12 hasznos tipp, ha elrontottad a gyomrod
A karácsony a szeretet és a gyomorpanaszok ünnepe. Ha a valami megfeküdte a gyomrod, természetes szerekkel enyhítsd a panaszokat.
Ma is sikerrel alkalmazhatod az alábbi kúrákat, melyekkel hajdanán még dédanyáink enyhítették gyomorpanaszaikat. Ugyanakkor nincs az a csodaszer, mely mellett jelentőségét veszítené, hogy mit, mennyit és milyen gyakran eszel.
Természetes, hogy az ünnepek alatt, a család- és rokonlátogatások alkalmával többet eszel, és így könnyebben elronthatod a gyomrod. Ne aggódj, mert gyomorrontásra is vannak gyógyító tippjeink!
Gyomorégés ellen szódabikarbóna és fehér mályva
A gyomorégés jelentkezésében szerepet játszhat többek között a zsíros vagy savas ételek, a csokoládé, az alkohol és a kávé fogyasztása. A megterhelő étkezések miatt kialakult, az ünnepi időszakban jelentkező gyomorégés esetén nagyon hatásosak a természetes módszerek és praktikák.
Először is, bármilyen rosszul érzed magad, maradj talpon, a gravitáció ellenében ugyanis a gyomorsav nem tud a nyelőcsövedbe jutni. Étkezés után ne hajolgass, és ne feküdj le. Igyál egy nagy pohár vizet inkább, a folyadék visszamossa a gyomorsavat a nyelőcsőből a gyomorba. A nyál is segít közömbösíteni a gyomorsavat: rágj el egy cukormentes rágógumit, vagy szopogass cukrot.
A szódabikarbóna lúgos kémhatású, tehát szintén semlegesíti a gyomorsavat. Keverj fél teáskanál szódabikarbónát és néhány csepp citromlevet fél pohár meleg vízbe, és kortyold el. Bizonyos zöldségek - például a répa, az uborka, a retek és a cékla leve - lúgos kémhatásuknak köszönhetően közömbösítik a gyomorsavat.
A fehér mályva gyökere a gyomorégés egyik legrégebbi ellenszere. A növény ragacsos, nyúlós nyálkát termel, mely védőréteget képez a nyelőcső és a gyomor nyálkahártyáján. Keverj egy teáskanál mályvagyökérport egy pohár vízbe, és lassan kortyold el. Alkalmazhatod naponta három-négy alkalommal.
Hányinger ellen borsmenta és gyömbér
Annyi bizonyos, hogy, ha erős hányingered van, semmiképpen se próbáld meg hánytatni magad. A szervezetednek akkor teszel jót, ha csillapítod a kellemetlen tünetet. Mindenképpen feküdj le, mert a mozgás ingerli az egyensúlyozó szervet a középfülben, és még rosszabbul lehetsz. Fekvés közben kérj hideg vizes borogatást a homlokodra, és összpontosíts a légzésedre, hogy eltereld a figyelmedet a problémáról.
A borsmentatea kiválóan enyhíti a hányinger tüneteit. A teakészítés egyszerű módja a következő: forrázz le három teáskanál borsmentalevelet egy csésze forrásban lévő vízzel, lefedve tíz percig hagyd állni, végül szűrd le. Naponta többször is ihatsz belőle egy csészével.
Hatásos lehet még a házi hányinger-csillapító szirup készítése is. Kevergess közepes lángon fél pohár cukrot és negyed pohár vizet egy serpenyőben, addig, míg átlátszó sziruppá nem válik a folyadék. Miután szoba-hőmérsékletűre hűlt, vegyél be belőle szükség szerint egy vagy két evőkanálnyit.
A hányinger elleni egyik legrégebbi és talán leghatékonyabb orvosság a gyömbér. Igyál egy csésze filteres gyömbérteát. Tetszés szerint tea helyett néhány gyömbéres süteményt vagy kandírozott gyömbért is bekaphatsz.
Ha nem tudtad eléggé csillapítani tüneteidet, és a hányinger hányáshoz vezetett, a legfontosabb a folyadékpótlás. A szervezeted ilyenkor rengeteg sót és folyadékot veszít, és ez a kiszáradás veszélyével fenyeget. Oldj fel nyolc csapott teáskanálnyi cukrot és egy teáskanálnyi sót egy liter vízben. Az italt eleinte kortyolgatva, majd egyre gyorsabban fogyaszd el.
Csersavakkal a hasmenés ellen
Ha valamilyen étel meghajtotta a gyomrod, a legfontosabb ilyenkor is, hogy szem előtt tartsd a kiszáradás kockázatát, ezért próbálj meg sok folyadékot inni. Oldj fel fél teáskanál sót és négy teáskanál cukrot egy liter vízben. Adj hozzá egy kevés narancslevet, citromlevet vagy káliumot tartalmazó sópótlót. Napközben fogyaszd el az egészet. Se sóból, se cukorból ne tegyél bele többet, mert nagyobb mennyiségben kiszáradáshoz vezethetnek.
A cukorral ízesített fekete tea hidratálja szervezetedet, a benne lévő csersavaknak köszönhetően pedig csökkenti a belek gyulladását. A cukor javítja a nátrium és a víz felszívódását. A csersavban gazdag szedret a népi gyógyászat régóta használja a hasmenés kezelésére. Rakj másfél gramm szárított szederlevelet egy pohárnyi forrásban lévő vízbe, tíz percig hagyd állni, majd szűrd le. Igyál meg belőle naponta három pohárral az étkezések között.
Az ősi kínai orvoslás a fokhagyma erejében hisz hasmenés esetén. Tisztíts meg és zúzz össze két gerezd fokhagymát, adj hozzá két teáskanál barnacukrot, forrald fel háromnegyed pohár vízben, és fogyaszd naponta kétszer-háromszor.
OLVASD EL EZT IS!
- alma
- sütemény
6 hipergyors karácsonyi desszert
- étel
- főzés
5 gyorsan elkészíthető karácsonyi főétel
- arany
- ezüst