Nem jövök ki az anyámmal, ezért nem kellek a férfiaknak?
Teszteld le, ki tudod-e mondani az édesanyádnak ezt a mondatot: ugyanolyan vagyok, mint te.
Vajon milyen női mintát hoztál magaddal otthonról? Ez határozza meg ugyanis a viszonyodat a férfiakkal. Teszteld le, ki tudod-e mondani az édesanyádnak ezt a mondatot: ugyanolyan vagyok, mint te.
Zsuzsa nem szívesen emlékszik vissza a gyerekkora utolsó éveire. Az addig harmonikusnak és biztonságosnak tűnt világa hirtelen tört darabokra. Az apja egy napon becsomagolt ugyanis, és elköltözött otthonról. Az édesanyja emiatt folyamatosan sírt, közben meg azt a másik nőt átkozta, aki elszerette tőle a férjét.
Soha ne bízz meg a férfiakban, nem érdemlik meg, mondogatta a lányának, aki eleinte nem is figyelt oda erre a keserű intelemre. A mondat azonban szép lassan befészkelte magát a lelkébe, észre sem vette, hogy évekkel később tudattalanul elkezdte irányítani a párkapcsolati döntéseit.
Pedig a szülei válása után már az anyjával sem találta meg a közös hangot. Az asszony nagyon megkeseredett, folyton csak kritizálta a lányát. Semmi nem volt jó neki, amit Zsuzsa csinált, dicséret helyett is inkább csak szidott, a szeretete kimutatását gúnyolódással helyettesítette. Nem csoda, hogy a lánya igyekezett minél hamarabb lelépni otthonról, a tanulás mellett pedig dolgozott, hogy valóban önállóvá válhasson. Éveket töltött aztán külföldön, a karrierje pedig szépen beindult. Egy dologban nem volt csak sikeres, valahogy nem talált megfelelő párt magának. A miértre egy családállítási csoportban keresett választ.
- Ha neked nem sikerült, én sem lehetek boldog
Ez a módszer meg tudja mutatni ugyanis azokat a lélekszinten ható téves kötődéseket és fogadalmakat, melyek láthatatlan akadályként befolyásolhatják valakinek az életét.
Zsuzsa esetében például az derült ki, hogy az édesanyja rá vetítette ki azt a csalódottságát és fájdalmát, amit a férje miatt érzett. Az asszony valahányszor ránézett a lányára, a volt férjét is látta benne, emiatt pedig tudattalanul negatív érzései támadtak. Valójában a férfit utasította el a közös gyermekükben. Ez volt tehát a rossz anya-lánya viszony kulcsa.
Zsuzsát eközben két dolog is irányította a lelkében. Az egyik az anyja férfiakkal kapcsolatos hitmondata volt, a másik pedig az a példa, amit látott maga előtt. Hiszen az a nő, akinek öröklötten negatív érzelmei vannak a férfiakról, az első adandó konfliktusnál rávetíti majd azokat a társára. Illetve, akinek készen átvett mintái vannak, nem kizárt, hogy eleve ezekhez vonz be párt maga mellé.
Zsuzsa mellett szinte kizárólag csapodár és megbízhatatlan férfiak tűntek fel, akik gyorsan leléptek, így valóban igazolták az anyja elméletét, és a lány újraélhette velük a szülei történetét. Hiába szeretett volna másképp élni, és más lenni, mint az édesanyja, egyre jobban elkezdett hasonlítani rá.
Az elfogadás a szabad választás esélye
Ha mondjuk, egy anya lelkét nagyon elfoglalja valami, például válás, csalódás, és emiatt kevesebb figyelme jut a gyerekére, akkor a lánya megpróbál esetleg mindent megtenni azért, hogy változtasson ezen. Azt hiszi, hogy, ha hasonlóképpen cselekszik és él, mint az anyja, javíthat a viszonyon. Szinte átveszi az érzéseit, amennyiben az anya boldogtalan, ő is az lesz. Szeretetből és lojalitásból cselekszik ilyenkor a gyerek, azzal a titkos reménnyel, ha lemásolja az anyja sorsát, közelebb kerülhet hozzá.
Előfordulhat egy épp ellentétes folyamat is. A lány megfogadja, hogy ő majd mindent sokkal jobban csinál, amihez úgy kezd hozzá, hogy mindig az anyjával ellentétesen cselekszik. Görcsösen igyekszik például társat találni, habozás és mérlegelés nélkül beleugrik az első szóba jöhető párkapcsolatba, azt hiszi, így győzheti le a magányos anyját. A végeredmény persze ugyanaz, mint az előbb, ez a lány is boldogtalan lesz, legfeljebb egy hosszabb kerülőúton jut el oda.
A családállítás inkább ezt a megoldást ajánlja, érdemes elfogadnod az édesanyádat épp olyannak, amilyen, illetve megbecsülni mindent, amit tőle kaptál. Lehet, hogy kevésnek tűnik, de valójában épp elég. Az életed ugyanis egy esély, ám sorsodat magad irányíthatod. Ha tehát sikerül befogadnod azt, hogy lehetnél épp ugyanolyan is, mint az édesanyád, és intézhetnéd a dolgaidat épp ugyanúgy, mint ő, akkor van lehetőséged mindent másképp csinálni. Ha nem hasonulni akarsz, és nem konkurálni, szabadon dönthetsz arról, hogyan is szeretnél élni.
Mostantól a magam módján intézem
Zsuzsa a családfelállítás segítségével értette meg, hogy mi zajlik az édesanyja lelkében. Rájött arra is, hogy neki valójában nincs köze a szülei vitáihoz, sem az apja csalfasága, sem az anyja fájdalma nem tartozik rá. Számára csak az a fontos, hogy épp ők a szülei, ez a két ember az élete ára. Jogában áll mindkettőjüket egyformán szeretni. Ennyi, ami rá tartozik, a többit nyugodtan meghagyhatja nekik.
Egészen más szemmel kezdett nézni az édesanyjára, sokkal türelmesebb lett vele, soha többé nem hasonlítgatta magát hozzá. Megtanult nemet mondani, kedvesen és határozottan, ha úgy érezte, igazságtalanul bántja őt az anyja. Saját jogon próbált megbízni a férfiakban, így történt, hogy hamarosan beleszeretett valakibe. A választottját bemutatta az édesanyjának is, aki először szúrós szemmel vizsgálgatta a fiút. Zsuzsa felkészült arra, hogy bántó megjegyzést tesz majd. Ám az asszony váratlanul csak ennyit mondott a lányának: remélem, neked majd sikerül.
OLVASD EL EZT IS!
- párkapcsolati probléma
- családállítás
- Miért kerülnek el a férfiak?
- szerelem
- párkapcsolati probléma
- Nem a szerelmemhez mentem férjhez!
- hűtlenség
- családállítás