Ezért töltött 9 hónapot börtönben Gera Zoltán - A színészlegendának nem kegyelmezett a bíróság

A nemzet színésze nem törődött bele, hogy nem engedték tanulni.

Ezért töltött 9 hónapot börtönben Gera Zoltán - A színészlegendának nem kegyelmezett a bíróság
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Gera Zoltán színházi karrierje 1939-ben kezdődött a budapesti Belvárosi Színházban, 1943-ban pedig első filmszerepét is megkapta. 

Harmadjára vették fel a főiskolára

Habár már számos alakítás volt a háta mögött, 1947-ben háromszori próbálkozás után vették csak fel végül a Színház- és Filmművészeti Főiskolára, ahol három évvel később szerezte meg diplomáját.

Ugyanebben az időszakban a British Councilban tanult meg angolul, hogy szakmai tudását később külföldön is elmélyítse. Hazánk színészlegendája a hatvanas évek elejére már számtalan alkalommal bizonyította kivételes tehetségét, többek között olyan filmekben, mint az Édes Anna, a Bakaruhában vagy a Külvárosi legenda.

1964-ben Gera Zoltán úgy döntött, hogy jelentkezik a 20. század egyik legnagyobb angol színésze, John Gilgaud 12 napos londoni Shakespeare-tanfolyamára, ám ehhez érvényes útlevélre lett volna szüksége.

A Vígszínház igazgatója azonban nem támogatta útlevélkérelmét, mire Gera Zoltán egy kendőzetlen levelet írt a kurzust szervező brit drámaírók szövetségének, amiben tájékoztatta őket a csúfos döntésről. 

Nem tudta, hogy lehallgatják

Egy dologgal azonban nem volt tisztában: akkoriban már jó ideje lehallgatták telefonjait, és a postáját is felbontották. Azonnal bíróság elé állították, ahol nem kegyelmeztek neki: kilenc hónap börtönbüntetésre ítélték államellenes izgatás vádjában.

Gera Zoltán 1966-ban szabadult, karrierje pedig továbbra is felfelé ívelt. Munkássága elismeréseként 2013-ban Kossuth-díjat vehetett át, a Nemzet Színésze címet pedig egy évvel később kapta meg. Gera Zoltán 2014 novemberében hunyt el 83 éves korában.

Boomerek és Zoomerek - Miért nehéz a generációk közötti kommunikáció?

Steigervald Krisztián generációkutató a Femina Klub áprilisi előadásán arra keresi a választ, hogyan érthetjük meg egymás világát, hogy a különbözőségek helyett a kapcsolódási pontokra koncentráljunk. Hogyan lehet megtalálni a közös nyelvet a digitális bennszülöttek és az analóg világban felnőttek között? Milyen eszközökkel segíthetjük elő az együttműködést, és hogyan tanulhatnak a generációk egymástól, ahelyett hogy egymás ellen dolgoznának?

 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. február 19. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ezt is szeretjük