Így zajlik le a férfiaknál a változókor - Az andropauza akár 15 évig is eltarthat
Nem csak a nőket érinti a változókor, a férfiaknak szintén meg kell küzdeniük a hormonváltozás okozta tünetekkel.
Köztudott, hogy a menopauza minden ötven év feletti nőt elér, és komoly testi-lelki változásokkal jár. Arról azonban kevesebben beszélnek, hogy van "férfiklimax" is, lefolyása azonban lassabb, és kevésbé észrevehető.
A változókor a férfiak hormonszintjét is megingatja, ilyenkor ugyanis a tesztoszteronszint elkezd csökkenni. A herékben termelődő tesztoszteron felelős a nemi vágyért, a pubertáskori változásokért, a mentális és fizikai energiáért és az izomtömegért is.
Így zajlik le a "férfiklimax"
Az andropauza jellemzően az ötven pluszos férfiakat érinti, a menopauzánál azonban jelentősen tovább tart, körülbelül 60-70 éves kor körül ér véget. A férfiklimax nem érint minden férfit, egyesek ugyanis még idősebb korukban is elegendő tesztoszteront termelnek, így a változás nem észrevehető.
A férfihormon csökkenésével a női hormonok kerülnek előtérbe, az egyensúly tehát eltolódik. A tesztoszteronszint egyébként már a férfi életkorának korai szakaszában is csökken, azonban ez ötven alatt csupán évente körülbelül 2 százalékot tesz ki, így nem észrevehető.
Ilyen tünetekkel jár
Az andropauza - ellentétben a női változókorral - nem jár a reproduktív szervek teljes leállásával, egyéb tünetei azonban hasonlítanak a női klimaxéhoz:
- csökkenő nemi vágy, szexuális problémák
- kevesebb energia, fáradékonyság
- ingerlékenység, hangulatingadozások
- alvászavarok
- hízás, deréktáji súlygyarapodás
- nagy fokú izzadás
- csökkenő sportteljesítmény és izomerő
- mogorvaság, lehangoltság
- depresszió
- önértékelési problémák
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A tünetekért gyakran életmódbeli tényezők, pszichológiai problémák felelősek. A merevedési zavarok, a nemi vágy elvesztése és a hangulatingadozások fakadhatnak stresszből és szorongásból. Emellett az alváshiány, a rossz táplálkozás, a testmozgás hiánya, a túl sok alkohol és a dohányzás is felerősítheti a férfiklimax velejáróit.
Így csökkenthetők a tünetek
A tesztoszteronpótlás megoldást jelenthet, azonban jelentősen növelheti a stroke, a prosztatarák és a májkárosodás kockázatát, ezért nem ajánlott. Az alkohol és a grapefruit felejtős, ugyanis az aromatáz enzimek a tesztoszteront ösztrogénné alakítják át. A tesztoszterontermelést serkenti a rendszeres edzés, a cink, a C- és E-vitaminok. A libidót helyreállíthatja az L-arginin, illetve a szójatermékek és az alacsony zsírtartalmú ételek.
Mindezek mellett érdemes konzultálni az orvossal és bátran elmondani a panaszokat akkor is, ha kellemetlen azokról beszélni. Az esetek nagy részében a tünetek életmódváltással kordában tarthatók, szélsőséges esetekben hormonpótlást is javasolhat a szakember.
Így mutatja ki szeretetét az introvertált férfi - 5 jel, hogy odavan érted
Létezik szerelem a rózsaszirmokon és a gyertyafényes vacsorán túl is.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- önző
- személyiségzavar