A kezeletlen betegség veszélyesebb a magzatra, mint a gyógyszer
Mindig van lehetőség az egyéni, biztonságos kezelésre.
Fontos, hogy a túlérzékenységi szindrómában szenvedő kismamák allergiájának, illetve asztmájának kezelését nagy odafigyelés övezze.
Ugyanis a gyógyszerek egy része valóban potenciálisan magzatkárosító hatású, de mindenkinél lehetőség van megválasztani az egyéni, biztonságos kezelés sémáját a terhesség idejére.
Allergének kerülése
Az egyik veszélytelen és sok esetben könnyen kivitelezhető teendő az ismert allergének elkerülése. Az allergiás kismama lehetőség szerint kerülje az állapotromlást kiváltó ingereket, elsősorban a dohányfüstöt, valamint az ismert allergénekkel való találkozást.
A lakásban az egyik fő bűnös a penészgomba, melynek kiváló táptalaja a tapéta ragasztója, de nem szabad megfeledkeznünk a poratkáról sem, ami nemcsak a padlószőnyegben telepszik meg, hanem kedveli a kárpitozott bútorokat, a párnákat és a plüssállatokat is.
Speciális gyógyszerek
Az allergiás kismamák gyógyszeres kezelése a terhesség alatt sem maradhat el. Különösen fontos, hogy ebben az időszakban a kismama ismét felkeresse szakorvosát, hogy az addigi gyógyszeres kezelést a terhességhez igazítsák.
Ide tartozik például az orális kortikoszteroidok tilalma, az antihisztaminok és teofillinszármazékok kerülése. Helyettük a terhesség alatt más, alternatív gyógyszerekre van szükség - például szelektív bétareceptor-bénító gyógyszerek, illetve inhalatív kezelésre kell áttérni.
Szénanáthánál
A légúti allergiában szenvedőknél túlnyomórészt a belélegzett levegő a közvetítő közeg, ezért szénanátha esetén érdemes a lakásba egy pollenszűrős légkondicionálót beszerezni, ez ugyanis nem engedi a lakókörnyezetünkbe beférkőzni a veszélyes allergéneket. Fontos lenne a víztartályos vagy HEPA-szűrős porszívók alkalmazása is. Pollenallergiás kismamáknak nem kimondottan javasoltak allergiás időszakban az erdei-mezei séták sem.
A gyógykezelésben a szájon keresztüli terápia nem ajánlatos, hiszen a méhlepényen át ezek a gyógyszerek bekerülhetnek a magzat szervezetébe, viszont szerencsére eredményesen szinten tartható a szénanátha lokális, helyi kezeléssel is: orrspay, szemcsepp formájában. Emellett kalcium pezsgőtabletta - 500-1000 milligramm - bevitele is ajánlott, és mindenképpen veszélytelennek számít.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Légúti asztmában szenvedőknek
A nem vagy rosszul kezelt asztma kockázata a magzatra nézve sokkal nagyobb, mint az asztmaellenes gyógyszerek alkalmazása, mert a kezeletlen betegség az anyai vér oxigéntartalmának csökkenéséhez vezet, és ezáltal a magzati vérbe is csak kevesebb oxigén jut. Ez pedig rendkívül károsan hat a magzat növekedésére, alacsony születési súlyhoz vezet, és rontja az életesélyeit is.
A kezelés során előnyben kell részesíteni az inhalációs készítményeket, míg szájon át csak a mással nem helyettesíthető gyógyszereket szabad adagolni.
Ételallergia esetén
Leggyakoribb a liszttel, a tejjel és a tojással szemben fennálló túlérzékenység. Ha a kismama ételallergiában szenved, lényeges, hogy a terhesség és a szoptatás alatt azokat az ételeket, melyekre érzékenyen reagál, mindenképpen kerülje, ezzel is csökkentve gyermeke jövőbeli ételallergiára való hajlamát.
Amire azonban ilyen kor is oda kell figyelni: a kisbaba fejlődése szempontjából lényeges, hogy a naponta bevitt fehérje mennyisége elérje a száz grammot. Szerencsére az ételallergiában szenvedő kismamáknak nem kell kitenniük magukat annak a kellemetlenségnek, hogy betegségük miatt ehetetlen ételeket kelljen fogyasztaniuk, ugyanis számos növény és állat húsa - szója, baromfi, hal - is kiváló fehérjeforrás. Ételallergiásoknak érdemes beszerezni olyan tápanyagtáblázatot, amelyben megtalálhatók a különféle élelmiszerek pontos összetevői.