A magyar filmest gyászolja a szakma! Életének 79. évében elhunyt Sipos András rendező
Meghalt Sipos András rendező.
Meghalt Sipos András Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró - tudatta ma délután a Magyar Filmművészek Szövetsége.
2015. április 13-án, hétfőn, életének 79. évében hunyt el. Több mint egy évtizeden át Jancsó Miklós munkatársa volt.
Elsősorban dokumentumfilmjeiről ismert
Sipos András 1936. december 11-én született Budapesten. 1958-tól a Színház- és Filmművészeti Főiskola hallgatója volt.
1963-tól a Magyar Televízióban előbb asszisztensként, majd rendezőként dolgozott. 1975-ben a Mafilmnél helyezkedett el asszisztensként. 12 évig Jancsó Miklós munkatársa volt.
1988-tól újra rendezőként dolgozott. A Duna Televíziónál helyezkedett el, szerkesztő-rendezőként számos műsort, dokumentumfilmet jegyzett. 2001-től nyugdíjas rendezőként dolgozott tovább.
Sipos András elsősorban dokumentumfilmjeivel vált ismertté, amelyek három fő témakörből merítettek. Több munkájában foglalkozott a Viharsarok lakóinak életével és konfliktusaival. Az 1989-es Statárium három, kulákok elleni koncepciós pert mutat be az ötvenes évekből, a majdnem tíz évvel később készült Hazátlanok pedig a tótkomlósi szlovákok kitelepítésének állított emléket.
Szintén több filmjében foglalkozott a zsidóság múltjával és jelenével. Az 1990-es Viszontlátás a náci Németországba kényszermunkára hurcolt asszonyok sorsát mutatja be, az 1991-es Röppentyűben pedig a vészkorszakot túlélt nagyszülők leszármazottain, unokáin keresztül beszél azokról a tudat mélyén rejtőző apró emlékekről, amelyek még további nemzedékek sorsát határozzák meg. Az Igazakban mentők és megmentettek találkozását, a mentés történetét mutatja be. Az 1994-es Alija az egykori szovjet zsidók kivándorlását és letelepedését mutatja be.
Munkáinak harmadik nagyobb csoportja a portréfilmeket öleli fel. Többek között Szabó István filmrendezőről és Hernádi Gyula Kossuth-díjas íróról-forgatókönyvíróról is készített filmet.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Fotó: www.wikipédia.hu
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.