Friss! Elhunyt Dargay Attila, a Vuk alkotója
Dargay Attila nevéhez olyan mesék fűződnek, mint a Ludas Matyi, a Szaffi vagy Az erdő kapitánya.
2009. október 20-án, kedden, életének 83. évében elhunyt Dargay Attila animációsfilm-rendező, adta hírül a Magyar Filmművészek Szövetsége.
Dargay Attila 1927. június 20-án született Mezőnyéken. 1948-ban végzett a Képzőművészeti Főiskolán, 1951-ben pedig a Nemzeti Színház díszletfestőjeként dolgozott.
Ezt követően fordult a rajzfilmgyártás felé: 1951 és 1954 között gyakornok, 1954 és 1957 között tervező volt, majd 1957-től rendezőként tevékenykedett a Pannónia Filmstúdiónál.
A magyar animációs film mestere volt
Habár első munkája, az 1959-es Ne hagyd magad, emberke! és az 1973-ban forgatott Variációk egy sárkányra felnőttek számára készült, népszerűségét elsősorban gyermekeknek szóló egész estés rajzfilmjeinek köszönheti.
Nevéhez olyan, ma már klasszikusnak számító munkák fűződnek, mint az 1976-os Ludas Matyi, az 1981-es Vuk, az 1984-es Szaffi és az 1987-es Az erdő kapitánya.
Képregényeket is rajzolt
Dargay a rajzfilmek mellett tehetséges képregényrajzoló is volt, amelyek többsége a Pajtás magazinban jelent meg, de hosszú éveken keresztül dolgozott a Dörmögő Dömötörnek is.
Rajzfilmsorozatai közül a hatvanas években francia megrendelésre készült, La Fontaine állatmeséit feldolgozó alkotásai, illetve a Gusztáv-epizódok emelkednek ki.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Több évtizedes munkásságát számos díjjal ismerték el, többek között megkapta a Balázs Béla-díjat, illetve érdemes és kiváló művésznek is megválasztották. Dargay Attilát a Magyar Filmművészek Szövetsége saját halottjának tekinti. Temetéséről később intézkednek.
Forrás: MTI
Képek forrása: www.filmkultura.hu
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.