Gyönyörű, házilag öntött gyertyák - Így készítsd el lépésről lépésre!

Fényt és szeretetet varázsolnak otthonodba, és egyszerűbb elkészíteni őket, mint gondolnád.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár az üzletekben és bizonyos piacokon könnyű beszerezni a karácsonyfa díszéül szolgáló égősort - mindenféle árfekvésben és minőségben -, ha igazán meghitté szeretnéd varázsolni otthonodat az ünnep idejére, érdemes visszatérned a hagyományos viaszgyertyához.

Természetesen készen is megvásárolhatod, de még kedvesebb lesz mind a te, mind a körülötted lévők szívének, ha saját kezűleg készíted el - ami ráadásul nem is nehéz. Leírás a cikkben!

Amire szükséged lesz

  • Viasz: tapasztalt gyertyaöntők a forgácsolt viaszt ajánlják, mivel az olvad a leggyorsabban, illetve azzal a legkönnyebb dolgozni. Bármelyik hobbiboltban beszerezheted, akár több színben is. Ha az újrahasznosítás híve vagy, a szekrény vagy a fiók mélyén porosodó régi gyertyákat is beolvaszthatod.
  • Kanóc: ilyenből is többféle áll rendelkezésre, leginkább a fémtalpú változattal könnyítheted meg a saját dolgodat.
  • Hurkapálca vagy csipesz: ezzel tudod majd megtartani a kanócot.
  • Forma: ugyancsak kapható a hobbiboltokban, de a konyhádban is érdemes szétnézned, hiszen nagyon sokféle edény megfelelhet a célnak - a lényeg, hogy nagyjából akkora legyen, amekkorára a gyertyát tervezed.
  • Edény vagy nejlonzacskó: amiben a viaszt megolvaszthatod.

Olvasztás

Az első és legfontosabb szabály, hogy a viaszt soha ne közvetlenül, hanem kizárólag víz fölött melegítsd, tekintve, hogy olvadáspontja 60°C körül van, így ebből a szempontból balesetveszélyes.

Mindez ne bátortalanítson el: mindössze annyi a teendőd, hogy az alapanyagot az említett edénybe vagy nejlonzacskóba helyezed, majd egy vízzel teli lábosba vagy edénybe rakod. Ezután lassan melegítsd a vizet egészen addig, amíg a viasz meg nem olvad.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Formába öntés

Ha megolvadt a viasz, helyezd a kiválasztott forma aljára a kanócot. A fémtalpas végével nem kell foglalkoznod - ez lesz majd a kész gyertya alján -, a másik végét erősítsd a hurkapálcára, illetve fogd meg a csipesszel, attól függően, hogy melyik eszközt választottad ehhez a művelethez. Tartsd meg stabilan, amíg az öntés folyamata le nem zárul.

Száradás

Ezen a ponton megpihenhetsz - sőt, kifejezetten erre lesz szükség. Az, hogy mennyi idő alatt szilárdul meg a viasz, több tényezőtől függ, például a lakás hőmérsékletétől, de leginkább attól, hogy milyen hosszúságú és vastagságú gyertyát öntöttél.

Ha kész, csak ütögesd a formát valamilyen bútordarabhoz, például a konyhaasztalhoz, és szinte magától ki fog csúszni belőle a gyertya.

Plusz egy tipp

Akár áttetsző gyertyát is készíthetsz, ez esetben azonban ne viaszt, hanem úgynevezett gyertyazselét válassz, ami ugyancsak nagy választékban lelhető fel a hobbiboltokban. A zselét a viaszhoz hasonlóan olvaszd fel - esetleg tehetsz bele színezőanyagot is -, töltsd üvegedénybe, a kanócot pedig dermedés után helyezd bele úgy, hogy előtte egy kis tűvel helyet csinálsz neki.

Tehetsz a zselébe különféle díszítőelemeket, például kavicsokat vagy kagylókat, esetleg szárazvirágot, sőt, szárított gyümölcsöket vagy fűszereket is. Ha más és más magasságban szeretnéd elhelyezni őket, várd meg, amíg egy-egy réteg megdermed, és csak utána öntsd hozzá a következőt.

Ha még egyedibbet szeretnél

A gyertyáidat számos módon feldobhatod, és még nagyobb sikert arathatsz velük mind a hozzátartozóid, mind a karácsonyi vendégeid körében - ráadásul így minden egyes darab tökéletesen egyedi lesz.

Egy-egy gyertya akár többszínű is lehet - ez esetben a különböző színű alapanyagokat külön-külön olvaszd fel, és egymás után öntsd őket a formába. Díszítésükre használhatsz viaszcsíkokat vagy viaszlapokat, szárított gyümölcsöket vagy fonalat, de gyertyafestő tollal is kipingálhatod őket. Lehetőséged van az illatosításra is - készen is vehetsz erre a célra szolgáló terméket, de bármelyik neked kedves illóolaj is tökéletesen megfelel.

Ha nem akarsz önteni

Hobbiboltokban gyertyahomokot is vehetsz - érdemes több színben beszerezned, majd ezeket tetszőleges sorrendben egy üvegedénybe szórni. Ezután már csak el kell helyezned a közepén egy viaszos kanócot, és kész is vagy.

Karácsonyi sütemények

Ha a gyertyákkal már megvagy, lassan kitalálhatod, mit sütsz az ünnepre. Meríts ihletet az alábbi galériából!

A 8 legnépszerűbb karácsonyi sütemény receptje, képekkel

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük