A klímaváltozás hatásai már hazánk időjárásában is megérződnek, évek óta csak nagyon ritkán havazik, szinte egybefolynak az évszakok. Holott nem is olyan régen, egy jó tíz évvel ezelőtt még Budapesten is akár méteres hótakaró is boríthatta az utcákat.
A havazás szerelmeseinek azonban nem érdemes búslakodniuk, hiszen hazánk szubalpin területein minden évben lehullik a fehéresen csillogó hó, ami ropogós takaróként fedi be a tájat.
Havas falvak
Szerencsére Magyarország dimbes-dombos területein olyan bájos települések alakultak ki a történelmünk folyamán, melyek minden évszakban máshogy varázsolják el az odalátogatókat. A hideg beköszöntével ezekben az aprócska helységekben igazi mesebirodalom képe tárul a kirándulni, pihenni vágyók szeme elé - mutatjuk közülük a kedvenceinket.

Ha Mátraszentimrén nem esik a hó, akkor sehol - hazánk legmagasabban fekvő településén a szubalpin klímának köszönhetően minden évben jelentős hóhullásra lehet számítani. Annyira sűrűn esik a hó télen, hogy nem ritkán különböző szánkópályák is "kiépülnek" a térségben.

Mátraszentimre szomszédságában található Mátraszentistvánon is gyakran hullik a hó a tél beköszöntével. A hangulatos településre nemcsak a gyönyörű havas táj végett érdemes ellátogatni, hanem itt található az ország legmagasabban fekvő síparkja is, így a síelés rajongói is aktívan pihenhetnek a meseszép vidéken.

A Kőszegi-hegység egyik ékében, Velem községében is a legtöbb évben számítani lehet havazásra. Aki nagyon fázik a hideg időben, azt felmelegítheti a több mint százéves főzdéjükben készült pálinkájuk, de érdemes túrázni is a környéken, kalandos ösvény vezet innen az elképesztő panorámájú Szent Vid-kápolnához.

Bükkszentkereszt sokak számára ismerős a bükki füvesember füvészkertjeiről vagy a méltán híres, gyógyító Mária-kövekről, de télen is megéri ide kirándulni, mert sokszor csillogó hótakaró lepi be az egész vidéket. Az eldugott kis község ebben az évszakban úgy néz ki, mintha egy bájos mese elevenedett volna meg.

Olaszfalu híres arról, hogy utcácskáit télen gyakran hó fedi. Különböző túraútvonalak is kanyarognak a piciny faluból, ami a Bakony szíveként is emlegetett Zirc közvetlen szomszédságában fekszik.

A borsodi település, Széphalom szintén arról nevezetes, hogy a környéken minden télen havazik, bár ez nem az időjárásnak köszönhető. A Kazinczy falujaként is emlegetett helység a Zempléni-hegységben található, és hófödte tájait nagyrészt a közeli Zemplén Kalandpark minden évben használt hóágyúinak köszönheti.

A Bükk-fennsíkon megbúvó Bánkút is szinte minden évben havas látképpel üdvözli látogatóit. A területre érkezők a téli hónapokban előszeretettel használják ki hangulatos síközpontját, de akár a Petőfi kilátóhoz is elkirándulhatnak a természetjárók, ahonnan lélegzetállító panoráma nyílik a hófehér tájra.

Csobánkára is érdemes ellátogatnia azoknak, akik szeretnek ropogós hótakarón lépkedni. Hideg időben a Pilis gyöngyszemében is gyakran esik a hó, aminek köszönhetően lélegzetelállítóan gyönyörű táj mutatkozik meg a hegyekkel körbevett községben.
(Cikken belüli képek forrása: Teteneverdle / indafoto, Nardai Károly / indafoto CC BY-NC-SA 2.5 HU, Juhász József / indafoto CC BY 2.5 HU, Csobánka, Sprencz Családi Major, FLÓRA és Kokkobill / indafoto CC BY-NC-SA 2.5 HU, Facebook, borítókép forrása: Teteneverdle / indafoto CC BY-NC-SA 2.5 HU )