Megszületett Palácsik-Ráthonyi Tímea kisfia: csodaként éli meg, hogy második gyermekével várandós
Palácsik-Ráthonyi Tímea a Femina exkluzív interjújában mesélt az anyává válás rögös útjáról: kisfiának béranya adott életet, és közben az ő szíve alatt is egy új élet növekszik.

Már kislányként beleképzelhetjük magunkat az anyukaszerepbe: úgy bánunk a játék babáinkkal, mintha az anyukájuk lennénk, úgy ringatjuk őket, mintha csak egy újszülöttet tartanánk a karunkban. Palácsik-Ráthonyi Tímeában hamar megfogalmazódott a gondolat, egyszer szeretne gyermeket, sőt olyan jól tudott kapcsolódni a kicsikhez, hogy óvónőnek vagy tanítónőnek készült.
Mindig is őszintén vállalta a nyilvánosság előtt, hogy számára a gyermekvállalás küzdelmes utat jelent. Ő az élő példa rá, hogy sosem szabad feladni a reményt, mert az álmok igenis valóra válhatnak. A Femina exkluzív interjújában mesélt arról a csodáról, melyet férjével élnek át: édesanyává és apukává váltak, béranya segítségével megszületett a kisfiuk, és hamarosan kétszeres szülők lesznek, ugyanis Palácsik-Ráthonyi Tímea gyermeket hord a szíve alatt. Őszintén mesélt arról, mennyi nehézséggel küzdött meg, illetve hogyan éli meg az anyaság és a babavárás örömeit.
Palácsik-Ráthonyi Tímea gyermeke megszületett, a másodikkal várandós
– Mindig imádtam a gyerekeket, és ez kölcsönös volt. Régen óvónő vagy tanítónő szerettem volna lenni. Elvégeztem a dadaképzőt is a közgazdasági egyetem után, mert magánovit szerettem volna nyitni. A húgom 11 és fél évvel fiatalabb nálam, és gyakorlatilag úgy kezeltem, mintha én lennék az „anyukája”. Tisztába tettem, magamra kötöttem és vigyáztam rá, jobban, mint bárki más.

– Igazából 34 éves koromig nem foglalkoztam az anyaság gondolatával, de Andy nagyon szeretett volna egy kisbabát, így Amerikában megtettük a szükséges lépéseket egy lombikhoz. Már akkor jelezte az orvos, hogy figyeljek oda, mert korai petefészek-kimerülésem van. Már megvolt az időpontunk, 2019 februárjában történt volna meg a beültetés, de sajnos Andy januárban meghalt.
Pár éve az első kudarc, az első sikertelen lombik után szinte görcsösen ragaszkodtam hozzá, hogy minél előbb anyává váljak.
Őt és férjét, Ráthonyi Zoltánt is megterhelte az elmúlt pár év fizikailag és lelkileg egyaránt. Palácsik-Ráthonyi Tímea 15 hormonstimuláción és 17 műtéten van túl, emellett sok stressz érte a megörökölt cégek kapcsán, rengeteg emberi gonoszsággal is szembesült.
– Már szinte minden barátnőmnek kisbabája volt, csak nekem nem. Folyamatosan emésztettem magamat, és tucatszámra vásároltam az ovulációs teszteket. Amikor hét és fél hetesen elvetéltem, mert a baba szíve megállt, azt hittem, nincs tovább. Egy évvel később ismét teherbe estem természetes úton, de sajnos a baba nem volt egészséges, úgyhogy többet nem is próbálkoztunk a természetes fogantatással.
A közösségi médiából erőt tudott meríteni, a jótanácsok mellett kedves, biztató leveleket, praktikákról szóló üzeneteket kapott. Így szembesült azzal, rengeteg a sorstársa a világban, mennyire sokan küzdenek endometriózissal, meddőséggel – rengeteg nála sokkal fiatalabb nő is.
Templomba jártam, imádkoztam, emellett nagyon sokat olvastam, tulajdonképpen a saját magam szakértője lettem, és hittem a biológiában, továbbá egy kis angyali szerencsében.
- Az is erőt adott, amikor megtudtam, hogy három negyven feletti, magyar sztár is kisbabát vár. Hittem, hogy talán nekem is sikerülhet. Tornóczky Anitával és Csézyvel leveleztem is, akik hasznos tanácsokkal láttak el.

– Szinte minden praktikát kipróbáltam: COQ10, egészséges ételek, folsav, mozgás, akupunktúra, talpreflexológia, NAD-infúzió, vitaminok, teák, étrend-kiegészítők, ricinusolaj-pakolás… De sajnos szembesített az orvos, hogy az endometriózis és a korom miatt tízből talán egy egészséges petesejtem van, és a beültetés sikeres kimenetele igen alacsony, valamint kezdtem átlépni az előmenopauzába, elfogytak a petesejtek, hőhullámok törtek rám és összevissza jött meg a ciklusom. Teljesen kimerültem.
– Amikor már úgy éreztem, hogy végre készen állok egy embrió beültetésére, az orvos szembesített vele, hogy méhpolipom van, amit meg kell műteni. Mivel nagyon kevés embriónk maradt, béranyát javasolt, hogy többet ne kockáztassunk, több sikertelen beültetés után, mert egy nő, aki már szült, nincs endometriózisa, a fiatal szervezetével 60-70 százalék eséllyel indul, míg én 30-40 százalék eséllyel. Nekem csaknem fél évre volt szükségem, hogy ismét felépüljek. Minden lombik nagyon sok idő és hosszú folyamat. Több petesejtleszívást törölni kellett, mert egyszerűen a hormonok már nem hatottak.
Palácsik-Ráthonyi Tímea nem titkolja, először hallani sem akart arról, hogy béranya hozza világra a gyermekét, mert ő maga szerette volna kihordani, érezni és szoptatni a babát, de egészségügyi okok miatt ezt az utat ajánlotta az orvosa. Végül az első beültetés a fiatal béranyánál sem járt sikerrel.

– Nagyon nehéz, áldozatokkal teli út volt, mire megfogant a kisbabánk, de békét találtam abban a tudatban, hogy ez a legbiztonságosabb út, és a kisbabánk a legjobb esélyt kapja az élethez a béranyaságon keresztül, és ez az, ami egy igazi édesanya számára a legfontosabb.
Testileg és lelkileg is fel kellett vérteznie magát, és mára számos tanulságot vont le az elmúlt években történtekből, ő is hasznos tanácsokkal tud szolgálni a hasonló élethelyzetben lévő nőknek.
Visszagondolva, több időt kellett volna hagynom a szervezetemnek, hogy regenerálódjon, de görcsösen hajtottam, hogy ne fussak ki teljesen az időből.
- Nehéz volt elengedni a vágyat, hogy megtapasztaljam a terhességet. A legutóbbi sikertelen beavatkozás után fél évig nem hormonoztam, aztán az orvosom tanácsára elkezdtem egy hathetes Lupron-kúrát, ami megküzd az endometriózissal, majd Svájcba utaztam, hogy az autoimmun betegségemet kezeljék. Egy kedves, 45 éves, amerikai nő, aki hasonló egészségügyi gondokkal küzdött, az Alan Beer Reprodukciós Immunterápia-központot ajánlotta, és ez volt a kulcs. Először le kellett győznöm a szervezetemben lévő gyulladást.
Pajzsmirigygyógyszert szedett és IVIG-infúziót kapott, vérhígítót kellett beadnia magának az embrióbeültetés előtt. Az orvosok nem sok jóval kecsegtették, az utolsó embrió beültetése mégis sikeres lett.
– Mivel nagyon magas volt az ölősejtjeim száma, így a szervezetem megtámadta a beültetett embriót. Megpróbáltam több napig ágyban maradni, és csoda történt, sikerült a beágyazódás, ráadásul ez a megmaradt embrió nem volt olyan jó minőségű, de mégis sikerült, pedig az orvos majdnem törölte a beültetést, mivel a méhnyálkahártya épp a határértékén volt.
Semmiképp nem szabad feladni, látjátok, nekem is csak sikerült valahogy 42 évesen.
- De mindenképp azt javaslom, hogy ha lehetséges, minél korábban kezdjék el a családalapítást, de legalábbis a lányok fagyasszák le a petesejtjeiket, amit akár 10 év múlva is felhasználhatnak. Viszont kalkulálni kell azzal is, hogy sok megsérül a fagyasztás során, és ne felejtsük el, hogy ebből még egészséges embriót kell gyártani! Minden szervezet más, és különböző terápia szükséges, de lombiknál én sem gondoltam volna, hogy ennyi múlik az immunrendszer és a pajzsmirigy működésén.
– Amerikában genetikailag bevizsgálják az embriókat, és a nemet is előre megmondják. Sajnos jelenleg Magyarországon nincs genetikai bevizsgálás és beteg/kromoszóma-rendellenes embriókat is beültetnek, amik valószínűleg megállnak a fejlődésben. Ez borzasztó egy édesanya számára! Hiszen ha egészséges embriókat ültetnek be, akkor is tíz beültetésből körülbelül egy-kettő-három jár sikerrel. Az anyukákat felesleges hormonkezelésnek teszik ki, és ne felejtsük el, hogy a szintetikus ösztrogéntabletta szedése megnöveli a mellrák kockázatát is. Ha rajtam múlna, gyökeresen megreformálnám otthon a lombikprogramok gyakorlatát.

Új fejezet kezdődött az életében, kisfiával nap mint nap megtapasztalja az anyaság örömeit és kihívásait, ezzel párhuzamosan a babavárás pillanatait is megéli.
Milyen érzés volt először a karomban tartani a gyermekemet? Egy csoda! Istentől a legnagyobb ajándékot kaptuk!
- A férjemet, Zolit láttam benne, mintha újszülöttként visszakaptam volna. Ahogy a kisbabánk ránk nézett, egyből éreztük a köteléket. A férjemmel mindketten nagyon meghatódtunk és úsztunk a boldogságban. Alig aludtunk, állandóan a kisbaba légzését figyeltük.
– A várandósságom első 12 hetében mindennap nagyon izgultam, hogy biztosan megmarad-e a baba, ne történjen semmi baj. Minden ultrahang előtt majd kiugrott a szívem!
Önfeledten örülni viszont csak akkor fogok igazán, ha már a karomban tarthatom őt is.
– Jelenleg a legnagyobb kihívás, hogy a kisfiamnak sokszor fáj a hasa a tápszertől és a tejbankból vásárolt anyatejtől. Megviseli a lelkemet, amikor sír, és hogy nem tudom szoptatni. Nagy pocakkal emelgetni is már egyre nehezebb, pedig imádja, ha a karomban járkálok vele, szinte csak így tud elaludni.
A testvéri kötelékek szinte eltéphetetlenek. Palácsik-Ráthonyi Tímea és a húga között 11 és fél esztendő a korkülönbség. Az ő gyermekei között csupán fél év lesz.
– Szinte ikrek lesznek. Remélem, jó testvérekként majd szépen eljátszanak egymással, és nem lesz köztük testvérféltékenység. Az biztos, hogy mire világra hozom a második kisbabánkat, addigra profi leszek, mert a kisfiamnál mindent megtanulok az újszülöttekről.
A cikkben szereplő fotókat Palácsik-Ráthonyi Tímea engedélyével közöltük le. Felhasználásuk tilos, jogi következményeket von maga után.
Fotók: Oxana Alex
- sztár
- palácsik-ráthonyi-tímea
- gyermek
- interjú
- vallomás
- terhes
- sztárok anyaként
- palácsik tímea
- vajna tímea
- Hazai sztár