A középkor 6 legbizarrabb szexszabálya: tiltott napok, pózok és bűnös élvezetek
Szigorú és furcsa szabályokkal korlátozta az egyház a szexuális életet a középkorban.
A középkorban a szex egyáltalán nem az élvezetről és két ember szabad akaratáról, vágyairól szólt. Ahogy az élet minden területét, ezt is az egyház szabályozta, és az együttlétekre is szigorú előírások vonatkoztak, amiket – elméletileg – mindenkinek be kellett volna tartania.
Nem volt mindegy, mikor, hogyan szeretkezik egy pár, és persze hivatalosan csakis a házasok kerülhettek egymással intim kapcsolatba. Sorra vesszük a kor legbizarrabb szexszabályait.
A középkor legbizarrabb szexszabályai
Csak házastársak között, nemzés céljából
Hivatalosan, az egyház felfogása szerint a szeretkezés csak a házastársak között volt megengedett, és csakis gyermeknemzés céljából. Az egyház szigorú nézetei a szexualitásról azonban szemben álltak a középkori irodalommal, amelyben a szerzők a szex örömtelibb és spontánabb képét ábrázolták. A házasság azonban a 12–13. században egy kicsit másképp zajlott, mint most. Nem kellett hozzá feltétlenül ceremónia vagy hivatalos esküvő, hanem elég volt az, ha a felek kölcsönösen fogadalmat tettek egymásnak.
A szexmentes házasság válóok, impotenciatárgyalások
Ha a felek valamelyike nem volt képes szexuális kapcsolatot létesíteni párjával, akkor a házasságot felbonthatták. Az impotenciát és a nemi életet akadályozó fogyatékosságokat, problémákat válóoknak tekintették, így ez lehetővé tette a házasságok felbontását. Ehhez azonban bizonyítékra és tanúkra volt szükség, így a válás egészen bizarr procedúra volt ekkor: akár a férfi nemi szervét is alaposan megvizsgálhatták a bírák. Ezt hívták akkoriban impotenciatárgyalásnak – amikről ide kattintva olvashatsz részletesebben.
Sok napon tiltott volt a szex
Az egyház meghatározott úgynevezett „tiszta” napokat, amelyek során az embereknek tartózkodniuk kellett a házasélettől. A nagyobb ünnepeken, a nagyböjt hat hetén, illetve csütörtökönként, péntekenként és vasárnaponként mindig tilos volt az együttlét, így gyakorlatilag a pároknak nem sok lehetőségük volt a szexre. Éppen ezért a történészek kétségbe vonják, hogy ezeket az előírásokat mennyire tartották be valóban a házasok.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Házassági adósság
Szent Pál azt állította, hogy a férjnek és a feleségnek hatalma van a másik teste felett. Mind a férjnek, mind a feleségnek joga volt követelni a közösülést, és mindkettőjüknek kötelessége volt eleget tenni a kérésnek, kivéve, ha tisztasági fogadalmat tettek, vagy ha a követelés törvénytelen volt. Míg a középkori házasságot általában a férj és a feleség közötti hatalmi egyensúlyhiány jellemezte, addig a házassági adósság elméletileg mindkét felet egyenlő helyzetbe hozta. Ez azonban kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy a középkori embereknél előfordult-e, elfogadott volt-e a házasságon belüli erőszak.
Női passzivitás, tiltott pózok
Hogy a házastársak közti szexuális tevékenységek ne legyenek bűnösek, csakis azok számítottak megengedettnek, amik a gyermeknemzést szolgálták. Bűnnek számított, ha kizárólag élvezetből szeretkeztek anélkül, hogy gyermeket akartak volna, az orális vagy anális szex pedig paráznaságnak számított. A nőknek a szex alatt passzívnak kellett lenniük, és gyakorlatilag csak a sima misszionáriuspóz volt a megengedett az egyház szerint. Azok a pozitúrák, ahol a nő volt a dominánsabb, aktívabb fél, tiltottnak számítottak.
A házasságon kívüli szex miatt csak a nőket büntették
Bár az egyház a hivatalos álláspont szerint senkinek sem tűrte a házasságon kívüli szexet, ez valójában nem így volt. A férfiak esetében megszokott volt, hogy bordélyokba jártak, és nem büntették meg őket azért, ha prostituáltakkal voltak, esetleg csak megvádolták őket, de súlyos következménye nem lett a tetteiknek. Ha azonban egy nő megszegte a szabályokat, annak súlyos társadalmi és jogi következményei lehettek.
Persze, a történészek kétségbe vonják, hogy a hivatalos előírásokat mennyire tartották be az emberek, hiszen gyakorlatilag alig maradt volna idejük, lehetőségük az együttlétre és a gyermeknemzésre, ha mindent szigorúan figyelembe vesznek.
Milyen volt a honfoglaló magyarok szexuális élete? Nem igazán voltak tabuk és szabályok
A honfoglaló magyarok felfogását és szexualitását minden tekintetben a nyitottság jellemezte: nemcsak a meztelen test látványa, de a szex is természetes volt számukra.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.