Dolgoznál tök ingyen a munkahelyeden? Van egy hírünk: mostantól azt csinálod

November 2-től ingyen dolgoznak a nők.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

El tudnád képzelni, hogy nap mint nap dolgozz, és még csak egy forintot se kapj érte? Akármit is felelsz, a helyzet az, hogy sajnos ezt csinálod minden év november 2-től.

Az Európai Bizottság jelentette

Az Európai Bizottság tanulmányában górcső alá vette a nők és a férfiak átlagos munkabérét, és arra jutott, hogy Európában a nők átlag órabére 16,3%-kal alacsonyabb, mint a férfiaké.

Ebből az adatból kiindulva kiszámolható, hogy a különbség akkora, mintha a nők november 2-től év végéig egy vasat sem kapnának munkájukért. Az összkereset tekintetében az európai férfiak 41,1%-kal keresnek többet a nőknél, ami még nagyobb különbséget jelent, mint az órabérek esetében.

Magyarországon a nők átlag 18,4%-kal keresnek kevesebbet a férfiaknál, vagyis minden 1 forintra, amit a férfiak megkeresnek, 81 fillér jut a nőknek. A szomorú az, hogy ugyanabban vagy hasonló pozícióban is jobban keres ma egy férfi, mint egy nő.

Az Európai Bizottság ezt ugyanazzal indokolja meg, mint azt, hogy több a részmunkaidős nő, mint a férfi: a nők kedvezőtlenebb bérezése szerintük részben annak tudható be, hogy a nők a gyermekvállalás révén többször is elhagyhatják a munkaerőpiacot. Bármivel is okolják a jelenséget, a helyzet semmiképpen sem igazságos a nőkkel szemben.

A két nem közti különbségek nemcsak a fizetés, de a foglalkoztatottság terén is jól láthatóak. Bizonyos területeken a foglalkoztatott férfiak és nők aránya távolról sem kiegyenlített. Az egészségügyben, az oktatásban például javarészt nők, a gazdaságban és a politikában sokkal inkább férfiak vannak jelen.

10 jel, hogy manipulálnak

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az utóbbi aránytalanságra akarta felhívni a figyelmet nemrégiben egy beszédes fotósorozat is, amelyet ha ide kattintasz, meg is nézhetsz.

Világszerte hátrányban a nők

Nemcsak Magyarországon van eltérés a nők és a férfiak lehetőségeit illetően. Sajnos még 2015-ben is elmondható, hogy a nők világszerte, még a fejlettebb országokban is hátrányban vannak a férfiakkal szemben. A WEF (Világgazdasági Fórum) szerint Izland, Finnország és Norvégia a top 3 ország, ahol egyenjogúság tekintetében a legjobb a nők helyzete, a legrosszabb pedig Jemenben és Pakisztánban.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Ezt is szeretjük