Máris fanyalognak a magyarok Mundruczó filmjén - Szétszedik a kommentelők

Mundruczó Kornél új filmje, a Fehér Isten sokaknak nem jön be.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az mindig örvendetes hír, hogy ha egy hazánkfiára felfigyelnek külföldön is - és most a filmes világ egyértelműen Mundruczó Kornél nevétől hangos. Bár míg a külföldi sajtó pozitívan nyilatkozik róla, addig a magyarok többsége leginkább kritikákat fogalmaz meg - mindezt úgy, hogy utóbbiak pusztán egy percnyi előzetest láttak belőle.

Mundruczó Kornél és a film egyik gyerekszereplője, Psotta Zsófia

Mint ismeretes, a magyar rendező sorrendben hatodik filmjével, a Fehér Istennel szinte az utolsó pillanatban került be a 2014-es cannes-i filmfesztivál Un Certain Regard szekciójába.

Ez írták a Fehér Istenről külföldön

Hogy érdemes volt a beválogatásra, mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a fesztiválon azóta bemutatott thrillert - amely egyébként egy kislány és egy kutya barátságát meséli el egy ellenutópisztikus világban - a kritikusok szinte az egekig magasztalták.

A külföldi neves lapok, mint a Guardian, a Variety vagy éppen a Hollywood Reporter szakírói egyöntetűen azon a véleményen vannak, hogy még ha akadnak is apróbb hibái az alkotásnak, akkor is mindenképpen érdemes a nézők figyelmébe ajánlani.

A Guardian filmkritikusa, Peter Bradshaw úgy véli, a történetvezetés és a képi megoldások több helyütt a legnagyobb klasszikusokat - Hitchcock Madarakját vagy a Spartacust - idézik, csak éppen itt kutyák a főszereplők. Az üzenet pedig, hogy az ebek tulajdonképpen az embereket szimbolizálják, teljes mértékben átjön.

- A Fehér Isten a hatalmi viszonyok szatírája, ahol végül az alacsonyabb rangú kerekedik felül. A filmnek jó a szimata, és van benne egyfajta harapós él, amit Mundruczó korábbi műveiből hiányoltam. Távolról a Majmok bolygójára is emlékeztet: a porig rombolt Budapestnek már csak egy Szabadság-szoborra lenne szüksége, ami félig kikandikál az aszfaltból - írta.

- A Fehér Isten egyszerű, de elegáns metaforája a faji és osztályelnyomásnak, amikor is a néhány kiválasztott ellenében kitaszított tömegek összefognak és együttesen lépnek fel az elnyomás ellen - jegyzi meg Guy Lodge, a Variety szerzője, aki kritikájában kiemeli a remek technikai megoldásokat is, valamint külön dicséretet intéz a kutyaidomárhoz, Teresa Ann Millerhez, aki bravúros munkát végzett a filmben szereplő több száz kutyával.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

A Hollywood Reporter kritikusa, Stephen Dalton szerint a Fehér Isten valahol félúton van egy kiváló közönségfilm és a szűkebb rétegeknek szóló nyilatkozatfilm között. Ugyanakkor szerinte az emberszereplők jeleneteit le kellett volna rövidíteni, hogy az állatokra még jobban lehessen fókuszálni. Bár részéről is nagy tapsot érdemel az állatidomár, de éppen ez a tény, hogy valódi állatok szerepeltek a filmben, egyúttal csökkenti a potenciális veszélyérzetet, és kevésbé hat ijesztően a nézőkre.

Szétszedik a magyarok, megy a fanyalgás

Amilyen pozitív a film fogadtatása külföldön, hazánkban máris sokan fanyalognak - vagy legalábbis a fanyalgók ragadnak inkább billentyűzetet, hogy megfogalmazzák, mit gondolnak. A Youtube-ra is felkerült előzetes alatt, illetve a forgalmazó Intercom Facebook-oldalán nem egy elmarasztaló bejegyzés került már ki, amit a 74 másodperces trailer láttán írtak meg a hozzászólók.

"Vicc kategória", "Jézusom...", "Hát ööö...", "ez szar" "- egyesek eddig jutottak a kritikáikkal. Ám volt, aki bővebb lére eresztette vaskos mondanivalóját: "Miért nem Cézár a kutya neve? A Rex után ez az egyik legnépszerűbb kutyanév magyarországon. Ha már ilyen low-budget film, és ekkorát mernek koppintani (ami jó poén amúgy), akkor miért nem mentek tovább?" - írta valaki a Youtube-on.

Van, akinek nem a kutya nevével, hanem a szerepeltetésével akad gondja: "állatokra lőnek benne! köszönöm, ennyi elég is volt...", "Hogy lehet olyan filmet csinálni amiben egy kutyát is meggyilkolnak.. Undorito" - problémáztak a Facebookon.

"Ezek a hangok és vágások valami szörnyűek. Az oké hogy érezni hogy magyar film, de bakker ez már vicc. De hátha :)" - tette hozzá egy kommentelő, némi reménykedéssel zárva a hozzászólását.

Szerencsére azért akadnak olyanok is, akiknek nagyon tetszik az előzetes, örülnek Mundruczó sikerének, és kíváncsian várják a filmet a mozikba - bár sajnálatos, hogy a többiek esélyt sem akarnak adni a filmnek. Aki szintén úgy gondolja, mint az egyik hozzászóló, hogy "Ez tuti megnézős lesz", annak nem kell sokat várnia: a Fehér Isten június 12-én kerül Magyarországon a nagyközönség elé.

Fotók: Intercom

Ezt is szeretjük