Több ilyen bátor, empatikus vezetőre lenne szükség a világban: 8 politikusnő, akit érdemes követni

Az inspiráló európai női politikusok magabiztos, bátor vezetők, és kiállnak a fontos ügyekért.

Női politikusok Európában
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Köztudott tény, hogy Magyarországon rendkívül gyenge a nők politikai képviselete, uniós szinten rendre itt a legalacsonyabb a nők aránya az Országgyűlésben, jócskán az EU-s átlag alatt maradva, szemben például Svédországgal, Finnországgal vagy Belgiummal.

Aki rendszeresen követi az európai aktuálpolitikát, többször találkozhatott már az erős női vezetők nevével, akik csakugyan előreviszik az országukat, és bátran kiállnak a fontos ügyek mellett, nem ismerve megalkuvást.

Női politikusok Európában

Az inspiráló miniszterelnökök, független köztársasági elnökök, kormánytagok és városvezetők között is szép számmal képviseltetik magukat a nők Európa több országában, többekről a napi híradásokból is lehet hallani. Van, akinek a professzionális járványkezelést köszönheti országa, más bátor döntéseivel került a figyelem középpontjába.

Sanna Marin finn szociáldemokrata miniszterelnöknő közgazdász végzettségű. Fontos számára az elfogadás, szivárványcsaládban nőtt fel. 2019 óta vezeti az országot, túl van egy sikeres járványkezelésen, eltökélten küzd, hogy 2035-re az állam karbonsemlegessé váljon, vagy hogy a munkaidőt béresés nélkül csökkenthessék. Az orosz-ukrán háború kitörését követően a NATO-hoz is csatlakoztatta az országát.
Fotó: Thierry Monasse / Getty Images Hungary
Katrín Jakobsdóttir 2017 óta Izland miniszterelnöke, a Baloldali-Zöld Mozgalom párt frakciójában. Az izlandi-francia szakos végzettségű nő vezette kormány elérte a szülői szabadság meghosszabbítását, a nemek közötti béregyenlőtlenség csökkenését, de a progresszív adózást és a szociális lakások számának növekedését is elérték. A járványkezelésük is sikeres volt.
Fotó: Stephanie Keith / Getty Images Hungary
Kaja Kallas 2021 óta Észtország jogász végzettségű kormányfője a Reformpárt elnökeként, miután elődje korrupciós botrány miatt lemondott. Az energiaválság miatt komplex tervet jelentettek be a költségek csökkentésére, sürgetve az orosz földgáztól való függés megszüntetését. Új Iron Ladyként emlegetik, mivel vezetésével az oroszokkal határos állam gyors politikai és anyagi támogatást nyújtott Ukrajnának.
Fotó: Sean Gallup / Getty Images Hungary
Ingrida Šimonytė 2020 óta Litvánia miniszterelnöke. A közgazdász végzettségű politikus a szovjetellenes függetlenségi mozgalmak örökségeként működő Haza Szövetség párt színeiben indult, két liberális párt támogatásával. Kiemelten foglalkozik az oktatással, a biztonságos energiával, a válságkezeléssel. A belarusz belső elnyomás megszüntetése és az orosz háborús bűnösök felelősségre vonása mellé is odaállt.
Fotó: NurPhoto / Getty Images Hungary
Ursula Gertrud von der Leyen neve is sokaknak ismerős lehet, 2020 óta az Európai Bizottság elnöke a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és az az Európai Néppárt (EPP) tagjaként. Ő az első nő a poszton. A közgazdász és orvos végzettségű politikus Angela Merkel kabinetjében is dolgozott, EB-elnökként a pandémia alatt a tagállamok koordinálása, a vakcinabeszerzés és a helyreállítási tervek szervezése is fontos ügyei.
Fotó: Thierry Monasse / Getty Images Hungary
Laura Codruța Kövesi román jogász, 2019-től az Európai Ügyészség főügyészeként végzi munkáját, előtte a romániai Országos Korrupcióellenes Ügyészség vezető ügyésze volt, ezalatt sok tisztségviselő került a vádlottak padjára korrupció miatt. Az uniós pénzekkel való visszaélések és csalások feltárásáért küzd.
Fotó: NurPhoto / Getty Images Hungary
A közgazdász végzettségű dán Margrethe Vestager 2014-től az Európai Bizottság versenyjogért felelős biztosa, majd 2019-től a digitális korszakért felelős ügyvezető alelnök lett, fontos és előremutató ügyeket képviselve az unióban. Korábban Dániában oktatási és egyházügyi miniszter, a Szociálliberális Párt vezetője, gazdasági és belügyminiszter is volt.
Fotó: Thierry Monasse / Getty Images Hungary
Maia Sandu moldáv közgazdász végzettségű politikus, az Akció és Szolidaritás Párt elnöke, 2020 óta az ország elnöke. Fontos célként tűzte ki a korrupció felszámolását, elkötelezett a reformok mellett, Európa-barát, de országa is erősen függ az orosz energiától. Megoldandó feladatuk a transznisztriai konfliktus rendezése is.
Fotó: NurPhoto / Getty Images Hungary

(Képek: Getty Images Hungary.)

Boomerek és Zoomerek - Miért nehéz a generációk közötti kommunikáció?

Steigervald Krisztián generációkutató a Femina Klub áprilisi előadásán arra keresi a választ, hogyan érthetjük meg egymás világát, hogy a különbözőségek helyett a kapcsolódási pontokra koncentráljunk. Hogyan lehet megtalálni a közös nyelvet a digitális bennszülöttek és az analóg világban felnőttek között? Milyen eszközökkel segíthetjük elő az együttműködést, és hogyan tanulhatnak a generációk egymástól, ahelyett hogy egymás ellen dolgoznának?

 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. április 9. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük