A szülői Facebook-csoportok titka: pofonegyszerű trükk segít, hogy ne kapj idegbajt

Túlélőkalauz szülői Facebook-csoportokhoz.

Szülői Facebook-csoport
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Amikor a gyerek először megy közösségbe, az minden családban egy óriási lépés - ami leginkább a gyereket és az édesanyát viseli megA 0-24 órás együtt létezést és az egy órán át tartó reggelizéseket ilyenkor felváltja a korai kelés és a bölcsődébe, óvodába sietés.

Felkerülnek a jelek minden ruhadarabra, kis cipőre, fogkefére, eltelik néhány hét, és a beszoktatást követően a gyereknek hirtelen lesz egy új, szülőtől független élete. Anya és apa előtt pedig kitárul egy új, gyakran idegőrlő világ: a szülői Facebook-csoportoké.

Túlélőkalauz szülői Facebook-csoportokhoz

Általában az első bölcsődei, óvodai szülői értekezleten szóba kerül, hogy Maci, Süni, Bagoly vagy bármely más erdei állat neve alatt létre kell hozni egy Facebook-csoportot, ahol majd a szülők megbeszélhetik az óvodai ügyekkel kapcsolatos észrevételeiket, egyeztethetnek a fontos dolgokkal kapcsolatban. Vannak szülők, akik ezen a ponton kénytelenek feladni elveiket, és évtizedes közösségimédia-szüzességüket - nagy sóhajok és a „Mindent a gyerek érdekében!” jelmondat kíséretében. Hiába sejtik, hogy baj lesz belőle.

A szülői Facebook-csoportokkal nagyjából ugyanaz a probléma, ami általában a közösségi médiával. Remek, hogy gyorsan fel lehet venni valakivel a kapcsolatot, ám ez akkor is megtörténhet, amikor mi nem vágyunk rá. És hát vannak napok - a karácsonyi előtti vagy az év végét megelőző időszak sűrű ebből a szempontból -, amikor egész nap pittyeg az ember telefonja. Ilyenkor az aktívabb szülők parázs vitákat folytatnak a csoportban azzal kapcsolatban, milyen ajándék lenne megfelelő az óvó néniknek, dadus néniknek, milyen csapnivalóan rosszak lettek a gyerekekről készült karácsonyi fotók.

A karácsonyi fotóktól a WC-papír-ügyekig

Alig néhány óra leforgása alatt kiderül, hogy a képek sokak szerint fakó és hideg hatásúak lettek (ami a karácsonyi fotók esetében különösen felháborító), míg mások azon a véleményen vannak, hogy természetellenesen élénk színű felvételek készültek. Gyakorlottabb anyukák, akiknek már a harmadik gyerekük kezdi az ovit, ezen a ponton jó esetben elkezdik nyugtatni a csoportot, hogy higgyék el, a három évvel ezelőtti fotós még ennél is szörnyűbb képeket csinált, és már az SZMK-s ülésen is többször volt téma, de hát ez a fényképész kedvező áron dolgozik, és egy profi fotós felkérése nem mindenki számára lenne megfizethető.

Ugyancsak kedvelt és hosszas egyeztetésre okot adó téma, hogy a WC-papír mehet-e csoportpénzből, vagy mindenki vigye be, amikor az óvó nénik jelzik, hogy fogytán a készlet. Nagyjából a fele társaság az előbbire, kicsit többen az utóbbira voksolnak, csak hát tavaly is olyan lassan reagált mindenki az óvónők kérésére, hogy egy pénteki napon, amikor reggelire müzli volt tejjel, délelőtt meg mustot készítettek a gyerekek az óvoda udvarán, végül alvásidőben a dadus néninek kellett kiszaladnia a szemközti boltba venni egy tíztekercses csomagot.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Mi a megoldás?

Az ilyen és ehhez hasonló hosszas egyeztetések néhány pontja a maga nemében rém szórakoztató tud lenni, ám összességben rendkívül időrabló program a fél napon át tartó eszmecsere nyomon követése. Persze ki lehet kapcsolni az értesítéseket, és ezt sok esetben meg is teszi az ember, de kezdő bölcsis-ovis szülőként rutin hiányában kevesen merik megkockáztatni, hogy kimaradjanak az információáramlás eme online medréből.

Aki mégis dolgozni szeretne, az legalább tegye el a keze ügyéből az állandóan zizegő telefonját, és lehetőleg ne is nézzen rá egész nap. Bőven elegendő délután, a bölcsibe, oviba indulás előtt rápillantani. Addigra jó eséllyel konszenzusra jutottak a szülői Facebook-csoport aktívabb, hangadó tagjai, a kevésbé lelkesen kommunikálóknak pedig elég a végeredményről tudniuk.

Olvass tovább: mit gondoltunk a szülőségről, mielőtt gyerekünk lett?

Sok mindenről, amit a szülés előtt gondoltunk, ma már másként vélekedünk. Négy gyakorló, kisgyerekes édesanya vallomása következik.

A 4 legnagyobb hülyeség, amit elhittünk, mielőtt gyerekünk született

Tedd az álmos gyereket a kiságyba, és elalszik. Aha...

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük