Ma 100 éves Bálint gazda – Az ország kertésze így lett a Facebook sztárja
Magyarország kedvenc kertésze állítja, egész életét meghatározta, amit 18 éves koráig a családjában megélt.
Ma lett kereken százéves Bálint György, az ország imádott kertészmérnöke, Bálint gazda. Azt tervezi, hogy születésnapját csendesen, a kedvenc helyi éttermében, családjával ünnepli.
Gyöngyös szülötteként és díszpolgáraként a kerek évforduló alkalmából a város már egy héttel ezelőtt emlékfát ültetett a tiszteletére, a Reuters nemcsak írt róla, de videót is forgatott vele, amit azzal kezdtek, hogy Magyarország kedvenc kertészének tanácsai napjainkban fontosabbak, mint bármikor. Augusztusban Bálint gazda, a százéves kertész címmel könyve is jelenik meg, amelyet a kiadó szeretne angol és német nyelvre is lefordítani.
Bálint György a ’70-es évektől több kertészeti kiadvány szerkesztője volt, az országos hírnevet pedig a Magyar Televízió Ablak című magazinja hozta meg számára, aminek Bálint gazda néven 1981 és 2009 között állandó munkatársa lett. A mai napig szívesen ad tanácsokat, minden napja azzal kezdődik, hogy válaszol a kertészkedési kérdésekkel hozzá fordulóknak, csak ezt ma már az internet segítségével teszi.
Facebook-oldalát 440 ezren követik, honlapja, a balintgazda.hu is nagy népszerűségnek örvend. Hat unokája közül az egyik segít neki abban, hogy posztjai, cikkei és válaszai eljussanak követőihez. Kertészeti előadásokon és rendezvényeken vesz részt, szívesen ad tanácsokat közösségi kertek kialakításában is.
100 év tapasztalatából azt tudom mondani, hogy nincsen szebb foglalkozás a termőföldek művelésénél
– mondta a Reutersnek Bálint gazda, akinek meggyőződése, hogy hosszú élete a természetközeli életmódjának és annak köszönhető, hogy a mai napig aktívan azt csinálhatja, amit szeret.
A külföldi hírügynökségnek arról is beszélt, hogy aggódik a klímaváltozás miatt. A Föld népessége jelenleg 7,5 milliárd fő, de ez a statisztikák szerint 2050-re, harminc év múlva tízmilliárdra emelkedik. Arra biztat mindenkit, aki tud, termeljen zöldségeket és gyümölcsöket, mert szerinte szükség van arra, hogy törekedjünk az önellátásra, másrészt, aki saját maga termeszti ezeket, többet is fogyaszt belőlük.
- A modern társadalmaknak meg kell őrizniük a természethez való közelségüket... az embereknek képesnek kell lenniük élvezni a fa árnyékát vagy örülni, amikor a leander virágzik - mondta a Reutersnek.
Bálint gazda azt már az ATV Start című műsorban mondta, hogy hosszú élete szerinte nem érdem, hanem "szerencsés véletlenek összessége", és nem tartana itt, ha élete első 18 évét nem egy olyan családban éli meg, amilyenben felnőtt.
- Sokat vagyok fiatalok között, tanítok az egyetemen, a családomban is sok gyerek van. Talán ezek is adnak energiát az embernek ahhoz, hogy az életét alkotó módon tudja folytatni.
A korai fiatalság értékei képesek annyira fölhalmozódni, hogy azok lehetővé teszik a későbbi nehézségek elviselését.
- Nagyon békés, nyugodt, kulturált családból származom, annyi mindent szedtem össze az életem első 18 évében az érettségiig, amíg a család együtt volt, hogy tulajdonképpen abból élek. Apámat világítótoronynak tartottam: mindig visszaemlékeztem, hogy bizonyos kérdésekben ő mit mondott, és hogyan gondolkodott. Még most is, ha valamiben döntenem kell, az az első gondolatom, vajon apám hogy döntött volna - osztotta meg a nézőkkel.
Pedig miután nagykorú lett, fiatal évei tele voltak megpróbáltatásokkal és tragédiákkal. 1937-ben érettségizett, majd 1941-ben kertészmérnöki oklevelet szerzett a budapesti Magyar Királyi Kertészeti Akadémián, egy évvel később pedig behívták munkaszolgálatra, ahonnan koncentrációs táborba került. Mindössze 42 kilót nyomott, amikor 1945-ben megszökött egy barátjával. A háború után hazatért családi birtokára, ám a kommunista hatalomátvétel után internálással fenyegették meg, és családja után a földjét is elvették tőle. Feleségével és kétéves kisfiukkal mindössze két kofferral indultak el Budapestre.
- Nem én vagyok az egyedüli, aki nem beszélt a második világháborúban történtekről. Valahogy az egész társadalom úgy alakult a ’40-es évek második felében, hogy mindenki hallgatott arról, mi történt vele. Én is. Most jönnek elő ezek a régi emlékek, amik a nagy megpróbáltatások idejében történtek velem. Különösen azért, mert az egyik magyar kiadónak eszébe jutott, hogy készítsünk az én emlékeimből egy beszélgetős stílusú könyvet - árulta el a műsorban.
(Cover-fotó: MTVA/Zih Zsolt)
Bálint gazda ritkán látott, fiatalkori fotókon
Bálint gazda már elmúlt hatvanéves, amikor az Ablak című műsorban kertészeti tanácsokat kezdett adni a nézőknek. Képes összeállításunkban ritkán látott, fiatalkori fotókat is láthatsz Magyarország kedvenc kertészéről.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció