Ismerd meg a frissen megválasztott nemzet színészét! Ezt érdemes tudni Kóti Árpádról
Kóti Árpád debreceni színművész lett az új nemzet színésze.
Kóti Árpádot, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház művészét választották a nemzet színészének hétfőn Budapesten, a november 7-én elhunyt Gera Zoltán helyére.
A Nemzet Színésze cím annak adományozható, aki fő- vagy epizódszerepekben kimagasló teljesítményt nyújtott; betöltötte a 62. életévét; 40 évet a színészi pályán vagy legalább 20 évadot - évadonként legalább egy szerepben - a Nemzeti Színház színpadán töltött.
A frissen megválasztott nemzet színésze
Kóti Árpádnak két egykori színművészetis osztálytársa, Törőcsik Mari és Bodrogi Gyula gratulált tegnap elsőként, majd sorra vette át a telefont Tordy Géza, Molnár Piroska, Haumann Péter és Király Levente.
Mint nyilatkozta, nagyon meglepődött, idén már másodszor, miután március 15-én több mint öt évtizedes kimagasló színészi teljesítményéért Kossuth-díjat kapott.
A Nemzeti Színház közlése szerint hétfő délután félórás tanácskozás után hozták meg döntésüket a nemzet színészei. Az elismerést a Nemzeti Színház egyik előadása előtt adják majd át Kóti Árpádnak.
A nemzet színésze címet a nemzeti színjátszás élő művészei közül azok kaphatják meg, akik a magyar nyelv ápolása, a nemzeti irodalom tolmácsolása, a magyar színművészet, a nemzeti színjátszás fejlesztése, népszerűsítése során kimagasló érdemeket szereztek.
Halálig szól, egyszerre legfeljebb 12-en viselhetik, és életük végéig részesülnek a jelenleg havonta nettó 630 ezer forint juttatásban. Ha a cím egy viselője elhalálozik, a megüresedett helyre a cím többi birtokosa egyhangú szavazással tehet javaslatot.
A debreceni Csokonai Nemzeti Színház örökös tagja
Kóti Árpád 1934-ben Bucsán született. A színművészeti mellett a Testnevelési Főiskolára és a soproni erdőmérnöki karra is jelentkezett. Mindhárom helyre felvették, végül a színművészetit választotta, amelynek úgy lett a hallgatója, hogy előtte egyetlen színházi előadást sem látott.
A színművészeti főiskolán 1958-ban végzett. Még ebben az évben a békéscsabai Jókai Színházban mutatkozott be a színpadon, ezt követően az egri, a veszprémi, majd a szolnoki színházhoz szerződött.
A debreceni színháznak 1963-tól tagja, címszerepet alakított többek között a Ványa bácsi, a Lear király, a Dundo Maroje és az Én, Károli Gáspár című előadásban.
Művészi pályája elismeréseként 1978-ban Jászai Mari-díjat kapott, 1985-ben érdemes művész, 2001-ben kiváló művész lett, 1995-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend kiskeresztjével tüntették ki, 2014-ben pedig Kossuth-díjat kapott. 2002-ben a Pécsi Országos Színházi Találkozón a legjobb epizódszereplő díját kapta meg.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
OLVASD EL EZT IS!
- meghalt
- balikó tamás
Szívrohamban halt meg az este a magyar színész! Mindössze 56 éves volt Balikó Tamás
- gera zoltán
- meghalt