- Én szeretnék gyereket, de a párom még nem
Nem értetek egyet a pároddal? Ez a négy szempont segíthet, hogy tisztán láthass a gyerekkérdésben.
Előfordulhat, hogy te lélekben már felkészültél a szülői szerepre, a társad viszont el sem tudja képzelni a családalapítást. Vajon mi a legjobb taktika: a határozott követelőzés, avagy a türelmes kivárás?
Mi minden húzódhat meg egy ilyen fontos döntés hátterében? Netán még a kapcsolatotok is mérlegre kerülhet? Négy fontos szempont, hogy tisztán láthass a gyerekkérdésben.
A jövő benned van
Szögezzük le mindjárt az elején: az utódok többsége nem pontos tervek szerint, nem is a legmegfelelőbb pillanatban, és általában nem tökéletes körülmények közé jön a világra.
Vagyis a gyerekvállalás sokkal inkább természetes történés, mint szükséges feladat. És ha a leendő szülők biztosak magukban, a párkapcsolatukban, akkor - körülmények ide vagy oda - fel sem merül bennük, hogy ne adnának életet egy közös gyereknek. Így optimális esetben az egymás iránti elköteleződésben eleve benne van a család lehetősége.
Kivéve persze, ha nem figyelünk oda azokra a jelenre, amelyekkel a kiválasztott társunk már az első pillanattól kezdve üzen.
Ha ugyanis nem szívesen tervezget veled, mindig a jelenére koncentrál, elkerül tehát minden olyan témát, ami hosszú távra vonatkozna, valami miatt nem mer előre nézni. Talán egy különös tudattalan félelem mozgatja a lelke legmélyén, ami bizony akár a gyerekvállalásotokra is veszélyt jelenthet.
Furcsa érzések a mélyből
A családállítás módszere épp arra jött rá, hogy bizonyos döntéseket családi mintáknak, tapasztalásoknak rendelünk alá az életükben. Ha, mondjuk, több nő - anya, nagymama, dédnagymama… - is elvesztett gyerekeket az adott családban, a lány megpróbálhatja megúszni azt a fájdalmat, amit a felmenői átéltek, sőt, netán az egész életüket befolyásolta. Tudatosan biztos benne, hogy majd belőle is anya lesz egyszer, ám tudattalanul jól kitolja ezt a határidőt, hogy biztonságban lehessen. Amennyiben nem esem teherbe, nem veszíthetem el a gyerekemet - ez mozgatja a lelke legmélyén.
Akárhányszor rákérdez tehát a párja a családalapításra, ez a védekező mechanizmus kapcsol be a lánynál, és rögtön talál maga számára is hihető magyarázatot arra, miért nem kell még a szüléssel sietnie. A férfiak ugyanígy lehetnek rejtett lelki csapdában. Nem volt ideális a gyerekkoruk, ezért elodázzák az apává válásukat, nehogy ugyanannak tegyék ki a saját gyerekeiket, mint amitől ők szenvedtek. Vagy épp ellenkezőleg, mindent megkaptak a szüleiktől, így addig nem mernek gyereket vállalni, amíg ők nem képesek hasonló körülményeket teremteni saját születendő utódaiknak.
Az átverés hatalma
Természetesen lehet ennél kézzelfoghatóbb oka is annak, hogy egy pár nehezen jut egyezségre a gyerekvállalást illetően. A jelen társadalmi körülmények, megfűszerezve a világválság hatásaival, sokakat ejtenek félelembe a saját életüket, fennmaradásukat illetően. Akad bizony, aki nem bízik magában, nem hisz abban, hogy képes lesz fennmaradni az egyre nehezedő kihívások közepette. Így el sem tudja képzelni, hogy még valaki másért is felelősséget vállaljon.
Ha minden összeomlik
Ha úgy érzed, nincs kiút, a családállítás segíthet helyrehozni a dolgokat. Nézd meg a videót!
A családállítás módszere ilyenkor is jól jöhet, hiszen a segítségével feltárhatók, megmutathatók az illető erőforrásai, és fókuszba kerülhet az életcélja is. Ebből nagyon sok erőt meríthet, ami képessé teheti őt fontos döntések meghozatalára. Még mindig nem biztos persze, hogy épp a szülői szerep mellett dönt majd.
De nem kényszeríthetsz senkit gyerekvállalásra - ha ugyanis megvezeted őt, annak mindig nagy ára van, és elvész a párkapcsolatok legfontosabb alapköve, a feltételek nélküli bizalom is -, legfeljebb azt mérlegelheted, együtt maradsz-e az illetővel akkor is, ha ő soha nem jut el oda, hogy bővíteni szeretné a családotokat.
Együtt mindörökre
Egyetlen célravezető lehetőséged magad, az őszinteség. Ne hallgasd el a párod elől, hogy te mire vágysz, hol tartasz. Aztán engedd meg neki, hogy elmondhassa a saját nézőpontját. Az a legjobb taktika tehát, ha világosan közlöd, te mit szeretnél, és mit vársz el tőle. Utána adj neki időt, hogy megfontolhassa mindezt. Ez teszi lehetővé, hogy valódi társaddá váljon.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ebben a köztes időben neked is van esélyed az őszinte lelki leltározásra. Tényleg vele szeretnél családot alapítani? Ne felejtsd el, hogy a gyerekeitek az unokáitokban, dédunokáitokban még a halálotok után is összekötnek majd benneteket.
OLVASD EL EZT IS!
- támogatás
- állami támogatás
Ennyibe kerül a gyerekvállalás Magyarországon
- barátok közt
- domokos lászló