Viszkető és vörös foltok a testen

Az ekcéma tünetei és kezelése

Ha csemetéd testén viszkető vörös foltok jelentkeznek, nem biztos, hogy egyszerű bőrszárazságról van szó.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár a felnőttek közül is egyre többen küzdenek különféle bőrbetegségekkel, a kicsik bőre jóval érzékenyebb, ezáltal még inkább hajlamosak a különféle problémákra. A viszkető, vörös foltokról számos anyuka azonban úgy gondolja, hogy egyszerűen csak bőrszárazságot jelez, és elég, ha gyakrabban kenegeti, és kímélőbb tusfürdőt használ. Pedig a helyzet általában nem ilyen egyszerű.

A kisgyerekkori ekcéma

Noha a viszkető, vörös foltok jelentkezhetnek a bőr kiszáradásától is, a gyerekeknél sokszor többről van szó.

A jelenség hátterében ugyanis legtöbbször az ekcéma áll, amelyről azt feltételezik, hogy allergia okozza. Ha nem fordulsz időben bőrgyógyászhoz csemetéddel, akár égő fájdalmai is lehetnek a makacs bőrbajtól, elengedhetetlen tehát, hogy mielőbb felismerd azokat a jeleket, amelyek ekcémára utalnak.

Az ekcéma tünetei

  • Élénkpiros, pikkelyes kiütések.
  • Kicsi, folyadékkal telt hólyagok alakulnak ki.
  • A hólyagok kifakadnak, varosodnak.
  • Erős viszketés.
  • Égő fájdalom.

Az ekcéma általában kettő és hat hónapos kor között jelentkezik, először az arcon. Innen a vörös foltok továbbterjednek a fül mögötti területre, a nyakra, a karokra és a lábakra, a legfájdalmasabb foltok azonban a hajlatokban keletkezhetnek, és később, kisgyerekkorban válhatnak igazán erőteljessé. Csecsemőknél nagy szerepe lehet az allergia beindításában az átállás időszakának, amikor számtalan új étellel találkozik a kicsi.

Ezért van az, hogy ha a családban előfordult allergiára való hajlam, a kritikus ételeket, mint amilyen a mogyoró, az eper, a banán és a tej, érdemes csak később adni csemetédnek, vagy teljes mértékben mellőzni.

Ha porontyod ekcémás, számítanod kell rá, hogy ez a betegség hullámzó lefolyású, tehát a súlyosabb és az enyhébb időszakok váltják egymást. Mindez összefüggésben állhat azzal is, hogy mikor mennyi allergénnel találkozik a kicsi szervezete, hiszen a betegség alapvetően azoknál az apróságoknál alakul ki, akik az átlagnál jóval érzékenyebbek. Ha tehát éppen egy elviselhetőbb periódust éltek át, ez nem ok arra, hogy ne vidd orvoshoz csemetédet, hiszen az ekcéma minden esetben szakszerű kezelést igényel.

Az ekcéma kezelése

Az ekcémával azért szükséges mindenképpen orvoshoz fordulni, mert egy vizsgálat keretében a szakember esetleg meg tudja mondani, hogy milyen ételféleségekre, netán egyéb, a háztartásban megtalálható anyagokra érzékeny a lurkó. Emellett persze számos dolgot te magad is megtehetsz azért, hogy megkönnyítsd neki a kiütéses időszakokat.

Rövid fürdés

Ha gyermeked már babakorban szenved az ekcémától, jelentős javulást eredményezhet, ha lerövidíted a fürdetési időt, amennyire csak tudod. Nagyobb csemete esetében nem árt, ha megtiltod a kádban való lubickolást, és hozzászoktatod a kicsit a tusoláshoz, ugyanis a vízzel és a szappannal való hosszas érintkezés erőteljesen szárítja a bőrt. A klórozott és a sós víz szintén súlyosbíthatja az ekcémás tüneteket, éppen ezért a strandolást és a tengeri fürdőzést is érdemes visszafognod, ha csemetéd bőre beteg.

Ha a gyerkőc nem is közvetlenül a bőrével érintkező holmikra allergiás, amennyiben gyakran szenved az ekcémától, ügyelj rá, hogy minél természetesebb anyagokkal érintkezzen. Kizárólag pamutból készült ruhát vásárolj neki, mosás során pedig kerüld az öblítő használatát. A cipő terén sem mindegy, milyet választasz: a legjobb a tiszta bőr, amiben még szintetikus bélés sincs.

15 dolog, amitől a gyerek megbetegszik

Nézegess képeket!

Elolvasom

Orvosi kezelés

Ha orvoshoz viszed, valószínűleg végezni fognak csemetéden egy allergiatesztet, amivel kideríthető, milyen ételeket kell kiiktatnod az étrendjéből. Általában a tojás, a tej és a banán mellőzését javasolják a szakemberek első körben, de személyes megfigyeléseidre hagyatkozva is érdemes elhagyni bizonyos ételeket. Ha azt veszed észre, hogy csemetéd bőre rendszerint kiütésesebb egy bizonyos táplálék fogyasztása után pár nappal, próbáld ki, mi történik, ha nem eszik hasonlót egy ideig.

Súlyos ekcéma esetén azonban nem elég csak a potenciális allergéneket kiiktatni. Az orvos szteroidos kenőcsöt írhat fel, ami enyhíti a bőrgyulladást, és antihisztamin-tartalma révén a viszketést is.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ezzel elkerülhető, hogy a gyerkőc vakarózással kifakassza az apró hólyagokat, és még nagyobb kínokat okozzon magának, de a szövődményeket is megelőzheted. Ha mégis elfertőződne az ekcémás bőrfelület, antibiotikumos kezelésre is szükség lehet.

Cikkünk Heidi Murkoff, Arlene Eisenberg és Sandee Hathaway Az első 12 hónap - Újdonsült szülőknek a terhesség utáni időszakról című könyve alapján készült.

Ezt is szeretjük