Ez a legfőbb kulcs a boldog nyugdíjas évekhez - Tartalmasan is telhet a megérdemelt pihenés
A nyugdíj nem egyenlő a magánnyal és a céltalansággal.
A nyugdíjat mindenki epekedve várja - egészen addig, amíg el nem érkezik az utolsó munkanap. Ezt követően az emberre rászáll a pánik és a szorongás. Most akkor hogyan telnek majd a napjaim? Vajon fenn tudom tartani a szociális kapcsolataim? Ilyen és ehhez hasonló gondolatok cikáznak a fejben, és a boldog nyugdíjas évek valahogy egyre elérhetetlenebb gondolattá válnak.
Annak érdekében, hogy ez ne így legyen, most hoztunk pár tippet, amikkel sokkal pozitívabban lehet megélni ezt az időszakot.
7 tipp a boldog nyugdíjas évekért
Fokozatosan szoktasd át magad
A fokozatosság segít hozzászoktatni a nyugdíj utáni élet gondolatához. Amennyiben lehetőséged van rá, az utolsó pár évben próbálj kevesebb munkát vállalni, részmunkaidőben dolgozni, így mire nyugdíjba vonulsz, már lesznek terveid, kialakult hobbijaid a szabadidőre.
Rendezd az anyagaikat
Annak érdekében, hogy ne kelljen az anyagiakon szoronganod, nyugdíjba vonulás előtt számold ki, mennyiből kell majd megélned. Amennyiben teheted, csökkentsd a kiadásaid, hogy felkészítsd magad a megváltozott élethelyzetre.
Készülj fel a hullámvölgyekre
Lesznek olyan időszakok, amikor magányosnak vagy elveszettnek érzed majd magad. Ez azonban teljesen normális. Ha nem úgy mennek a dolgok, ahogy szeretnéd, add ki magadból, és beszéld meg valakivel a problémáidat.
Találj ki egy rutint
A munka nélküli élet legnagyobb veszélye az, hogy megszűnik a napi rutin, és minden a feje tetejére áll. Ahhoz, hogy ez veled ne történjen meg, muszáj beiktatnod pár szokást, amit napi szinten elvégzel. Ez lehet egy reggeli séta vagy egy délutáni torna is. Érdemes a lefekvési és felkelési időpontot is fixálnod, hiszen ez ad keretet a napnak.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Tréningezd az elméd
Ha el szeretnéd kerülni demenciát, nyugdíjba vonulás után is muszáj trenírozni az agyad. A mentális karbantartás elengedhetetlen, ha sokáig friss és független szeretnél maradni. Tanulj meg egy új nyelvet, játssz hangszeren, olvass, vagy akár szerezz új képesítést.
Szocializálódj
Az időseknél a leépülés egyik fő oka az emberi kapcsolatok háttérbe szorulása. Nyugdíjba vonulás után sokan nem tartják a kapcsolatot munkatársaikkal, baráti viszonyaik elhalványulnak, majd végül azon kapják magukat, hogy egy hete nem beszéltek senkivel. Ennek megelőzése érdekében keress fel nyugdíjasklubokat, járj csoportos tornaórára, könyvklubba, és barátkozz!
Készíts listát
Írd le a céljaidat, terveidet, vágyaidat! Ez segít majd összpontosítani, hiszen vannak még feladataid az életben! Gondold át, mire van kapacitásod, és mit engedhetsz meg magadnak - most végre van rá idő, hogy meg is valósítsd!
A várva várt nyugdíjba vonulás ideje - Megérdemelt pihenés vagy újabb munka vár a nőkre 60 év felett?
Hatvan fölött a munka helyett már a család és a pihenés kerül a legtöbb nő mindennapjainak központjába, de a nyugdíj utáni aktív élet fontos az egészség megőrzéséért.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)