3 magyar könyv, ami őszintén mesél a válásról - Regény és pszichológiai írás is van köztük
Mit él át a gyerek váláskor, és hogyan lehet minél kisebb károkozással válni?
Hazánkban 16-20 ezer házaspár válik el évente. A házasságok felbontása akkor is nehéz, ha csak a férj és a feleség érintett, de az esetek többségében a közös gyermek(ek) sorsa is gyökeresen megváltozik a döntés nyomán. A válás elsősorban számukra nehéz, hiszen minél kisebbek, annál inkább apa és anya egysége jelenti számukra az univerzumot. Mi zajlik le bennük ilyenkor? Hogyan lehet minél kisebb károkozással átvészelni a válást követő kezdeti nehéz időszakot? Ehhez hasonló kérdésekre kaphatunk választ a következő könyvekből.
Deliága Éva: Ketten háromfelé - Válás gyerekkel - A terapeuta esetei
A válás soha nem csak a két szülőt érinti, mindig hatással van a gyerekekre is. A 13 és fél éves Szonja egyre szélsőségesebb megnyilvánulásai miatt a válófélben lévő szülők pszichológushoz fordulnak. A kötetben végigkísérhetjük a két éven át tartó integratív gyermekterápiát és a szülőkonzultációkat. Megtudhatjuk, hogyan lehet úgy válni, hogy a gyerek a legkevésbé sérüljön, valamint azt is, mi számít normálisnak kamaszkorban, és miként lehet jó érzelmi kapcsolatot ápolni egy apatikus vagy lázadó kamasszal. A könyv sok tanulsággal szolgál azoknak a szülőknek, akiknek a gyereke serdülőkorba lépett, illetve akikben felmerült a válás gondolata.
Légrádi Gergely: Falaink
Légrádi Gergely könyve egy különös anya-fia naplóregény. Az apa elköltözését követően iskolás kisfiával egyedül maradt édesanya és gyermeke monológjait olvashatjuk. Nincsenek párbeszédek - egyetlen kivétellel -, a két szereplő sokszor ugyanarról a dologról beszél, de saját szemszögéből. És ahogy a való életben is oly sokszor, bár próbálják egymást megérteni, ám inkább csak sejtik, mi zajlik a másikban. A Falaink nem pusztán az egyszülős családról mesél, de sokat mond a szeretetéhségről, a magányról és egy közösségbe nehezen beilleszkedő, figyelemzavaros gyermekről, aki várja vissza az apját, és aki édesanyjával együtt - bár igyekszik, ám - nehezen találja önmagát a világban. A Falaink őszintén vall mindannyiunk legbensőbb vívódásairól, félelmeiről, vágyairól, csalódásairól és arról az elhagyatottságérzésről, mellyel hosszabb vagy rövidebb ideig, de valamennyien szembenéztünk már.
Vekerdy Tamás: Válás - és ami körülötte van
„Nem maga a válás viseli meg legjobban - tartós károsodást okozva - a gyerekeket, hanem a két szülő közötti feszült és rendezetlen viszony. Akár a presztízs vagy anyagi okokból fenntartott házasságban, akár a válásban.” Vekerdy Tamásnak a szülők kérdéseire adott válaszaiban szinte minden - a válással kapcsolatos - problémára talál megoldást az olvasó. A válás utáni gyerekelhelyezésről, a mozaikcsaládok problémáiról, a gyermekek egyedül nevelésének terheiről is olvashatunk a válogatásban.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Hány év házasság után válnak el a legtöbben itthon? KSH-statisztika
Nem a hetedik év a vízválasztó a házasságban.
Elolvasom(Borítókép: Getty Images Hungary)