint nincs olyan ember, aki ne találna ízléséhez passzoló italt. A borkóstoló alkalmával érdekes volt belelátni, mégis milyen összetett szakma is az övék, és milyen nehézségekkel kell megküzdeni a munka során. De ahogy az ottani borász is fogalmazott: "Ez nem munka, hanem életstílus."

Ezt az 1864-ben készített, monumentális szőlőprést a mai napig beüzemelik a szüreteken.
Ezt az 1864-ben készített, monumentális szőlőprést a mai napig beüzemelik a szüreteken.
Fotó: Bassa Mirtill/Femina

Ha Szamoborban jársz, a borok mellett ne hagyd ki a szamobori krémest sem. A horvátok nagy része ezzel a desszerttel azonosítja a várost, ami persze nem véletlen, a fánk mellett ugyanis ez a második legnépszerűbb édesség az országban. A leveles tészta közé töltött, édes, tojásból, tejből és cukorból készült krém valószínűleg sok magyar turistának nosztalgikus emlékeket idézhet fel - érdekesség azonban, hogy itt melegen, nem pedig hidegen fogyasztják. Utóbbit egész egyszerűen azzal indokolják: frissen készítik a vendégeknek, így nincs ideje kihűlni. 

Szamobori krémes a Livadić Hotel cukrászdájában.
Szamobori krémes a Livadić Hotel cukrászdájában.
Fotó: Bassa Mirtill/Femina

Zágráb: otthonos, mégis izgalmakkal teli

Zágráb az ország kulturális és történelmi központja is, ami rengeteg történetet rejt magában, és ami minden odalátogatót elvarázsol majd. Budapestiként a város különösen otthonos érzést kelt, mégis tele van felfedezni való részekkel és olyan meglepetésekkel, mint például a Lotrščak-toronyból érkező ágyúdörrenés, ami 1877 óta minden egyes nap jelzi: dél van.

Utunk második napját ennek a különleges hangulatú városnak a felfedezésével töltöttük, hiszen Zágráb bőven tartogat akár többnapnyi látnivalót is. A város középpontjában a Ban Jelacic tér áll, ami jelenleg Horvátország legnagyobb adventi vásárának ad helyszínt.

Sikló (balra) és a Kamenita Vrata, magyarul Kőkapu (jobbra).
Sikló (balra) és a Kamenita Vrata, magyarul Kőkapu (jobbra).
Fotó: Bassa Mirtill/Femina

Zágráb szintén rendelkezik a budapestihez hasonló siklóval, ami összeköti a város alsó részét a felsővel. Ellentétben azonban a miénkkel, nem csak a turisták ülnek fel rá: az 1890-ben üzembe helyezett sikló a városi tömegközlekedés szerves részét képezi. Turistaként pedig nemcsak megspórolod a lépcsőzést, de felérve a várost madártávlatból is láthatod.

A horvát fővárosban a vallás és a történelem érdekes módon keveredik, erre bizonyíték a Kamenita Vrata, más néven kőkapu is, ami a város ellenálló képességének és hitének szimbóluma. A lakosok úgy vélik, hogy a kapu belsejében található Szűz Mária-kép csodatévő erővel bír, ezért a zarándokok és a turisták egyaránt tisztelik ezt a helyet.

advent-on-tomislavac-zagreb-optimized-for-web-julien-duval

Ha városnézés, nem maradhat el a zágrábi katedrális, ami - ha te is kedveled a gótikus épületeket - biztosan tetszeni fog. Egy másik egyházi építmény - amit már messziről észre lehet venni jellegzetes cseréptetőjéről - a Szent Márk-templom. A színes tetőn minden egyes cserép Zágráb történelmének egy-egy fontos fejezetét jelképezi, így megelevenítve a város múltját. Érdekes magyar vonatkozás, hogy a színes tető a Zsolnay Porcelángyár által készült.

Kulturális élet Zágrábban

Zágráb nem csak történelmileg, kulturálisan is sokszínű, és nem fél megújulni. Sétánkba így beiktattunk egy hihetetlenül különleges helyet, amihez foghatót még nem láttam. Ez volt a "Museum of Broken Relationships", ami gyakorlatilag különböző szakítások néhol szívszorító, néhol vicces történeteit és körülményeit mesélte el pár sorban, illetve egy-egy tárggyal szimbolizálva. Ez a rendhagyó program biztosan megérint majd, ha volt már összetörve a szíved.

Karácsonyi vásár a Ban Jelacic téren.
Karácsonyi vásár a Ban Jelacic téren.
Fotó: Bassa Mirtill/Femina

December elsejétől egészen január 7-ig a horvát fővárosban is megjelennek az adventi vásárok. A forralt bor és a kolbász illata ismerős lehet mindenki számára, emellett több standnál kapható az én személyes kedvencem is: a csokiszószba mártott fánkgolyó is. Aki evés helyett inkább mozogna, az is megtalálja a számára tökéletes programot: a Tomislav király téren korcsolyázhat, vagy a Ban Jelacic téren táncolhat - a vásárban ugyanis esténként DJ szolgáltatja a talpalávalót.

Karácsonyi fényinstallációk Zágráb belvárosában. Ribnjak park (balra) és a Grič Tunnel (jobbra).
Karácsonyi fényinstallációk Zágráb belvárosában. Ribnjak park (balra) és a Grič Tunnel (jobbra).
Fotó: Bassa Mirtill/Femina

A klasszikus karácsonyi programok mellett különleges fényinstallációkat is elcsíphet az ember, ilyen volt a Grič Tunnel is, ahol a szürke betonfalak az ünnepi időszakra elképesztő varázsvilággá változnak. A koncepció minden évben más, idén a "Polar Dream" nevet kapta. Végighaladva az ember úgy érzi, valóban egy jeges barlang folyosóján sétál keresztül. A Ribnjak parkban található "Moon Garden" nevű installáció szintén nem e világi: az apró fénygömbök olyan hatást keltenek, mintha csillagok hullottak volna le az égből, egyenesen a park füves területére.

Összességében mondhatjuk, hogy Zágráb karácsonyi forgataga magával ragadott minket, de nem csupán erre az időszakra érdemes ellátogatni, hiszen rengeteg gasztronómiai, kulturális és történelmi élményben lehet részünk, ráadásul mindez csak pár órára Budapesttől.

Gyönyörű fények és adventi varázslat - Budapesttől pár órára

A zágrábi karácsonyi vásár 2016-ban, 2017-ben és 2018-ban is elnyerte az Európa Legjobb Karácsonyi vására címet, 2019-ben pedig a Világ 3. Legjobb Karácsonyi vásárának választották. 

Gyönyörű fények, adventi varázslat a szomszédban - Mesebirodalom Budapesttől pár órára

December 2-től január 7-ig vár a zágrábi adventi vásár.

Elolvasom

( Képek forrása:  HTZ: Julien Duval,  Bassa Mirtill / Femina Media)

Ezt is szeretjük