Ez a különbség az introvertáltság és az elkerülő személyiségzavar között - Sokan összetévesztik őket, pedig nem szabadna

Az elkerülő személyiségzavar tünetei hasonlíthatnak az introvertált személyiség jellemzőire. Előbbi azonban komoly problémákat okozhat.

Az elkerülő személyiségzavar
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A személyiségzavar a belső élmények és a viselkedés olyan átfogó, tartós és rugalmatlan mintája, amely jelentősen eltér az egyént körülvevő környezet és kultúra elvárásaitól. Az introvertáltság pedig egy személyiségtípus, ami egy olyan egyént takar, aki belső világára és gondolataira összpontosít, és energiáját a magányos vagy csendes tevékenységekből nyeri.

Az elkerülő személyiségzavar nagyon hasonlíthat hozzá, ám nem szabad összetéveszteni a kettőt, mert ez esetében sokkal komolyabb problémáról van szó. Olyanról, ami az ember egész életére negatív hatással van.

Az elkerülő személyiségzavar tünetei

Az elkerülő - vagyis averzív - személyiségzavar a szorongásos személyiségzavarok csoportjába tartozik. Aki ebben szenved, az nemcsak befelé forduló, visszahúzódó ember, akit lefárasztanak a szociális interakciók, és az egyedüllét tölti fel, hanem arról, hogy egyenesen kerüli a társas kapcsolatot, és fél ezektől, a társas érintkezéstől, valamint a bensőséges, bizalmas viszonyoktól is.

Az ebben szenvedőkre jellemző a halogató magatartás, a túlérzékenység, az erős szorongások, és az is, hogy mindentől, mindenkitől tartanak, és még lényegtelen apróságoktól is félnek. Nagyon könnyen zavarba jönnek, állandó kisebbségi érzések gyötrik őket, rettegnek a visszautasítástól, a kritikától vagy a megalázástól, mindezek miatt pedig egyre visszahúzódóbbá válnak, egyre jobban kerülik a társas érintkezést.

Gátlásosak, alacsony az önbizalmuk, az önértékelésük, társas helyzetekben szélsőségesen gátoltak, kerülik az interperszonális kontaktusokat, állandóan attól tartanak, hogy idegeskedésük lehetetlen helyzetekbe sodorja őket. Annak ellenére, hogy alapvetően igényelnék a baráti és romantikus kapcsolatokat, ezek általában hiányoznak az életükből személyiségzavaruk miatt, így gyakran válnak magányossá, és depresszió is könnyen kialakulhat náluk. A magány mértékének csökkentése céljából sokszor a belső fantázia- és képzeletvilágukba menekülnek.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A folyamatos szorongás, félelem és aggódás nemcsak a kapcsolataikat, hanem az életük minden részét, például a karrierjüket és alapvetően a minennapjaikat is erősen befolyásolja. 

Okai és kezelése

Az alacsonyabb rendűség és az alkalmatlanság érzése már gyermekkorban is megmutatkozhat az érintetthez közel álló vagy számára fontos személy vagy személyek kritikus, elutasító magatartása miatt. Ezek általában a szülők vagy más közeli családtagok. Az illető fél attól, hogy a gyermekkorban megélt negatív élmények felnőttként is megismétlődnek, ezért igyekszik inkább minden olyan szituációt, interakciót elkerülni, ahol ez megtörténhet.

Az elkerülő személyiségzavart bizonyos pszichés betegségek - például a depresszió, szociális fóbia és szorongás - kísérhetik, és fel is erősíthetik, de kialakulhat alkohol- vagy drogfüggőség is a betegség következtében. 

A diagnosztizálás pszichiáter feladata, a kezelések közül pedig a pszichoterápia, a kognitív viselkedésterápia lehetnek a leghatékonyabbak. Szakorvos feladata, hogy szükség van-e gyógyszerszedésre is - főleg akkor, ha már a szorongás vagy a depresszió is kialakult.

Az introvertált emberek 8 legjellemzőbb mozdulata - Már az első találkozáskor felismerheted őket

Az introvertált emberek mozdulatai mások, mint az extrovertáltaké. Így viselkednek társaságban.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük