18

Csak felnőtteknek!

Az általad letölteni kívánt tartalom a hatályos jogszabályok szerint a kiskorúakra káros hatással lehet. Ha szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz ne férjen hozzá kiskorú, használj szűrőprogramot!

A „menj innen” nem elég nem a szexre? Nem csak a Való Világban nem veszik komolyan, ha egy nő nemet mond

A ValóVilág 12. szériájában történt szexuális erőszak sok morális és társadalmi problémára rávilágít. A mai napig nem veszik komolyan, ha egy nő nemet mond - és ezt a történtek is jól tükrözik.

Szexuális erőszak a Való Világ 12-ben

Pénteken az egész internetet bejárta a hír, miszerint VV Dzsgierit kizárták a ValóVilág 12. szériájából a villa szabályzatának megsértése miatt, ugyanis szexuálisan erőszakoskodott az egyik játékostársával, VV Giadával. 

Az ügyből azóta hatalmas botrány lett: az esetről készült videó felkerült a Redditre, a BRFK nyomozást indított, és azóta az RTL is kiadott egy közleményt. De a történtek, valamint az erre adott reakciók számos morális és társadalmi kérdést, problémát is felvetnek.

Szexuális erőszak a ValóVilág 12-ben

A valóságshow-ból csütörtökön zárták ki VV Dzsigerit, azaz Tokaji Gergőt, a hírt pedig - ahogyan mi is megírtuk - Megyeri Csilla közölte vele és a többiekkel. 

- Olyan helyzetbe hoztad Giadát, ami számára nem volt kívánatos, és ezt többször is jelezte számodra. Ez a Villa szabályzatát is sérti, ezért azonnali hatállyal kizárunk a ValóVilág 12 játékából - mondta. A videó - ami egyébként lement az RTL+-os streamben - felkerült a Redditre is, és jól látható rajta, ahogyan a 21 éves fiú erőszakkal Giada lába közé nyúl, megérinti a nemi szervét, miközben a lány a kanapén fekszik, majd teljes testsúlyával ránehezedik, és befogja a száját.

VV Giada kapálózik, csapkodja, ütögeti őt, sikítozik, végig azt kiabálja - amennyire tudja -, hogy „ne, Dzsigeri!”, „Szállj le rólam!”, „Menj innen!” Végül, ahogy látni, úgy megüti játékostársa száját, hogy az vérezni kezd. A fiúnak persze eszébe sem jut elnézést kérni, még ő háborodik fel az ütésen.

A kizárás hírét VV Dzsigeri tudomásul vette, majd elnézést kért a lánytól, de szavaiból igencsak érezhető volt, hogy az egészet nem veszi komolyan, nem érti, mi a probléma a tettével, sőt egyenesen kijelentette, hogy a lány nem adott olyan jeleket, amivel azt üzenné, hogy rossz, ami történik.

- Tényleg sz*rul nézett ki, de szerintem csináltunk egy párszor már ilyet. Én sajnálom, hogy tényleg kellemetlen helyzetbe hoztalak. Én úgy éreztem, hogy nem adtál olyan jeleket, hogy neked rossz volt. Sajnálom, szégyellem magamat nagyon. Nem akartalak ilyen helyzetbe hozni. Belegondolva, tényleg amúgy sok volt. Sajnálom. Elvetettem a sulykot. Bocsánat, hogy ezt látnotok kellett - mondta, majd távozott.

Ahogyan azt az nlc.hu is megírta, Giada olykor bizonytalanul közbeszólt, és a következőket mondta:

- Elmentem sírni a szobába. (…) Előhozott belőlem egy olyan dolgot, amit nem akartam. (…) Ne haragudj, vagy inkább én nem haragszom. Nem tudom pontosan.

Így reagáltak a villalakók Dzsigeri kizárására! #valovilag #rtlhu #rtlplusz

Közzétette: Való Világ – 2024. július 18., csütörtök

A BRFK nyomozást indított, az RTL közleményt adott ki

A Blikk péntek kora délután megírta, hogy a BRFK a megkeresésükre azt válaszolta, hogy szexuális erőszak kísérlete miatt nyomozást indítottak az ügyben. 

- Megkeresésével kapcsolatosan tájékoztatjuk, hogy az Ön által említett esettel összefüggésben egy magánszemély tett feljelentést, amely alapján a BRFK szexuális erőszak bűntett kísérlete miatt rendelt el nyomozást - áll a cikkben, és hozzátették, azt nem tudni, hogy VV Giada vagy más magánszemély tette a feljelentést.

A játékos kizárásával kapcsolatban nem sokkal később a csatorna is közleményt adott ki az rtl.hu-n, melyben azt hangsúlyozzák, hogy nem tolerálják a játékos által tanúsított magatartást, majd hozzátették: a játékos tettét elismerte, elnézést kért az érintettől és a villalakóktól, cselekedete súlyát és annak következményét nem kérdőjelezte meg.

- Az incidens másik résztvevőjének, VV Giadának az RTL minden segítséget megad, folyamatos a kommunikáció a még játékban lévő szereplővel, a műsor készítői akár jogi, akár más természetű kérésében támogatják. VV Giadával a műsort követően is - vagy amennyiben előbb távozna, a kiesését követően - folyamatosan konzultálnak a műsor készítői, és amennyiben a műsort követően VV Giada szakértői segítséggel szeretne élni, ehhez is minden támogatást meg fog adni neki az RTL.

A játékosok előzetes pszichológia szűrése és a villalétre történő felkészítése is azt a célt szolgálja, hogy az ilyen és ehhez hasonló esetek kialakulásának lehetősége minimális legyen.  A 0-24 órás adásfolyam alatt mindvégig biztosított a szerkesztői figyelem, pszichológus jelenléte és konzultációs lehetőség a villalakók számára. Az incidens kapcsán további, a játékmenetet érintő lépést nem terveznek a műsor készítői - áll a közleményben, és azt is kiemelik, hogy a csatorna mindenben együttműködik a hatóságokkal a nyomozás során.

A nem az nemet jelent - mindig és mindenhol

Az eset számos kérdést és problémát felvet. A videó és a történtek fogadtatása - sajnos nem meglepő módon - igencsak vegyes volt. Sokan felháborodtak rajta, sajnálták Giadát, kiálltak mellette, és egyértelműen úgy gondolták, hogy szexuális zaklatást, erőszakot láthattak a videón, de még többen voltak azok, akik nem vették komolyan a történteket. 

Az áldozathibáztatás gépezete, ahogy szinte mindig, most is beindult. A cikkek alatt sorra jöttek a “minek ment oda” típusú hozzászólások, és voltak, akik úgy gondolták, mivel a lány végig “vihogott”, “nevetgélt” a szituációban, nem is volt valódi visszautasítás. És ez sajnos nagyon jól tükrözi a társadalom, illetve főleg a férfiak hozzáállását a szexuális zaklatáshoz, erőszakhoz. 

A mai napig óriási problémának számít, hogy nem veszik komolyan, ha egy nő nemet mond: pedig ha valaki bármilyen verbális vagy nonverbális, fizikai formában jelzi, hogy nem akarja az érintést, az aktust, onnantól már igenis erőszaknak számít. De az is gyakori, hogy nemi erőszak esetén az áldozat annyira fél, ledermed, sokkot kap, hogy nem képes nemet mondani és ellenkezni. Ezért is lenne fontos kérdezni, figyelni a másik által adott verbális és nonverbális jeleket, valamint a kölcsönös beleegyezésre összpontosítani. Attól ugyanis, hogy valaki nem áll ellen, még egyáltalán nem biztos, hogy bele is egyezik az aktusba.

VV Dzsigeri például bocsánatkérésében hangsúlyozta, úgy érezte, hogy a lány nem adott olyan jeleket, amelyek arra utaltak volna, hogy neki rossz volt - tehát nem ismerte fel, nem vette komolyan, hogy a „Ne!” a „Menj innen!” vagy a „Szállj le rólam!” azt jelentette, hogy VV Giada nem akarja, amit tesz.

De a lány reakciója is nagyon árulkodó: gyakorlatilag fogalma sem volt, mit mondjon, még ő kért bocsánatot, tehát ő is hibásnak érezte magát, ahogyan az gyakran előfordul az áldozatok esetén. Pedig nem volt az. Az, hogy bement egy valóságshow-ba, az, hogy rövid ruhában feküdt egy kanapén, esetleg az, hogy bármi is volt köztük korábban, nem jogosította fel VV Dzsigerit a tettére - ami igenis erőszaknak minősül. 

És azt is érdemes megemlíteni, hogy a többi villalakó sem cselekedett,  nem avatkoztak közbe a történtek során. Ez a fajta passzivitás szintén jellemző magatartás az egész társadalomban akár az utcai, közterületi zaklatások során is. De nemcsak a villatársak nem tettek semmit, hanem az RTL dolgozói, a műsor szerkesztői sem.

A csatorna felelőssége is

A ValóVilág szériái során több botrány is volt már, a nézők láthattak ugyanis például fizikai és kapcsolati erőszakot a korábbi műsorok adásaiban. És annak ellenére, hogy a csatorna már akkor is hangsúlyozta, hogy a műsor készítői az erőszak minden formáját, így a verbális erőszakot is elítélik, most egy szexuális erőszakra is sor került anélkül, hogy a szerkesztők vagy a biztonsági őrök beavatkoztak volna. Bár valószínűleg, ha VV Dzsigeri továbbmegy, ez megtörtént volna, mindez mégis azt üzeni a nézőknek, hogy akkor úgy gondolták: ez még belefér a műsorba, és nincs szükség semmilyen közbeavatkozásra. A realityt ugyanis a nap 24 órájában szerkesztők figyelik, akik akkor úgy gondolták, nem kell leállítani a 21 éves játékost, sőt az erőszaktevőt még több mint fél napon át a villában is hagyták az áldozattal összezárva.

Tény, hogy a valóságshow-k egyre inkább arra törekednek, hogy a nézettség érdekében megugorják a nézők egyre magasabbra emelkedő ingerküszöbét, de akkor sem etikus hagyni, hogy egy hasonló szexuális zaklatást, erőszakot bemutató eset lemenjen élő adásban bármiféle közbeavatkozás nélkül. Ez ugyanis azt üzeni a nézőknek, hogy mindez belefér, rendben van, nincs vele akkora probléma, hogy leállítsák, vagy ne kerülhetne fel a platformra. 

És a nézőket sem lehet hibáztatni azért, mert ilyen műsort néznek: mindenki maga választja meg, hogy mit követ a televízióban vagy az interneten, de a csatorna felelőssége az, hogy mit ad le, mit enged adásba a televíziós vagy az online platformokon, hogyan reagálja le, hogyan kezeli a hasonló történéseket. VV Dzsigeri most megkapta büntetését, a kizárást, de feljelentést nem az RTL, hanem egy magánszemély tett ellene.

Az eset sajnos nagyon jól példázza azt, hogy hol tartunk most, 2024-ben is a szexuális bűncselekmények terén: a férfiak egy része még mindig nem veszi komolyan, ha egy nő nemet mond, nem értik meg, hogy tényleg nem akarja az aktust, az emberek nem avatkoznak be egy ilyen helyzetben, számos kommentelő pedig az áldozatot hibáztatja a történtekért. Pedig itt lenne az ideje, hogy mindez végre változzon, és komolyan vegyék a visszautasítást, valamint a szexuális erőszakot: ebben pedig nemcsak a társadalomnak, hanem a médiának is nagy szerepe van.

Ha téged vagy az egyik ismerősödet, rokonodat erőszak éri a kapcsolatában, vagy ha valakiről úgy véled, emberkereskedelem áldozata lett, akkor hívd az Országos Kríziskezelő és információs Telefonszolgálatot a belföldről ingyenes 06-80-20-55-20 számon, vagy a nap 24 órájában ingyenesen hívható Áldozatsegítő Vonalat a 06-80-225-225-ös számon. Személyesen a hozzád legközelebbi Áldozatsegítő Központban kérhetsz segítséget, az Áldozatsegítő Központok címlistája itt található.

A NANE Egyesület bántalmazott nőknek és gyermekeknek szóló segélyvonala szerda kivételével minden hétköznap 18 és 22 óra között ingyenesen hívható a 06-80-505-101-es telefonszámon.

„Ez volt rajtam, amikor megerőszakoltak” - Távol van attól, amit ilyenkor sokan elképzelnek az áldozaton

Meglepő és felkavaró képeken az áldozatok ruhái.

Elolvasom

(Cover-kép: RTL Sajtóklub.)

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük