Mit tesz a rendőrség, ha magyar nőkről készülnek illegális, titkos felvételek egy brutális pornóoldalra? Megkérdeztük
Megkérdeztük az ORFK-t a kínzásokról, gyilkosságokról fantáziáló pornóoldalról, ahová magyar nőkről készült titkos felvételek is felkerültek. Meglepő, elszomorító válaszokat kaptunk.
Az elmúlt héten mindenkit sokkolt, amikor Bányai Judit influenszer beszámolt arról, hogy képei felkerültek a Motherless nevet viselő pornóoldalra, ahol AI generálta csonkítások, nyilvános mosdókban, tömegközlekedésen készített lesifotók szerepelnek. Hozzátette, több képnél név, ország, város, életkor is meg van jelölve a vérdíj mellett azért, hogy elkapják, megerőszakolják, megöljék vagy bezárják.
Azóta számos nő megtalálta magát a Csehországban bejegyzett oldalon: tudtukon kívül töltöttek fel róluk a közösségi oldalaikról leszedett fotókat, de olyan is előfordult, hogy nyilvános vécékben vagy más nyilvános helyeken elrejtett kamerákon keresztül, esetleg az ablakokon, redőnyök résein, kulcslyukakon át készítettek róluk felvételeket - nyilvánvalóan a beleegyezésük nélkül.
Megkérdeztük az ORFK-t a Motherless-ügyről
A hatóságok egyelőre tehetetlenek
Ahogyan azt korábban mi is megírtuk, számos hétköznapi nő felkerült tehát a gyűjteménybe, erről pedig Url Izabell író, influenszer is készített videókat. A Hunt Her Down - vagyis Vadászd Le - nevű mappában található képek között több magyar, feltehetően kiskorú lány is feltűnik.
Itthon egyébként többek közt a Deák Ferenc téren sétáló, a 4-es vagy 2-es metróra várakozó nőkről és lányokról töltöttek fel illegálisan készített fényképeket. Az influenszer olyan videókat is talált, amiket Budapesten a Deák téri nyilvános WC-ben készítettek, illetve egy szolnoki szórakozóhelyen, ahol a kamerát a vécécsészébe, az ülőke alá rejtették.
Egy Girl Meat Market - Női Húspiac - nevű mappában korral, névvel és nemzetiséggel rakták ki nők képeit. Ezeken egy licit is szerepelt, a feltöltő pedig azt ígérte, ha valaki kifizeti az összeget, különböző dolgokat tesz majd a kiszemeltekkel. Url Izabella, valamint az áldozatok egy része a rendőrséghez fordult, az influencer a magyar hatóságoknak és az Interpolnak is továbbította a screenshotokat, linkeket, videófelvételeket.
A hatóságok azonban tehetetlenek a cseh oldallal szemben, és Bányai Judit elmondása szerint - ahogyan azt a Telex is megírta - órákat vártak a rendőrségen, majd azt a választ kapták, hogy egy ilyen online üggyel nem igazán fognak tudni mit kezdeni. Egy érintett lány arról is beszámolt, hogy az ügyben eljáró rendőr megalázóan bánt vele: közölte, hogy nem sérültek a jogai, ez ugyanis nem bűncselekmény.
Majd azt kérdezte tőle, miért fél 12 éves gyermekek hozzászólásaitól, és miért tulajdonít ennek nagy figyelmet. Sőt azt is, hogy szégyellős-e, ami egyenesen érthetetlen és felháborító egy ilyen komoly ügyben.
Az ORFK válasza
Az üggyel kapcsolatban mi is megkerestük az ORFK-t, hogy tájékoztatást kérjünk róla, valamint az áldozatokkal való bánásmódról. A következő kérdéseket tettük fel e-mailben.
- Miért nem számítanak jogsértésnek a Motherless oldalra felkerült képek annak ellenére, hogy az azokon szereplők nem egyeztek bele az átvételükbe, és nem járultak hozzá a fotók felhasználásához? Hogy lehetséges az, hogy a lopott fotókkal nem sérülnek az azokon szereplők személyiségi jogai?
- Hogyan lehetséges az, hogy - ahogyan az áldozatok is említették - az online ügyekkel nem tud a rendőrség foglalkozni?
- Megfelelőnek tartják-e azt a kommunikációt, amit a Motherless oldalt bejelentők kaptak?
- Mit számít az ügyben, hogy az áldozat „szégyenlős-e”, vagy sem? Miben változtatja meg ez a rendőrség hozzáállását az ügyhöz, miért tették fel ezt a kérdést az egyik áldozatnak?
- Vannak-e érzékenyítő kurzusok a rendőrség dolgozóinak a hasonló erőszakos esetekről, valamint az áldozatokkal való bánásmódról? Ha igen, milyenek?
- Milyen bűncselekménynek számít az, ami a Motherless oldalon zajlik? Mit tehetnek az áldozatok, kihez fordulhatnak az ügyben?
- Felvették-e a kapcsolatot a cseh hatóságokkal vagy más illetékes, esetleg külföldi szervezettel/szervezetekkel az ügyben?
Az alábbiakban pedig szó szerint idézzük az ORFK válaszát:
„Az ORFK Kommunikációs Szolgálatához érkezett megkeresésére hivatkozva az alábbiakról tájékoztatjuk.
A megkeresésben hivatkozott weboldallal és témakörrel kapcsolatban a rendőrség részére az első bejelentés 2024. augusztus 20-án érkezett. Azóta egymástól függetlenül sértettek és észlelő bejelentők összesen 9 alkalommal jelezték a nyomozó hatóságok felé, hogy az újságírói kérdésben megjelölt cselekmény, vagy hasonló cselekmény áldozatai, illetve van tudomásuk magyar áldozatokról.
A rendőrség a tényállások büntetőjogi minősítésétől függően bűncselekmény elkövetésének gyanúja miatt vett fel feljelentést, határozott feljelentés kiegészítéséről vagy rendelt el nyomozást.
A nyomozó hatóság a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény rendelkezései alapján állapíthatja meg a feljelentésben vagy bejelentésben foglalt tényállás vizsgálatával és minősítésével, hogy az adott cselekmény bűncselekménynek minősül-e.
A nyomozó hatóság a nyomozás folyamán a Büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. Törvény vonatkozó rendelkezései szerint intézhet megkereséseket a tárhelyszolgáltatók felé adatok szolgáltatása érdekében, valamint jelzéssel él a bűncselekményt megvalósító tartalmat illetően a szolgáltató irányába.
A tárhelyszolgáltatók részére ugyanakkor bárki közvetlenül jelzéssel élhet a sértő tartalmakkal kapcsolatban, amely jelzés a visszaélések bejelentésére a honlapokon biztosított email címen tehető meg.”
Ahogyan az a fenti válaszokból is jól látszik, gyakorlatilag egy sablonlevelet kaptunk, amivel minden kérdésünkre kerülték a választ. Sem arra nem kaptunk magyarázatot, hogy megfelelőnek tartják-e a kommunikációt, amit a bejelentőkkel folytattak, sem arra, hogy vannak-e érzékenyítő kurzusok a rendőrség dolgozóinak a hasonló, erőszakos esetekről.
Sajnos ez egy újabb bizonyíték arra, hogy nem veszik elég komolyan az áldozatok panaszait, a nőkkel szembeni erőszakot, és arra is, hogy az érintettek nem kapnak érdemi segítséget a hatóságoktól. Ráadásul azzal, hogy megkérdezték az egyik érintettől, hogy szégyellős-e, illetve, hogy miért fél, gyakorlatilag ismét az áldozathibáztatásra és a komoly ügyek elbagatellizálására láthattunk példát.
Bányai Judit posztjait az Instagram gyorsan eltávolította, illetve fiókját is korlátozták, mert olvasatuk szerint megsértette a Meta szexuálitással kapcsolatos irányelveit. Igen, azzal, hogy egy ilyen ügyre felhívja a figyelmet. A pornóoldal továbbra is működik, és bár törlődtek a legdurvább mappák és felhasználók, ahogy Url Izabell korábban mondta „nem tűntek el a fotók, csak nagyon nehéz megtalálni őket, mert nem egy helyen vannak összegyűjtve. Minden fájl és kép külön felhasználóhoz tartozik, akik időnként hibernálják vagy anonimmá teszik az oldalukat.”
@izabell.url Segítsetek, hogy eltűnjön az oldal! #nekedbelegyen #fontos #nők #nőknek #nőkvédelmében #fontos #reddit #emberijogok ♬ eredeti hang - Izabell Url
Az influenszer beszámolt arról, hogy bizalomvesztett a rendőrséggel kapcsolatban, és egy áldozat sem kapott érdemi segítséget – ahogy mi sem kaptunk valódi, érdemi válaszokat a kérdéseinkre. Hozzátette:
„Azt gondolom, hogy vannak olyan emberek ezen az oldalon, akik ténylegesen bűnözők, és akár hajlandóak is elkövetni ezeket a bűncselekményeket”
A TV2 hírműsora, a Tények is foglalkozott a témával, itt azt közölték, hogy az ügy jogellenes adatkezelésnek számít, hiányzik a legitim cél, a jogalap, elmaradt az érintettek tájékoztatása – ezért már foglalkoznak a hatóságok az üggyel.
A HVG megkeresésére Dés Fanni, a Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen (NANE) szervezet munkatársa elmondta: a pornóoldalra feltöltött fényképekkel és videókkal kapcsolatban azt mondja, még ha nem is történik fizikai bántalmazás, a nők lefotózása, levideózása, és a képek megszerkesztése önmagában is nők elleni erőszaknak tekinthető.
A magyar influenszer fotói alatt azt tárgyalják, hogyan kínoznák és ölnék meg – Sok nő képe kikerült a pornóoldalra
Egy magyar influenszer arról számolt be, hogy képei kikerültek egy pornóoldalra, ahol azt írják le, hogyan ölnék, kínoznák meg. Mint kiderült, nincs ezzel egyedül.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
OLVASD EL EZT IS!
- magyarország
- statisztika