Ezreket spórolhatsz az egyszerű módszerrel karácsony előtt: 3 trükk, amire figyelj jobban
Néhány egyszerű lépés elvezet a takarékosabb, környezettudatos karácsonyi ünnepekhez.
Az ünnepi időszakban óriási mennyiségű hulladékot termelnek a háztartások, az élelmiszer-pazarlás is különösen nagy méreteket ölt ilyenkor, és az újra nem hasznosítható szemét, az elhasználódó műanyag dekorációk, eldobott csomagolóanyagok aránya is jelentős.
Szerencsére néhány egyszerű trükk észben tartása nemcsak sokkal környezettudatosabbá teszi az ünnepet, hanem rengeteg felesleges kiadástól is megóv már az adventi időszakban is.
Trükkök a fenntartható karácsonyért
Karácsony előtt rengeteg család túlvásárolja magát, jóval nagyobb adagokkal, több fogással számol, a megmaradt élelmiszerek nagy része pedig egyszerűen szemétbe kerül. Észszerű tervezéssel nemcsak az ökológiai lábnyom lehet jóval kisebb, de a tudatosság pénztárcát is kíméli.
Tudatos bevásárlás
Biztosan kell négy-öt fogás karácsony minden napjára? El fog fogyni az a három rúd bejgli a nehéz fogások után? Feltétlenül szükséges három zacskó szaloncukor a fára? Érdemes tudatosítanod magadban, hogy az ünnepi menünek nem muszáj napokon át tartó terülj-terülj asztalkámnak lennie, ha a család egyébként sem fogyaszt nagy mennyiségeket, vagy csak egy vacsorára gyűlik össze a teljes rokonság.
Az ünnepi menü előre tervezése sok bosszúságtól megkímélhet, ilyenkor nélkülözhetetlen társ lehet a boltban a bevásárlólista, több ezer forint csúszhat ki a zsebedből az impulzusvásárlás során.
Ha még nem próbáltad, itt az ideje, hogy felkeress egy csomagolásmentes boltot, ami nem csupán abban válhat a hasznodra, hogy elkerüld az elképesztő mennyiségű műanyag csomagolást, de ha az adott recept szerint egy-egy hozzávalóból elegendő a kisebb porció, biztosan nem kell feleslegesen megvásárolnod a nagy kiszereléseket. Akár az ünnepi dió, az aszalt gyümölcsök, a köretként szolgáló gabonafélék beszerzésére is ideális ez a módszer, a kilós árak többségében nem is drágábbak, mint a szupermarketekben vásárolható, jobb minőségű termékeké.
Azzal is sokat tehetsz a környezettudatosabb ünnepért, ha a szezonális, Magyarországról származó árukat részesíted előnyben. A harsogó alma, a pirosló cékla vagy az egészséges savanyú káposzta olcsó, mégis ízletes és vitaminban is gazdagabb a mesterségesen érlelt, hosszan utaztatott déligyümölcsöknél és exportzöldségeknél.
Ha pedig a körültekintés ellenére kevesebb étel fogy el a családban, vagy néhány fő az utolsó pillanatban lemondja az ünnepi vacsorát, a megmaradt finom fogásokat nemcsak a fagyasztóba teheted, de frissen felajánlhatod akár a helyi Facebook-csoportokban is, vagy bedobozolva, felcímkézve az országszerte elérhető Enni adok dobozokba is kerülhet belőlük.
Mi legyen a fenyővel?
Régóta tartó vita tárgyát képezi, hogy a műfenyő, a vágott fenyőfa vagy a földlabdás változat-e a leginkább környezetkímélő döntés. Azt már sokan tudják, hogy a műfenyő az utóbbi számítások alapján legalább 18-20 éves használat esetén számíthat jó alternatívának.
A földlabdás változat több szempontból problémás: amellett, hogy sokan helyhiánnyal küzdenek, így nehéz találniuk nagyobb szabad területet a kiültetésükhöz, a nagy hőmérséklet-ingadozás és a gyökerek visszavágása miatt a fenyő túlélése is kétséges. Jelenleg a tervszerűen kivágott, majd szakszerűen komposztált fákat tartják a legkisebb ökolábnyommal rendelkező módnak.
Amennyiben környezettudatos döntést hoznál, fontos utánajárnod, hogy magyarországi ültetvényről származik-e az adott fenyőfa. Bár kényelmes megoldásnak tűnhet a bevásárlóközpontok parkolójában beszerezni azt, az igazán okos döntés olyan helyről előrendelni, ahol fotó alapján te magad választhatod ki a számodra szükséges fát, így csak azt vágják ki, aminek biztosan gazdája lesz, majd házhoz vagy átvevőpontra szállítják azokat.
Az ajándék sem mindegy
Sokak szemében a karácsony egyik legfőbb pillanata az ajándékozás, ez viszont nem egyértelműen örömforrás az ünnepben, hiszen gyakran hetekig tartó stresszt és szorongást okoz, hogy a legötletesebb, legjobb meglepetésekkel akar készülni az ember szerettei számára.
A drága és felesleges termékek megvásárlásánál sokkal jobb ötlet előre tisztázni a családban, mire vágyik valójában az ember. Talán közhelyes, ám jobb tudatosítani, hogy a legjobb ajándék az élmény, a közösen töltött idő lehet, így akár egy színház- vagy mozijegy, egy fürdőbelépő, egy workshoputalvány vagy egy utazás is jó ötlet. Fontos, hogy ez is a megajándékozott hobbijához, érdeklődési köréhez passzoljon.
Amennyiben mindenképp ragaszkodtok a kézzel fogható tárgyi ajándékhoz, bátran vásárolj jó állapotú használt árucikkeket is! Sokkal olcsóbban jössz ki, és még a környezeti terhelést is csökkented ezáltal.
Nézz körül a támogatói üzletek, adományboltok kínálatában, ahol igazán jó állapotú kincsekre bukkanhatsz, de a Facebook liciteket szervező csoportjaiba is érdemes lehet belépned, így a vásárlásoddal egyúttal jó ügyeket is támogathatsz. Kiegészítők, ékszerek, ruhadarabok, dekorációk, könyvek és gyerekjátékok mind-mind beszerezhetők másodkézből. Karácsonykor törekedj a házilag barkácsolt dekorációkra és a természetbarát csomagolóanyagok beszerzésére is, az innen-onnan megmaradt papírhulladékoknak, kartondobozoknak, fenyőágaknak is új életet adhatsz egy szemernyi kreativitással. Ha pedig még több spórolási tippre vagy kíváncsi a karácsonyi szezon előtt, kattints ide.
Nézz tovább: a legjobb gasztroajándékok
Nyűgözd le szeretteidet, és készíts saját kezűleg gasztroajándékokat! Sokkal személyesebb, hasznosabb, nem utolsósorban pedig olcsóbbak lesznek a boltban vásárolt tárgyaknál.
(Képek: Getty Images Hungary.)
- fenntarthatóság
- fenntartható
- környezetvédelem
- környezettudatosság
- karácsonyi bevásárlás
- ajándék
- Karácsony
OLVASD EL EZT IS!
- ajándék
- karácsonyi ajándék
Íme, minden idők 10 legunalmasabb karácsonyi ajándéka: amitől mindenki kiborul
- ünnep
- karácsonyi dekoráció