Nem tudsz nemet mondani? Ezzel a kérdéssel menni fog, és nem bántasz meg senkit

Néha egyszerűen muszáj visszautasítani a feléd irányuló kéréseket még a munkahelyen is. Ha általában képtelen vagy erre, ez a trükk segíteni fog.

Kérdéssel visszautasítani
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Vannak néhányan, akik bármit, bárkit könnyedén visszautasítanak, de a legtöbben nehezen mondanak nemet egy-egy kérésre - főleg akkor, ha a főnöktől vagy a kollégáktól hangzik el. Szinte mindenki vágyik arra, hogy befogadják és szeressék a munkahelyén, na és természetesen arra is, hogy bizonyíthasson az elismerés, valamint a későbbi fizetésemelés és előléptetés reményében. Éppen ezért sokan semmire sem mernek nemet mondani.

A kérések, plusz feladatok visszautasításától rengetegen félnek. Az emberekben leginkább az a hit él, hogy, ha valamit nem vállalnak el, akkor az rossz fényt vet rájuk, a teljesítményükre és a helyzetükre a cégnél. Ez bizonyos szintig igaz, mert érdemes néha bevállalni pár extra teendőt, de csakis akkor, ha tényleg belefér. Van, amikor a saját érdekedben nemet kell mondani a megkeresésekre, ami bizony, nem olyan egyszerű, mint amilyennek elsőre tűnik. A pszichológusoknak viszont van egy szuper trükkjük arra, hogyan tudod a legegyszerűbben elhárítani a kéréseket, méghozzá úgy, hogy nem lesz sértődés és neheztelés a vége.

Nemet mondás helyett kérdezz!

Visszautasító válasz esetén a legtöbben nemcsak attól tartanak, hogy rossz pontokat szereznek a főnöknél vagy a kollégájuknál, hanem attól is, hogy megbántják a másikat - és ez a félelem a munkahelyi környezeten kívül a családtagoknál és a barátoknál még inkább jelen van. Persze, nem is ok nélkül. Viszont nem olyan nehéz elkerülni a negatív következményeket, mint azt mindenki gondolja. A szakértők szerint csupán annyi a trükk, hogy nemet mondás helyett annyit kel kérdezni: „hogyan?” vagy „hogy gondoltad pontosan?”. 

Ez a reakció kevésbé konfrontatív, nem sért meg senkit, és visszadobja a labdát a másik félnek. Arra kényszeríti, hogy ismét ő beszéljen, jobban kifejtse a kérését, pontosan elmondja, mit akar, és azt is, hogy hogyan képzelte el azt. Megadja a kellő tiszteletet, és szó szerint nem is visszautasítás - mégis a legtöbbször az lesz a vége, hogy az illető meggondolja magát. Mert, amikor visszakérdezel, és újra ő veszi át a szót, valószínűleg még fogalma sem lesz, pontosan hogyan gondolta, ha pedig mégis, akkor is inkább visszavonulót fúj majd, mert egy kicsit zavarba jön. A szakértők szerint a legtöbbször ebben az esetben a „Mindegy, hagyd csak, majd megoldom!” lesz a válasz, méghozzá kellemetlen érzések nélkül. 

Érdemes bevetni ezt a módszert, mert segít határokat szabni a plusz teendőknek, mégis megőrzi a jó kapcsolatot a felek között, és a tisztelet megtartásához, kialakulásához szintén nagyban hozzájárul. Elképesztően egyszerű, mégis hatásos módszer, ami szinte minden helyzetben, mindenkinél alkalmazható. Természetesen a szakértők hozzátették, hogy előfordulhat, hogy ezek után is erőlteti a kérést a másik, de ennek kevés a valószínűsége. Ha pedig mégis így lenne, akkor nincs más választás, csak a határozott nem.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Ezt is szeretjük