Mindennap viseled, és idén 100 éves

Mi az?

Éppen száz év telt el azóta, hogy Amerikában megszületett a mai melltartó elődje. Ismerd meg a történetét!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Legyen az csipkés, sportos vagy akár egyszerű pamut, ma már magától értetődő, hogy a nők melltartót viselnek nap mint nap, pedig ennek az alsóneműnek a története nem is olyan régre nyúlik vissza.

Éppen száz év telt el azóta, hogy az első melltartót megalkották, ráadásul nem is divatszakember vagy szabó készítette azt.

A kezdetek

Az első melltartót tehát 1913-ban készítették el, mégpedig New Yorkban, egy Mary Phelps Jacob nevű hölgy az öltöztetőnőjével, amikor rájött, hogy az estélyi ruhája alá sehogyan sem passzol a fűzője.

Vészmegoldásként készítettek a hölgynek egy melltartót két zsebkendő felhasználásával, és ekkor még nem is sejtették, hogy örök nyomot hagytak a női viseletek történetében.

Egy év múlva azonban, amikor Mary már tudatában volt annak, milyen praktikus, és a szoros fűzőnél jóval kényelmesebb viseletet talált fel, szabadalmaztatta a melltartót.

Nagy sikert aratott

A jogokat 1914-ben a connecticuti Warner Brothers Corset Company fűzőgyár vette meg mindössze 1500 dollárért, de az azt követő 30 évben 15 millió dollárt keresett vele magának.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A melltartó tehát nagyon nyereséges beruházás volt a fűzőgyár részéről. Ha Mary Phelps Jacob előre sejtette volna mindezt, valószínűleg ő is borsosabb árat állapított volna meg a szabadalmaztatáskor.

A melltartó sikerének titka az lehetett elsősorban, hogy a fűzővel ellentétben kényelmes viselet volt, mert nem akadályozta a légzést, mégis tartotta a kebleket.

10 dolog, ami feltüzeli a férfit

Nézegess képeket!

Elolvasom

Története napjainkig

A húszas években a melltartót a mellek alátámasztása mellett elsősorban a mell leszorítására használták, ugyanis akkoriban a nőideál a fiús, vékony alkatú nő volt, és nem a dús keblek.

1928-ban azonban Ida Rosenthal orosz származású bevándorló újragondolta a melltartó funkcióját és felépítését, és megalkotta az első kosaras melltartót. Nevéhez fűződik a melltartókosár-számozás feltalálása is.

Ezért találta fel egy nő a körfűrészt

Nézegess képeket!

Elolvasom

1959-ben újabb mérföldkő érkezett el a melltartó történetében, ezúttal az anyagát illetően. Lycra anyagból kezdték gyártani, ami kényelmessé tette a melltartót, hiszen a test vonalaihoz illeszkedve engedte nyúlni azt.

Ma a fehérneműpiacon megszámlálhatatlan színű, fazonú és anyagú melltartót találni. A mellméretet optikailag növelő push up melltartóktól a bandeau melltartókon át egészen az alkalmi ruhák alá szánt szilikon melltartókig mindenféle megtalálható az üzletekben, és ami a legfontosabb, a melltartót ma már nem csak funkcionális ruhadarabként tartják számon a női gardróbokban, hanem a nőiesség, az egyéniség kifejezőeszközeként, valamint csábító, szexi kellékként is.

Ezt is szeretjük